Skocz do zawartości

24 i 25 lipca 2010 roku, poszukiwania sztandaru


Hebda

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 418
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
hm,też o tym myślałem,jednak szukałem czegoś typu autostop.
jest gościu co jeździ z wawy do częstochowy w której jest w piątek o 21:/
Nie wiadomo o której jest zbiórka w sobotę przed urzędem.

sadyba,rozmumiem że pociąg tlk 2 klasa? to może razem pojedziemy:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzałem u Satory". Tam nie ma nic: jak sztandary 25 i 27 pp wyrwały sie z okrążenia.A sztandar 74 GPP został porzucony w Bystrzanowicach i znaleziony przypadkowo przez cywila", ukryty w Poraju.
PS. 8 total 4"jeżeli jest choć cień prawdopodobieństwa znalezienia, to warto spróbować.
Ja jadę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztandar 74gpp podobno był przechowywany na zawiadowni kolejowej w Poraju, a tym cywilem był raczej jakiś pracownik kolei..

Sztandaru 25pp w ogóle nie było w kotle Janowskim, więc jak niby miał się wyrwać z okrążenia?
Był on ukryty pod Tomaszowem Mazowieckim, po wojnie został sprofanowany przez jakiegoś geniusza", który wyciął kilka szczegółów.


Próbować zawsze warto, nie mniej jednak sztandar to temat bardzo trudny, więc dobrze jest mieć trochę szczegółów i na ich podstawie - zacząć od ustalania drogi jaką przebył.

Biorąc pod uwagę fakt iż kocioł opuszczały osobno - przemieszane w dowolny sposób jednostki, kilkunastoma drogami, w kilku różnych kierunkach, cały czas zadaję sobie pytanie- dlaczego akurat Lelów?

Są jakieś relacje/dowody/przekazy na temat tego, czy I dywizjon/7PAL miał przy sobie sztandar, i wydostając się z okrążenia, zabrał go ze sobą?


pozdrawiam.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora 8total4 09:59 22-05-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki widzę ,że problem z transportem się pojawił... Myślę ,że nie sprawi mi problemu jeśli wyjadę po kogoś na dworzec pkp w cz-wie. Piszcie na priv jeśli jesteście zainteresowani. Tylko śpieszcie się bo będe miał tylko 4 miejsca.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bądźcie pesymistami. Owszem, szanse może nie są gigantyczne, ale chciałbym Was poinformować, że to dzieki poszukiwaczom odnaleziono:

sztandar wojskowy 73. pułku piechoty z Katowic zakopany we wrześniu 1939 r. w okolicach Tomaszowa Lubelskiego

sztandar 59. pułku piechoty zakopany 19 lub 20 września 1939 r., odnaleziony na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej w okolicach Wólki Węglowej

Ja być może dojadę w niedzielę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym Ci Wyro powiedzieć, że jawnym było gdzie szukać sztandaru 73pp, a jego ostatni Chorąży, jeszcze żył i miał okazję go po tylu latach zobaczyć ponownie.

tu natomiast przesłań jest zero, bo 7PAL był podzielony między trzy odrębnie walczące zgrupowania, rozbijane w różnych miejscach, na ogromnym obszarze.

Nie wiadomo nawet czy pułk na wojnę wyszedł ze sztandarem.
oczywiście życzę jak najlepiej, i jestem pełen nadziei że w końcu uda się go odnaleźć, gdyż pułk jest bardzo bliski mojemu sercu, biorąc pod uwagę fakt iż stacjonował Częstochowie.

w miejscu w którym odbędą się poszukiwania, walczyły połączone siły części 27pp oraz I dyonu / 7PAL, plus ewentualnie jakieś pojedyncze elementy II dyonu 7PAL.
cały czas mam nadzieję że sztandar był przy pierwszym dywizjonie pułku, a organizatorom życzę doczekania chwili odnalezienia.

pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie