Skocz do zawartości

Berlińskie wieże plot.


Dobson1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie dotyczące trzech potężnych wież przeciwlotniczych które znajdowały się (znajdują?) w Berlinie w momencie oblężenia go przez Rosjan na przełomie kwietnia i maja 1945 roku. Informacje na ich temat spotkałem w książce Corneliusa Ryana Ostatnia Bitwa", niestety nie ma w niej żadnych zdjęc przedstawiających owe obiekty. Z opisu wynika,że mogły pomieścić do 3000 ludzi w swoim wnętrzu i jedna z nich znajdowała się na terenie berlińskiego ogrodu zoologicznego. W związku z powyższym mam prośbę o dokładniejsze informacje na temat opisanych przezemnie wież plot. oraz o zdjęcia owych budowli jeżeli ktoś z was takowe posiada. Z góry serdeczne dzięki, pozdrawiam-Dobson.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne, serdeczne dzięki. Szkoda tylko, że nie po polsku. Gdyby ktoś jeszcze miał jakieś foty to byłbym wdzięczny. Czy wszystkie trzy berlińskie wierze zachowały się do dzisiaj i czy są udostępnione do zwiedzania? Wiem, że ta mieszcząca się na terenie zoo została dośc mocno uszkodzona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie wieza plot,ale tez fajna budowla :)Schron bojowy+dla ludnosci cywilnej.
i tu widac jak niemcy potrafia zagospodarowac teren,zamiast go wyburzyc to potraktowali go jako fundament".
Dach siega 6pietra.
jedna polowka ktora widac to ok 45m dlugosci.druga polowka przechodzi pod blokiem mieszkalnym i konczy sie po drugiej strony tego budynku.
U nas zapewne pierw by wlozono grube miliony aby to rozwalic,wywiezc gruz,itd.
Niemcy sa bardziej pomyslowi i praktyczni.
A i robi to spore wrazenie:)
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie wykonane w sierpniu 1944 z Flakturm Berlin Zoo. Radio podało informację (meldunek Luftlage") o nadlatujących bombowcach alianckich. Okoliczni mieszkańcy spieszą, aby zająć miejsce wewnętrz, gdyż Flakturm'y uchodziły za absolutnie bezpieczne schronienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Flakturm we wrocławiu chyba ciągle stoi na swoim miejscu, znam jeszcze 2 koło Swidnicy, 2 w Gdyni, 2 najmniejsze, ale najbardziej przypominające kształtem wieże w Węgorzewie (na zdjęciu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba_70, kajam się, masz rację. Choć ze względu na formę często te budowle nazywane są wieżami przeciwlotniczymi. Jak topowinno brzmieć po niemiecku? Luftschutzturm, Luftschutzraum, Luftschutzbunker?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys na discovery pokazywali jedna z tych berlinskich wiez, jak weszli do srodka (ok rok 2006) to w srodku zwaly gruzu zmieszane z luskami od flaka 88, helmy luftschutz'u i inne, pelno tego tam bylo.

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki dla wszystkich za info i fotki. Swoją drogą szkoda, że nie odrestaurowano i nie udostępniono chociaż jednej z nich do zwiedzania. Wydaje mi się, że byłby to obiekt który budził by powszechne zaintresowania wśród turystów odwiedzających Berlin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z decyzja aliantów, wszystkie 3 wieże tego typu miały zostać wysadzone w powietrze. Dwie skutecznie rozpirzono w drobny mak.Trzecia - jak podano w reportazu na DISCOVERY(wspomnianemu powyzej)znajdowała sie w sektorze frnacuskim, bardzo blisko odbudowanego szklu komunikacyjnego.
Francuzi nie chcieli by BUM bylo zbyt rozlegle, w efekcie wieża-choc wysadzona- zachowala swoja bryle.Postanowiono wiec zasypac ja gruzem z Berlina i tak tez sie stalo.Zamiast wieży jest zadrzewiony pogorek, ale na szczycie jest korona wieży.
Eksploratorzy, ktorzy weszli do srodka potwierdzili zawalona częśc stropów, ale duzo ocalało,w tym częśc magazynów amunicyjnych z pociskami do Flakow oraz żelastwo wojenne, hełmy itp...
Ta wieza chyba najbardziej dała sie we znaki Rosjanom, bo broniła sie do samego końca, niczym twierdza.Ten program na TV powtarzali z dwa miechy temu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie