Jump to content

inscenizacia Beleń Stońsko


Recommended Posts

http://www.28pp.fora.pl/stowarzyszenie-strzelcy-kaniowscy,8/stronsko-2010,2637.html

Grupy biorące udział:

1. Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy"
2. GRH LOW
3. Strzelcy Kresowi", 51pSK Iłża
4. GRH 4 ppLeg, Kielce
5. GRH 2MPS, Trójmiasto

Obchody walk wrześniowych w rejonie Strońska już od jutra do niedzieli, inscenizacja historyczna w sobotę o godzinie 17:00, na głównej pozycji obrony 30 pułku Strzelców Kaniowskich pod Strońskiem/Beleniem.


Facebook:
http://www.facebook.com/#!/event.php?eid=152420071443401&index=1
Link to comment
Share on other sites

Pierwsze zdjęcia:

http://www.28pp.fora.pl/stowarzyszenie-strzelcy-kaniowscy,8/stronsko-2010,2637.html#37568

W temacie weryfikacji mundurów nie było, albowiem nie sądze aby takie doświadczone grupy jak LOW", 2MPS" czy Strzelcy Kaniowscy" potrzebowały sprawdzania pod tym kątem ... strone niemiecką zaś robiła w 90% 15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia i to byli przebrani w mundury filmowe żołnierze zawodowi WP. Uzupełniali ją koledzy z Żelaznego Orła", do których ad hoc i chyba nie do końca przy wiedzy organizatorów dołączyło kilku troszkę egzotyczniej przebranych ochotników. W inscenizacji robili zwykle 10-ty plan, ale niestety po inscenizacji wpadli w oko reporterów ;) No cóż ... tego się nie da uniknąć i nie rozsądnie oceniać inscenizację po zdjeciach przypadkowych ludzi. Poza tym wielu widzów przyjechało lekko ucharakteryzowanych, sam widziałem paru Powstańców Warszawskich wśród widowni. Strona niemiecka robi tu jednak tylko za tło wydarzeń, głównym celem organizatorów było zaprezentowanie wysiłku żołnierzy Wojska Polskiego w obronę tego miejsca. I na to położono nacisk.

Inscenizacja nawiązywała ścisle do wydarzeń sprzed dokładnie 71 lat. Wpierw pokazano scenę nalotu lotnictwa niemieckiego na kolumnę cywili. Chwilę później odcinek obrony 30pSK został zaatakowany przez WH po przeprawieniu się przez Wartę na wysokości m. Chojne. Niemiecki atak wspomagany piorunującą artylerią przebija się przez polskie linie i wypiera 30pSK z pozycji. Konrtatak 4ppLeg okazuje się krawy i nieskuteczny. Dodam, że cała scena co jest rzadkością w polskiej rekonstrukcji została odegrana na rzeczywistych dystansach z 1939 roku, a nie jak to ma często miejsce na jakimś skromnym polu, czy placu. W inscenizacji wziął udział oryginalny odcinek obronny z 1939 roku, a na nim m.in. dwa lekkie schrony bojowe na ckm. Wkrótce więcej fotek.

Serdeczne podziękowania dla zaproszonych grup z całej Polski, za ich trud i wysiłek. Bardzo Wam wszystkim dziękujemy.
Link to comment
Share on other sites

sorki koledzy ale uważam ,że w 2010 roku nic nie tłumaczy takiego wyglądu ekonstruktora" za mniejsze uchybienia ludzie mieli przechlapane na tym forum.nic nie znaczy że 100 było super jeśli 5 było iefajnych" .chyba ,że to niebyła rekonstrukcja tylko impreza folklorystyczna.
Link to comment
Share on other sites

Rekonstrukcja pod względem organizacyjnym jak scenariusza i jego wykonania PRIMA SORT !
Klimatyczne miejsca- polskie schrony, rzeka Warta, laski, pola, wiejskie zabudowania, zarysy przedwojennych okopów.

Dziękuje Kaniowskim za zaproszenie i do następnego razu !


p.s. dobrze ze fotoreporterzy nie cyknęli zdjecia tym amerykanom w willysie bo dopiero by rozgorzała pusta i ujadliwa dyskusja wśród SZpeców....hehe. na pohybel zakompleksionym marudom :D
Link to comment
Share on other sites

dopiero by rozgorzała pusta i ujadliwa dyskusja wśród SZpeców....hehe. na pohybel zakompleksionym marudom :D

Sorry Berlin ale to Forum chyba jest od tego żeby dyskutować, a nie tylko dziękowac i lizać jak to było fajnie. Nie uważam się za zakompleksionego marudę, ale sądzę że dążenie do jak najlepszego odwzorowania jednostek walczących jest tutaj akurat głównym meritum sprawy. Sądzę że można było zaprosic kilka dodatkowych dobrze wyposażonych i umundurowanych grh, nawet jeśli by siedzieli w krzakach to sądzę że chętnie by przyjechali zamiast angazowac WP lub inne osoby, w wątpliwym umundurowaniu. Ale oczywiście jest to osobna i indywidualna sprawa organizatora. Z tego powodu uważam że nie nalezy się dziwić komentażom kolegów powyżej, z którymi się zgadzam.
Pozdrawiam i życzę sukcesów
Link to comment
Share on other sites

cyt.(Strona niemiecka robi tu jednak tylko za tło wydarzeń, głównym celem organizatorów było zaprezentowanie wysiłku żołnierzy Wojska Polskiego w obronę tego miejsca. I na to położono nacisk.)
A dla mnie ten cytat jest odpowiedzią na uwagi dotyczace egzotycznie ubranych osobników z WH -moze za rok pojawi sie tam jeszcze więcej cyt(egzotyczniej przebranych ochotników. ) tylko czy to dobry kierunek w którym impreza ma się rozwijać- bo zamiast inscenizacji może wyjśc komedia -takie rodzime ALO ALO ( moim skromnym zdaniem to odrobinę zaprzecza idei zywej lekcji historii na ktorą sie tu powołano) skoro inscenizacja ma pokazać kawałek prawdziwej wojny to do wszystkiego co jest z nia związane trzeba podchodzić powaznie do umundurowania wszystkich bez wyjątku uczestników również.
Link to comment
Share on other sites

Fragmenty, o których przedmówcy raczyli wspomnieć wymagają stanowczej reakcji i komentarza... I dobrze, że reakcje się pojawiły w tym wątku. Dobrze by było, gdyby echa tych reakcji trafiły i do organizatorów i do uczestników tej w sumie przerażającej szopki.

Nazizmowi stanowcze NIE !
Link to comment
Share on other sites

Rozumiem uwagi co do inscenizacji w kierunku organizatorów. Bo należy wyłapywać niedociągnięcia i błędy, tak aby następnym razem je eliminować. Ale nazywanie czyjegoś wysiłku przerażajaca szopką " to jest już przegięcie i brak umiaru . Są lepsze i gorsze inscenizacja, a żadna nie jest w 100 % idealna.

Pzdr
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information