Jump to content

Policja w walce o zabytki.


Recommended Posts

Nasi policjanci wydali unikalną książkę

Utracone dziedzictwo. Kompendium wiedzy poświęcone zabytkom zaginionym w rejonie zachodniopomorskim po 1945 r. To pierwsze tego typu opracowanie w Polsce.

- To pierwsze tego typu kompendium wiedzy nie tylko na temat zabytków, ale również obowiązującego w temacie prawa i interpretacji, dokonanej przez najlepszych prawników - mówi komendant zachodniopomorskiej policji, nadinspektor Wojciech Obryś.

Autorem publikacji jest historyk, aspirant Marek Łuczak, znany szczecinianom z wielu publikacji historycznych, dotyczących różnych dzielnic miasta. To jego 31 książka.

- Policji i innym służbom brakuje między innymi powszechnej profesjonalnej bazy danych o zabytkach i dziełach sztuki - mówi aspirant Marek Łuczak. - Szukać danych o utraconych zabytkach muszą w wielu źródłach. Mam nadzieję, że ta książka pomoże w odzyskiwaniu zabytków i pomoże poruszać się w temacie każdemu policjantowi.

Książek wydano na razie tysiąc. Zostaną rozesłane nie tylko do komend w naszym regionie, ale również w całej Polsce.

- Nie często zdarza się, że wydawcą z zakresu kultury była policja - mówi Krzysztof Soska, wiceprezydent Szczecina. - To bardzo ważna również pozycja dla samego Szczecina, jako że jesteśmy miastem, w którym kultura materialna bardzo ucierpiała w czasie wojny i po wojnie. Dzięki niej rosną szansę odzyskania choć części utraconych dóbr.

- To niezwykła publikacja - przyznaje Grzegorz Kurek z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. - Przez wiele lat cmentarze, dwory, kościoły i pałace były niszczone. Traktowano je jak obce. nadszedł czas, by o tych zabytkach myśleć w kategorii asze".

- Ważne aby uświadomić sobie, że nie mówimy o jakimś dziedzictwie kultury, ale o dziedzictwie kultury całej Europy - dodaje nadinspektor Wojciech Obryś.

Książka podzielona została na dwa działy główne. Pierwszy obejmuje przepisy prawne dotyczące spraw najczęściej realizowanych przez policję, podzielony na rozdziały o poszczególnych zagadnieniach i aktach prawnych. Dla opracowania wypowiedzieli się uznani prawnicy zajmujących się problematyką zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom oraz prawnicy Zespołu Prawnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Drugi dział obejmuje katalog zabytków i dzieł sztuki skradzionych bądź zaginionych z województwa zachodniopomorskiego po II wojnie światowej. Ponad 600 opisanych zaginionych zabytków ilustruje ok. 3 tys. fotografii.

http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111230/SZCZECIN/149329645
Link to comment
Share on other sites

Witam
Penetratorze jeśli możesz to podaj link do ów elektronicznej publikacji, mi osobiście nie udało się jej odnaleźć na stronie policji szczecinskiej za pomocą ich szukajki, po tytule i po autorze wynik zero..
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Ostatnimi czasy powstaje duży problem dezinformacji społeczeństwa poprzez publikacje amatorów-poszukiwaczy. W publikacji „Z wykrywaczem po skarby”, autora o pseudonimie Thomas von Hohenkrug, można wyczytać, że „żaden szanujący się poszukiwacz nie kopie na stanowiskach archeologicznych”, oraz rady – by nie szukać na stanowiskach archeologicznych należy sięgnąć po mapy ZP50, ale jest to problematyczne, gdyż trzeba złożyć wniosek do Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków – obecnie pod nazwą Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który zazwyczaj rozpatruje go odmownie."

Większość osób dziwi się, że na tak „błahe sprawy” potrzebne jest pozwolenie, ale tak samo wygląda kwestia prowadzenia samochodu bez uprawnień, prowadzenia praktyki lekarskiej bez uprawnień, łowienie ryb albo stawianie altany na działce. Prawo polskie jasno normuje te kwestie i wymaga odpowiednich pozwoleń i kwalifikacji."

:)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information