Skocz do zawartości

Komiks wojenny 1939 - wkrótce!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
do Wachmistrza - kolejne kadry, zamieszczone na stronie Westerplatte prezentują się rewelacyjnie, widać pełen profesjonalizm ze strony rysownika.
Jeśli komiks ma iść przez księgarnię Odkrywcy, to o.k. Mam nadzieję, że nakład będzie spory i starczy dla wszystkich. Proszę tylko nas informować, kiedy będzie już wszystko gotowe.

Pozdr
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 176
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Kadr z gdańskimi kamienicami jest przepiękny!
Jednakże czekoladki" po niemiecku to nie Chockoladen, lecz Schokoladen. Czy taka przekręcona forma była na jakimś archiwalnym zdjęciu? Jeśli nie, to trza zmienić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuu :) No nie wiem, czy Krzysiek, który jest perfidnym szczególarzem, mógł zrobić takiego babola :) Krzysiek wzorzec" zaczerpnął z któregoś z albumów Był sobie Gdańsk", nie sądzę, żeby pisał z głowy, chyba że foto było niewyraźne? Ale jutro będę znał odpowiedź, bo Krzysiek też śledzi Forum i już zna sprawę. Ma te trzy albumy z Gdańskiem w domu to niechybnie sprawdzi :)
Nie wykluczone, że pisownia w języku niemieckim mogła być inna przed wojną - tak jak w j. polskim w wielu przypadkach. Trochę lat upłynęło...

Beaviso, tak w ogóle to masz u mnie piwo (a nawet dwa...) za pomoc lotniczą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Grzeska i Wachmistrza:

Kadr z MG nie odnosi sie do przewazajacej ilosci broni" ale konkretnie do jednego egzemplarza. Zapewniam, ze zostalo obejzanych mase zdjec i kilka filmow w motion" i nie tylko mozna powiedziec, ze luski nie fikaja koziolkow ale są bardzo energicznie wypychane prostopadle do dołu i przyjmuja taki sam kierunek jak byly umieszczone w komorze nabojowej. Oczywiscie tyczy sie to nieruchomego MG.
MG 34 cieszyl sie wielka popularnoscia ze wzgledu na swa precyzje. Do dzis jest zreszta uzywany, choc nieoficjalnie (glownie partyzantka - Afryka, Azja, Ameryka Pd.).
Problemem sa tylko malo" popularne czesci zamienne.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja parę słów:
w pomieszczeniu nie nosi się nakrycia głowy, mjr. Sucharski ma pas szeregowego a nie oficerski, nie powinien miec baretek, ma przy kurtce za mało guzików.

Co do Wicka" - zły kołnierzyk, złe hafty na kołnierzu, za mało guzików, za krótkie naramienniki.

Niemiec w kadrze w którym mówią, że pancernik da popalić Polakom, ma rączke w mauserze po odwrotnej stronie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! To są bardzo ważne i cholernie cenne uwagi! Coś czuję, że Krzysiek będzie miał full roboty w poprawianiu...

Czekamy na następne uwagi, każda pomoc jest bardzo ważna. Jeśli to możliwe to proszę o jakieś fotki jako wzorce (na maila albo ewentualnie w wątku, jeśli to jedna, czy dwie fotki). Pozdrawiam! wachmistrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze człowiek bez zdjęć popełnia błędy - Sucharski ma baretki na mundurze, ale też i odznakę pułkową na kieszeni:-)Acha i tu prosze germanofilów o pomoc - chyba Niemcy, ja na zdjęciu w każdym razie takowych nie mam - nie nosili jeszcze szelek w takiej ilości w 1939 roku. A jeśli już jakis podoficer miał to były one przypinane do półkółek czy prostokątnych sprzączek nad środkową ładownicą przy pomocy charakterystycznej klamry. Ten mauser ma też mocowanie pasa zrobione lustrzanie;-) i wyżłobienie pod rączkę zamkową.
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. A propos zdjęć - to prawda. Jeśli nie ma dobrej fotki, albo zdjęcie jest niewyraźne - błędy są niestety często nieuknione.
Uzbiera nam się tego trochę do poprawiania, a dopiero tylko kilka kadrów pokazałem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka, która trochę usprawiedliwia tą za mocną kreskę" przy okapie...:)

A co to właściwie jest? (ta obciągnięta gumka) Zrolowana siatka? Może oni w Gdańsku mieli jakieś tasiemki identyfikacyjne..? bo ja wiem...
(z wyzwolenia" Gdańska jest ten kadr jakby co)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychylam się do Twojej wersji, że może to być tasiemka identyfikacyjna (czerwona?). Zrolowana siatka wydaje mi się, że byłaby grubsza (jak onegdaj siatka nad daszkiem" na hełmach polskich za czasów Układu Warszawskiego).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Witam po przerwie. Z pamięci odtworzę, iż jednym z filmów była kronika Die deutsche Wochenschau...[coś tam coś tam]". Poza tym na CD zgrane są różne fragmenty niemieckich kronik, które trafiły z róźnych źródeł do nas. Bez wątpienia bardzo cenny materiał, aż żal że nie można nic z tego obejrzeć na Westerplatte. Tak jak i nie można obejrzeć filmu Różewicza Westerplatte" na Westerplatte, o czem żem już pisał w Odkrywcy" czas jakiś temu, ech, niedoczekamy się chyba tego...
W tym tygodniu wrzucę parę kolejnych ciekawych nowych kadrów z komiksu, a nuż ktoś wypatrzy jakiś błąd do poprawienia :)
Pozdrawiam. wachmistrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem! O cenie napisać nie mogę, bo nie wiem jaka będzie dokładnie (broszka Wydawcy). Nawet jakbym wiedział, to też bym nie mógł napisać (zobowiązania wobec Wydawcy) :)
O grubości" i formacie już pisałem w pierwszym poście, ale dla przypomnienia i zaktualizowania to napiszę, że całość w formacie A4 przekroczy 100 stron. Jak do tej pory polskiego komiksu wojennego o takiej objętości jeszcze nie było, a i o innej tematyce też są rzadkością.
Komiksy w księgarniach przy tej ilości stron (lub mniejszej) są w cenie 29-35zł, sądzę więc że komiks Westerplatte" będzie się mieścił chyba w tych widełkach. Biorąc pod uwagę dodatki (bonusy jak kto woli) które będą w środku chyba będzie warto...
Może dla czytelników Odkrywcy" będzie jakaś superspecjalna bonifikata, bo bardzo bym chciał żeby tak było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się do czegoś przyczepię na tych dwóch rysunkach :) nie żeby kogoś wkurzać tylko w dobrej wierze :

- na obrazku gdzie są idący Niemcy ,z tyłu jeden z emgietą na ramieniu są ewidentnie za małe puszki od masek przeciwgazowych

- na obrazku na którym pociski lecą na Niemców za małe puszki od masek i okładki bagnetów powinny być proste ,tutaj są ścięte jak przy bagnetach polskich.

Proszę niepotraktować tego jako czepiania się" :)

pozdrawiam

bjar_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Dzięki za uwagi! Wszystkie uwagi i wskazówki są bezcenne, tego nie ukrywam. Na pewno nie uda nam się wszystkiego przedstawić z encyklopedyczną dokładnością, ale zależy nam żeby powalających na nogi blędów było jak najmniej. Te które nieświadomie zrobimy, to już muszą nam zostać odpuszczone :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jak fachowe uwagi! Póki komiks w fazie produkcji" to jak pisałem, wszelkie uwagi krytyczne oraz wskazówki są jak najbardziej pożądane!
Nie ustrzeżemy się przed wszystkimi błędami, to jasne . Dlatego chyba jakiś konkurs rozpiszę po wydrukowaniu komiksu, na znalezienie jak największej ilości błędów. O jakiejś specjalnej nagrodzie wtedy pomyślę :)
Może Wydawnictwo zrobi drugie wydanie, to już będzie bez błedów (może)?
Pozdrawiam! wachmistrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już widzę minę grafika, gdy Wachmistrz po raz n-ty dziennie przynosi mu nowe poprawki do screenów; tamten biedny męczy kilka godzin jednen obrazek a tu nagle okazuje się, że ktoś wypatrzył źle padające łuski od mg :D i jako że to ręczna robota - wszystko od nowa :)
Druga sprawa, jaka mi się nasuwa przy oglądaniu komiksu - styl rysowania pozwala na wydanie komiksu jako kolorowanki dla najmłodszych - można by dodać do zestawu trzy flamastry - feldgrau, oliwkowozielony i czerwony :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie