Jump to content

Brytyjczycy odtajnili nieznane dotąd dokumenty na temat stanu wojennego


Recommended Posts

Brytyjskie archiwa państwowe odtajniły porcję dokumentów z okresu od 19 grudnia 1981 r. do 5 stycznia 1982 r., w tym oceny sytuacji politycznej w Polsce. W depeszy z 23 grudnia 1981 r. podpisanej James" zaznaczono, że o gen. Wojciechu Jaruzelskim wiadomo wystarczająco dużo, by można było o nim powiedzieć, że jest oddanym komunistą".
Jego reputacja pragmatyka oparta na odmowie wydania wojsku rozkazu strzelania do robotników w r. 1970 i 1980 niekoniecznie oznacza, że jest człowiekiem umiarkowanym - napisał James". Autor depeszy dodał, że z powodu komunistycznych, prosowieckich poglądów Jaruzelski zerwał stosunki z rodziną, która uważała, iż nie powinien być tak zaangażowany po stronie tych, którzy ponoszą odpowiedzialność za śmierć jego ojca (Władysław Jaruzelski zmarł podczas zesłania na Syberię).

Opublikowane dokumenty można znaleźć tutaj.

O najbliższym współpracowniku Jaruzelskiego, gen. Florianie Siwickim, James" napisał, że ma opinię ezgranicznego wielbiciela ZSRR", z ZSRR łączą go związki rodzinne, a do Armii Czerwonej wstąpił w wieku 17 lat. Według depeszy rodzinne więzy z ZSRR miał też inny członek WRON gen. Eugeniusz Molczyk. Za ówczesnym korespondentem BBC w Polsce Timem Sebastianem James" przytacza opinię sugerującą, że gen. Włodzimierz Oliwa ma ścisłe powiązania z Moskwą i że Jaruzelski musi się z nim liczyć.
Podczas przygotowań do rozprawienia się z Solidarnością korzystano z systemu łączności Układu Warszawskiego

W depeszy wysłanej następnego dnia James" napisał, że jedynymi segmentami, które przetrwały rewolucję Solidarności, są zawodowy aparat partyjny i służba bezpieczeństwa i że dzięki temu, że oparły się naporowi zmian, mogły przejść do ofensywy, gdy wojsko przejęło rządy. Długo po tym, gdy tzw. stan wojenny odejdzie w przeszłość, a godzina milicyjna zostanie złagodzona, milicja i służba bezpieczeństwa wciąż będą zajęte procesem normalizacji, który - choć mniej widoczny - będzie za to o wiele bardziej nieprzyjemny niż widok opancerzonych pojazdów i żołnierzy z bronią automatyczną patrolujących ulice - ocenił.

Odtajniony telegram ambasady brytyjskiej w Moskwie z 29 grudnia 1981 r. podpisany Keeble" konstatuje, że Solidarność była sprzeczna z sowieckim pojmowaniem socjalistycznego państwa" i że Moskwa była zdecydowana odwrócić bieg wydarzeń politycznych w Polsce, czemu dano wyraz m.in. w komunikacie ze szczytu polsko-radzieckiego 5 marca 1981 roku.

Keeble" twierdzi, że w przygotowywaniu rozprawy z Solidarnością korzystano z systemu łączności Układu Warszawskiego, a w wyznaczeniu momentu rozprawy i metod współpracowali ze sobą wybrani przedstawiciele aparatu wojskowego i bezpieczeństwa PRL i ZSRR.
Brytyjczycy oceniali sytuację polityczną w PRL

W sprawozdaniu dla brytyjskiego MSZ ze spotkania z szefami misji dyplomatycznych państw zachodnich z 30 grudnia 1981 r., które zwołał wiceminister spraw zagranicznych PRL Józef Wiejacz, uczestniczący w nim z ramienia W. Brytanii dyplomata podpisujący się Melhuish" napisał: Wiejacz jest bardziej komunikatywny, inteligentny i obdarzony szybszym refleksem niż Czyrek (Józef Czyrek, ówczesny szef MSZ), ale mimo tych zdolności sesja, której przewodniczył, była przygnębiająca".

Duża część odtajnionych dokumentów dotyczy przygotowań spotkania ministerialnego 10 państw Wspólnoty Europejskiej 4 stycznia 1982 r., kontaktów dyplomatycznych na linii Waszyngton-Londyn i szczegółowych kwestii: zagłuszania BBC, pomocy żywnościowej dla Polski, polskich uchodźców w W. Brytanii, ewentualnych sankcji wobec ZSRR, not dyplomatycznych itd.

Depesze dyplomatyczne ambasady brytyjskiej w Warszawie dają wgląd w brytyjskie oceny sytuacji w PZPR, nastrojów w wojsku, stanowiska Episkopatu Polski.
http://www.rmf24.pl/news-brytyjczycy-odtajnili-nieznane-dotad-dokumenty-na-temat-stan,nId,766074
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
A co ty chcesz w sprawie Gibraltaru odtajniać czy Jałty? Podobno wszystko już wiesz z oficjalnych wersji.


Ja bardzo dobrze pamiętam te czasy.W 1981r. do mojego domu wpadło SB i zrobiło przeszukanie bez nakazu pod nieobecność mojej mamy,miałem wtedy 11 cie lat.Szukali drukarni podziemnej,ulotek itp.Dlaczego? Bo mój kolega" z podstawówki poszedł na milicję i powiedział że wujek z Ameryki przysłał mi paczkę z farbami.Farby oczywiście były do malowania obrazów a nie do druku.Zrobili u jedenastoletniego chłopaka zadymę pokazując kompetencję i sposób działania typowy dla komuchów.Mój wujek w tym czasie był przewodniczącym Solidarnosci na okreg Gorzowski wiec może ta denuncjacja była iskrą,do dziś tego nie wiem.Moja mama została dotkliwie pobita przez sukin....ów z ZOMO w Gdańsku kiedy przechodziła obok demonstracji z zakupami!
Link to comment
Share on other sites

Poczytuję Cię jako bezmyślnego ignoranta.Wszelka polemika z Tobą jest bezcelowa bo poziom twojej wiedzy jest przerażająco mizerny co potwierdzasz ustawicznym offtopowaniem agresją werbalną.Jesli chcesz zobaczyć dokumenty SAS na temat zamachu na Sikorskiego to jesteś ...ehh szkoda pisania ...wytnij je sobie na CNC albo wydłub z drewna.
Link to comment
Share on other sites

Natomiast twoje opowiesci o cioci, wujku , o tym jak jedenastolatek pamieta takie fakty po trzydziestu latach ktore byly daleko odbiegajace od zainteresowan dzieci w tym wieku wskazuja iz masz userow za idiotow ktorym wcisniesz kazda bajke.Kiedy nastal stan wojenny mialem 18 lat mieszkalem we Wroclawiu, jak bylo i co sie dzialo nikt mi opowiadac nie musi.
A co do Gibraltaru to uwazasz ze wszystko poprzez ekshumacje zostalo wyjasnione?
Link to comment
Share on other sites

Boer...jeżeli ty masz problemy z pamięcią to nie znaczy że każdy je ma.Pamiętam doskonale stan wojenny i dzień w którym pani w obuwniczym kazała mojej matce pokazać akt zgonu na czarne buty które potrzebowałem na rozpoczęcie roku szkolnego,pamiętam minę mojej mamy i nasz śmiech w domu,póżniej.Pamietam kartki na wszystko co się dało zjeść.Oprócz octu którego na półkach nie brakowało.Pamiętam jak matka mojego kolegi z ławki szkolnej,pielęgniarka,opowiadała po powrocie z ZSRR że nie mogła uwierzyć własnym oczom widząc polskie pralki,lodówki i telewizory w rosyjskich sklepach,podczas gdy u nas stało się w kolejce dwa tygodnie na zmiany, w zimę,żeby kupić taki sprzęt.Sam stałem w takiej kolejce w zimę,z moja babcią,kupiliśmy wtedy dywan :)))bo pralek już nie było.

Wiec racz schować w buty swoje niedowierzanie i krańcowy sceptycyzm.

Co do Gibraltaru.
Jest wiele wersji.Oficjalna głosi że była to katastrofa.Jednak wszystkie dowody temu przeczą.
Tylko ktos kto naprawdę zajmuje się sprawą tajnej współpracy pomiędzy sowietami a aliantami jest w stanie podać sensowne powody dla których obie strony skorzystały na tej śmierci.Bardzo wiele mówią fakty przynależności trzech przywódców do tajnych stowarzyszeń.Są tylko wątpliwosci co do osoby Stalina,do dziś nie wiadomo KTÓREJ loży był członkiem.Samo jego członkostwo jest niepodważalne według zeznań innych.

Zablokowanie samoczynne sterów w Liberatorze pod względem technicznym było niemożliwe.Jest teoria która mówi że przez niezamknięty luk wyssane zostały worki z pocztą i te z kolei dostały się pomiędzy ster wysokości a płat.Na potwierdzenie tego jednak nie znaleziono nic oprócz kilku worków ponoć na krótkim pasie startowym.Pilot,Czech ,zeznał że przed wodowaniem wszyscy na pokładzie byli powiadomieni przez niego a co za tym idzie przygotowani.Natomiast żaden raport nie wspomniał o doradcy Sikorskiego i zdrajcy Retingerze bo to naprowadziło by na trop udziału SAS w tym zamachu.
Link to comment
Share on other sites

Na półkach w 81 roku oprócz octu była jeszcze w ciągłej sprzedaży herbata Ulung, ale jakoś nikt głodny nie chodził. Tyle że należało swoje odstać w niekończących się kolejkach, lub mieć znajomości z kierowniczką sklepu, która dawała od tyłu" :-] Po części było to efektem pewnej paniki, bo ludzie byli przekonani, że prędzej czy później wkroczą Sowieci i będzie wojna. A więc kupowali wszystko co tylko pojawiało się w sklepach tak na zapas. Co do kartek wprowadzonych w stanie wojennym, to zapewniały większy przydział mięsa niż wynosi obecne spożycie na statystyczną głowę Polaka - szaraka. A do tego było to prawdziwe mięso, a nie ta chemia którą nas dziś karmią. Kuriozalne były natomiast te wyroby czekoladopodobne", czy to, że nawet papierosy były na kartki.

Odnośnie gen. Sikorskiego to chciałem zauważyć, że najwięcej wrogów miał pośród własnych Rodaków. W dużym stopniu sam sobie był zresztą winny, bo z lubością wysyłał swoich przeciwników politycznych [przede wszystkim sanacyjnych oficerów i polityków] do więzień, na Wyspę Węży, a nawet do specjalnego obozu. Do tego część kadry o radykalnych poglądach [ta, która nie siedziała] uważała Sikorskiego za zdrajcę, który był zbyt ugodowy" w stosunku do Stalina. Ot takie polskie piekło...
Link to comment
Share on other sites

Myślę że Sikorski był takim samym przeciwnikiem Stalina w jakiej mierze byli oficerowie z Ostaszkowa ,Starobielska i Kozielska.Zwróć uwagę że Sikorski był jednym z bohaterów wojny 1919-21 z żydokomuną a Stalin był po przeciwnj stronie barykady.Mord na 15tu tysiącach Polaków w Katyniu przez żydowskie NKWD z osobistego polecenia Berii i Stalina byL wymowną odpowiedzią na rodzaj sojuszu jaki Stalin miał w intencjach.Pogłoski o sympatii Sikorskiego wobec komunistów rozpowszechniali sami brytyjczycy natomiast generał wsadzał do ciupy tych oficerów i zołnierzy którzy byli bardziej lojalni jurysdykcji brytyjskiej niż Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych oraz Rządowi Rzeczypospolitej.Sikorski kładł ogromny nacisk na Churchilla by ten wydatnie pomógł w śledztwie.Ten jednak bardziej obawiał się o nadszarpnięcie stosunków z Rosją niż Polakami.Pre­mier Wiel­kiej Bry­ta­nii Win­ston Chur­chill tu­szo­wał praw­dę o zbrod­ni ka­tyń­skiej od chwi­li ujaw­nie­nia jej przez Niem­ców 13 kwiet­nia 1943 r. Obie­cał Sta­li­no­wi, że stro­na bry­tyj­ska do­ło­ży wszel­kich sta­rań, aby prze­ciw­sta­wić się ja­kie­mu­kol­wiek śledz­twu w spra­wie zbrod­ni. Wy­wie­rał też na­cisk na pol­ski rząd, aby nie pró­bo­wał wy­ja­śnić zbrod­ni. Tak wy­ni­ka z do­ku­men­tów od­taj­nio­nych ostat­nio przez USA.
Link to comment
Share on other sites

Jest wiele wersji.Oficjalna głosi że była to katastrofa.Jednak wszystkie dowody temu przeczą."

Kurde, chyba słyszałem ten tekst w ostatnich wieczornych Wiadomościach :). Widać to monolog stary jak świat, taki już z brodą... i nawet wypowiadał go starszy pan z brodą :).
Link to comment
Share on other sites

me109--> Mord na 15tu tysiącach Polaków w Katyniu przez żydowskie NKWD z osobistego polecenia Berii i Stalina był wymowną odpowiedzią na rodzaj sojuszu jaki Stalin miał w intencjach."

1. Jako historyk chyba wiesz, że zarówno Stalin jak i Beria byli GRUZINAMI, a nie Żydami...

2. Jako historyk pewnie wiesz, że Niemcy zaskoczeni skutecznością sowieckiej propagandy poddali to naukowej analizie [jak to Niemcy]. A z tej analizy powstała cała książka pt. Die politische Erziechung in der roten Armee" [tylko do użytku służbowego dla funkcjonariusz SS].

A wnioski były bardzo konkretne:

a. Aby uzyskać pozytywny wpływ na morale własnego wojska nie wystarczy samo odwoływanie się do patriotyzmu i obowiązku wobec ojczyzny, ale należy jeszcze wzbudzić nienawiść do przeciwnika.
b. W tej sytuacji najlepiej będzie przedstawiać ZSRR jako kraj rządzony przez Żydów będących w otoczeniu Stalina. A szczególny nacisk należy położyć na rolę komisarzy politycznych, których należy przedstawiać jako Żydów i traktować gorzej niż zwierzęta [dosłownie].
c. Zgodnie z tymi wytycznymi Niemcy wykorzystali mord na naszych oficerach w Katyniu, przedstawiając go jako żydowską zbrodnię na Polakach.

Tyle tylko, że taka wersja historii żywcem wzięta z podręcznika dla SS, może i dobra jest dla kiboli i tych, którzy zamawiają pięć piw", ale nie bardzo chyba pasuje do lansowania na dość popularnym forum?

P.S.

Jako historyk powinieneś wiedzieć, że Sikorski zaczął gnębić swoich sanacyjnych przeciwników znacznie wcześniej, bo już we Francji.

Inna sprawa, że z ciebie, czyli z messerschmitta" jest pewnie taki historyk, jak ze mnie biskup polowy...
Link to comment
Share on other sites

Łatwo to sprawdzić - jeżeli zna na pamięć tekst Longinusa Zerwimycki", to musi być ON ---> https://www.youtube.com/results?search_query=bubel+band&oq=bubel+&gs_l=youtube.1.1.0i10j0j0i10l6j0j0i10.1014.2771.0.5032.6.6.0.0.0.0.145.691.1j5.6.0...0.0...1ac.1.ysuAzy3c4gQ
Link to comment
Share on other sites

Łeee, tylko na badaniach był ----> http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/iar/artykul/leszek;bubel;poddany;badaniu;psychiatrycznemu,37,0,207397.html

Z drugiej strony to ciekawe, czym (i kim) w Polsce zajmuje sie AWB. Żenada.
Link to comment
Share on other sites

Mord na 15tu tysiącach Polaków w Katyniu przez żydowskie NKWD z osobistego polecenia Berii i Stalina"

A czterystu kilkudziesięciu spośród zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje Polaków miało żydowskie pochodzenie.
http://poznan.jewish.org.pl/index.php/katyn/LASY-KATYNSKIE.html
http://poznan.jewish.org.pl/index.php/charkow/Pomordowani-w-Charkowie.html
http://poznan.jewish.org.pl/index.php/miednoje/Pomordowani-w-Miednoje.html
Link to comment
Share on other sites

VanWorden, jeżeli piszesz na poważnie (wątpię w to, ale jeżeli), to cóż, są takie wpisy, których się nie komentuje, bo ręce opadają, jak się przeczyta i nie można ich potem podnieść do klawiatury, żeby odpisać.
Link to comment
Share on other sites

Zresztą najkrócej i najdobitniej ujął to ś.p. Josif Brodski:
http://www.mariuszstaw.info/readarticle.php?article_id=12
Wśród wyznawców każdej wiary
są mordercy i ofiary -
twe milczenie wskaże teraz
kogo wspierasz."
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information