Skocz do zawartości

Polerowanie monety.


Kamil1994

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jak w temacie. Mam taką 5-groszówkę, miedź, 1923, bez patyny (po perhydrolu). Chciałbym ją jakoś wypolerować, może być nawet do połysku. Próbowałem pastą do zębów, ale nic nie dało. Czym można doprowadzić ją do w miarę rozsądnego stanu (pójdzie do klasera, żeby nie była za ciemna i jakoś wyglądała w kieszonce). W rzeczywistości jest nieco ciemniejsza.

Fot.1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajajaj... troszkę ją podjadło na całej powierzchni. Bez czyszczenia mechanicznego się raczej nie obejdzie 'do połysku' - tym bardziej pastą do zębów - nie dasz rady. Wyjście najbardziej niebezpieczne, alternatywne - druciak lub szczotka - najlepiej z mosiężnym włosiem. Ale jak druciak, to taki z cienkich pasków metalu, nie z twardych drutów.

Pozdrawiam, K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 groszy z 1923 r. jest z mosiądzu , a monet z mosiądzu nie powinno się czyścić perhydrolem, ten środek jest zarezerwowany" dla monet miedzianych... zostaw tak jak jest , nic tu już nie ugrasz".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do stanu klaserowego juz jej raczej nie doprowadzisz :(
Ale jesli ma wygladac mniejwiecej jak moneta a nie kawalek pumeksu, mozesz sprobowac pasty polerskiej na czyms obrotowym. Albo recznie - polerowac na plaskiej w miare twardej powierzchni (np szmatka rozciagnieta na stole). W ten sposob byc moze zeszlifujesz to co najbardziej wystaje, bez poglebiania wżerów (a przypuszczam ze tak by sie skonczylo szorowanie druciakiem). Dodatkowo pasta z opilkami metalu wypelni najmniejsze pory i optycznie lekko wygladzi" powierzchnie. powodzenia i daj znac jak wyszlo...



Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Cyrograf15 23:53 08-03-2012
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barson po 1 ta moneta stanowi wlasnosc tego Pana ktory zalozyl ten watek i moze zrobic z nia co chce.
po 2 ta moneta tak czy owak jest bezwartosciowa.
po 3 cie jesli chce miec polysk tej monety to przed polerka musi ja przejechac papierem sciernym aby byl efekt polysku
po 4 te ja tez zwykle szkopskie fenigi mosiezne czasem przejade sciernym po elementach zewnetrznych chociazby aby przeczytac mennice.
Paniał?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamil1994 - do klaserka to ten rocznik 5 groszy w ładnym stanie i z patynką kupisz na all... już za piątkę, a takim stanem to do woli można robić co się chce (włącznie z użyciem szlifierki kątowej ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kolega katuje te monety . W tym akurat będę szedł w zaparte . Choćby bezwartościowe były to monet się nie szlifuje. No Panowie. Było już o tym na forum wałkowane...z bezwartościowej monety robi się podkładkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poważnie - jeśli nie ma szans uratować monety w takim stanie to już lepiej nic z nią nie robić - w celu ewentualnego uzupełnienia kolekcji postarać sie o lepszy stan a tą do pudełeczka na pamiątkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest moneta, których mam wiele w kolekcji, ale wiadomo, że nie wyrzucę ;) Skoro utraciła już swoje piękno, chciałbym po protu coś z niej jeszcze zrobić, żeby jako tako wyglądała. Pamięta czasy, w których zaczynałem konserwację wykopków. Wyjęta z otchłań pudełka z monetami ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil jak wykopiesz monete to pamietaj nigdy jej nie poleruj nawet z brudu jej nie obskrob a juz bron boze czyms ostrym,kazego wykopanego peerela wloz takze delikatnie do oliwki i mocz 3 lata.
Najlepiej przerob babci piwnice tylko ze zamiast sloikow z grzybami czy przetworami ukladaj sloiki z peerelami i fenigami tudziez dobitymi 5 groszowkami moczonymi w oliwce.

Tak samo nie poleruj lusek bo straca swoja szlachetna patyne,jak wykopiesz to wloz delikatnie do pudeleczka...:>

Na powaznie rozumiem co innego moneta starsza wartosciowa to sie mozna bawic ale nie z tym tutaj,chyba ze ktos kopie raz na pol roku i wykopanie jakiegos dobitego popularesa jest dla niego wielkim wydarzeniem;).

Reasumujac tak jak pisalem papier scierny najpier 800 potem 2000 i na koniec polerka pasta polerska na filcu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak obserwuję ten wątek, chociaż dla zdrowia psychicznego obiecałem sobie nie zaglądać na konserwację". Ale przyjmując wszystkie argumenty, o bezwartościowych monetach,żeby jakoś wyglądały, etc. mogę zaproponować lepszy i szybszy sposób osiągnięcia podobnego efektu.

Bo tak, papier ścierny, pasta polerska, szlifierka, prąd, że nie wspomnę o czasie, jednak kosztuje. Aby doprowadzić monetę do ładnego, błyszczącego stanu, wystarczy wrócić do starej metody, znanej wielu osobom z dzieciństwa (choć polecam tylko pełnoletnim i nie pod wpływem").

Mianowicie, wystarczy ową popularną, bezwartościową monetę położyć na tor kolejowy pod nadjeżdżający pociąg. Zaręczam, efekt szybki i porównywalny z metodami proponowanymi powyżej.

Serdecznie pozdrawiam miłośników metaloplastyki.

...............................



A poważnie, ze skorodowanej, wykopanej monety nie zrobi się stanu gabinetowego. Wystarczy ją lekko podczyścić, czasem zabezpieczyć przed dalszą korozją i tyle. Taka moneta ma swój urok, ostatnio staram się, w miarę możliwości, nie moczyć nawet w oliwce. Mnie się takie bardziej podobają. W stanie menniczym kupuje się na aukcjach, zapakowane w rumny", a nie kopie. Strata czasu.

I jeszcze taka uwaga. Radzenie mało zorientowanym w temacie kolegom wypolerowania monety, kiedy często nie wiedzą, czy jest to jakiś populares" czy może potencjalnie rzadka i cenna blaszka, nawet w kiepskim stanie, dla mnie nie jest najlepszym pomysłem. Po pierwsze nie szkodzić, nie zniszczyć przedmiotu, który po wielu, wielu latach leżenia w ziemi trafił do naszych rąk, choćby był niewiele wart. Po papierze ściernym, kiedy to okaże się, że to jednak rzadsza moneta, będzie to tylko mało estetyczny destrukt. I nie piszę tu o PRL-u, bo to równie dobrze można zostawić w ziemi, a do kolekcji przeszukać szuflady czy popytać znajomych.

Szczerze pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie