Skocz do zawartości

Książki ze wspomnienieami żołnierzy frontowych-ktoś czyta?


Rekomendowane odpowiedzi

Sławoj Felicjan Składkowski Moja służba w Brygadzie" - pisane wspaniałym stylem i językiem frontowe wspomnienia lekarza I Brygady Legionów. Polecam jako odtrutkę", jak już się naczytacie do syta wszystkich licznych wspomnień faszystów:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem kilka książek Kesslera, ale nie traktuję ich jak biografii czy zapisów autentycznych wydarzeń. Raczej jak coś lekkiego dla zabicia czasu. Tak samo jak bardzo podobna seria Hassela.
Dobrze mi się czyta partyzanckie wspomnienia Chlebowskiego np. Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" czy Odłamki granatu". Te książki mogę spokojnie polecić. Zainteresowanym walkami partyzanckimi oddziałów AK na kielecczyźnie mogę polecić także Michalczuka Gdy każdy dzień był walką", a jeśli chodzi o wspomnienia z frontu Moja wojna" Heydeckera - zapiski w sześciu lat w Wehrmachcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam.

Polecam Svena Hassela Batalion marszowy";Krwawa droga do śmierci". Czytam również ygryski". Mam parę egzemplarzy.

PS.: Woytas nie rozumiem co masz do Hassela, jak dla mnie to jego książki są w porządku. Fakt zbyt dużo walk może w jego książkach nie znajdziemy, ale za to bardzo dokładnie opisuje życie żołnierzy na froncie, ich zmagania i porażki, historie rodzinne, itp.

pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja i tak zostanę za Hasselem...

Z tego co wiem Sven Hassel to duński pisarz, który brał udział w II wojnie światowej. Swoje książki oparł na dziennikach, notatkach i wspomnieniach żołnierzy. Może i faktycznie zmyśla, ale na pewno nie całą książkę. Na pewno 50% jego książki jest prawdą. Polecam

pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ostatnio dwie takie książki , wspomnienia.

Tadeusz H. Rolski - Uwaga , wszystkie samoloty ! " . Autor był pilotem . Od roku 1939 uczestnicząc w walce z Niemcami najpierw w Polsce potem we Francji i Wielkiej Brytanii .

Bruno Winzer - Żołnierz trzech armii " . Autor był podczas wojny niemieckim oficerem . Służbę rozpoczął w roku 1931 w Reichswehrze . W koszarach Kołobrzeskich , zaczynając od stopnia szeregowego .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
czy książka Legion potępieńców" Hassela to też tylko jego wymysły?
ostatnio wypożyczyłem z biblioteki i on tam bardzo ciekawie i dokładnie opisuje swoje wojenne historie.na początku książki autor napisał komu tą książkę dedykuje i byli tam wszyscy jego koledzy ,którzy potem są opisani w książce i pisze też na samym początku ,że 90% książki to jego autobiografia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helmuth Nowak to pseudonim literacki Czecha o nazwisku Josef FRAIS, który urodził w wiosce Milenov koło Hranic na Morawach 24 stycznia 1946.

To nie jest jedyny literacki pseudonim Fraisa, pisał jako: John Wildmer, jako Konstantin Alexandru (Byłem agentem Securitate z informacją dla czytelnika, że jest to przekład z języka rumuńskiego), jako Bill French (Sędzia Kolt, Pociąg do Oklahomy, Na południe w Meksyku, Wiatr z gór, Weteran i inne), jako Paul J. Tit (Krwawa rzeź), jako Dan Poberts, jako Roy Haskins (Krakowska madonna), jako J. J. Harper (Krwawy żołd), jako William G. Ford (sci-fi), jako Elizabeth O´Hara.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leo Kessler to jeden z pseudonimów literackich Brytyjczyka Charlesa Whitinga, oprócz tego używał jeszcze pseudonimów: Duncan Harding, Klaus Konrad, John Kerrigan. Brytyjczyk urodził się 18 grudnia 1926 w Yorku; wojnę poznał, bo jako 16-latek udający pełnoletniego zaciągnął się do 52 Reconnaissance Regiment i walczył we Francji, Belgii, Holandii i NIemczech. Po wojnie mieszkał w Niemczech, w Belgii. Taśmowy producent książek, potrafił w miesiąc napisac jedną, łącznie spłodził ok 350, w tym opowieści o walkach Batalionu Szturmowego SS Wotan.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie