Skocz do zawartości

Bolesławiec: na budowie odkryli najstarszą garncarnię


Rekomendowane odpowiedzi

Archeolodzy wydobyli z ziemi prawie cztery tysiące fragmentów ceramiki. Prawdopodobnie najstarszą bolesławiecką garncarnię odkryto na budowie galerii handlowej Bolesławiec City Center"


Odkrycia dokonano na przełomie października i listopada przy ul. Asnyka w Bolesławcu. To już druga średniowieczna garncarnia odkryta na terenie miasta w ciągu ostatnich kilku lat.

Archeolodzy wydobyli z ziemi prawie cztery tysiące fragmentów ceramiki. To m.in. garnki różnej wielkości, dzbany i dzbanki, naczynia typu Tüllenkanne, butle, patelnie na nóżkach i pokrywki. Nie były szkliwione. Na niektórych widoczne są ślady prostej dekoracji rytej, radełkowania (operacja tokarska polegająca na wygnieceniu na powierzchni wałka wzoru w postaci linii przy pomocy radełka) i malatury (malowanie farbami). Część naczyń nosi ślady deformacji, powstałych podczas wypalania.

Wstępna analiza pozwala datować wydobyte naczynia na XV w. Wszystko wskazuje zatem na to, że archeolodzy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu odnaleźli pozostałości jednej z najstarszych bolesławieckich garncarni.

W kronikach miejskich podano informację o istnieniu w XVI-wiecznym Bolesławcu pięciu garncarni - jednej w obrębie tzw. Górnego Przedmieścia i czterech położonych na terenie Dolnego Przedmieścia. W 2007 r. archeolodzy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu odkryli garncarnię przy ul. Piaskowej (Dolne Przedmieście). Ostatnie badania prowadzone przy ul. Asnyka potwierdziły położenie drugiej z pięciu średniowiecznych garncarni w mieście, a jedynej na terenie Górnego Przedmieścia.

Więcej... http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,10668308,Boleslawiec__na_budowie_odkryli_najstarsza_garncarnie.html#ixzz1e3gWh3e0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yeti, kto cię zrobił moderatorem tego portalu to nie mam pojącia i jestem bardzo ździwiony. 80 - 90% użytkowników tego portalu posługuje się wykrywaczami metali i mogą o sobie śmiało powiedzieć że sa Odkrywcami. Ja posługuję się wykrywaczem 20 lat, ty nigdy takiego urządzenia nie trzymałeś w rękach.
Spraw sobie w końcu swój własny wykrywacz, rusz 4-y litery zza komputara w teren, to bedziesz wiedział lepiej o czym jest to Forum internetowy odkrywco".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Archeolodzy wydobyli z ziemi prawie cztery tysiące fragmentów ceramiki. Prawdopodobnie najstarszą bolesławiecką garncarnię odkryto na budowie galerii handlowej "Bolesławiec City Center\"

A to ci nowina.
Tylko cztery? Ja przez ostatnie miesiące w leśnych dołkach wokół miasta przesiałem chyba ze czterdzieści.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie