Czlowieksniegu Napisano 23 Październik 2013 Autor Napisano 23 Październik 2013 Prawda czy fałsz?Odległość między budynkami musiała być, w poprzednim systemie, nie mniejsza niż dwukrotność wysokości... Podobnież pomysł światłych wojskowych, którzy uznali, że w przypadku ataku wrażych imperialistycznych sił, budynki uszkodzone w czasie nalotów nie będą przewracać się jak kamienie domina...???PS Dotyczyć to miało tzw blokowisk...
kapuchy Napisano 23 Październik 2013 Napisano 23 Październik 2013 Niespecjalnie :)o odległości między dwoma obiektami na tej samej działce decydowały dwa parametry - bezpieczeństwo pożarowe i tzw przesłanianie, czyli konieczność zapewnienia dostępu światła słonecznego do pomieszczeń na stały pobyt ludzi.Zresztą teraz jest podobnie. Zmieniły się tylko wartości.Założenie klocków domina" jest lekko bzdurne, bo budynki nie przewracają się jak słupy.
woytas Napisano 23 Październik 2013 Napisano 23 Październik 2013 U mnie na dzielni" bloki są bardzo blisko. Więc raczej jęsli było coś takiego to nie wszędzie.
Erih Napisano 27 Październik 2013 Napisano 27 Październik 2013 Zasada utrzymywania pewnych minimalnych odległości pomiędzy budynkami narodziła się w czasach modernizmu, i była jedną z podstawowych przy tworzeniu osiedli przyjaznych mieszkańcom.Przy łatwym dostępie do gruntów pod zabudowę z przestrzeganiem akurat tej zasady problemu nie było.
zazor Napisano 28 Grudzień 2013 Napisano 28 Grudzień 2013 Teza z efektem domina" jest raczej wątpliwa, gdyż istniało zalecenie, by wyjścia zapasowe ze schronów były w odległości nie mniejszej niż 1/3 wysokości budynku. Sugeruje to, że taką właśnie odległość uznawano za bezpieczną.Nie jestem w stanie podać aktów normatywnych, ale to wiedza powszechna, powielana w podręcznikach i innych materiałach szkoleniowych przysposobienia obronnego, OC.
CzekoladowyJamnik Napisano 28 Grudzień 2013 Napisano 28 Grudzień 2013 Ja słyszałem że wyjście ewakuacyjne ma wynosić 1/3 wysokości plus 3 metry.Czemu akurat 3? nie wiem :)
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.