Skocz do zawartości

Nowe standarty rekonstrukcji 2010 (WH)


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 146
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Ja bym to widział tak po kolei:
1. Bluza mundurowa
2. Spodnie
3. Hełm, furażerka
4. Buty
5. Pas + klamra
6. Ładownice
7. Bagnet + żabka
8. Łopatka piechoty + ramka
9. Puszka na maske
10. Chlebak
11. Manierka
12. Menażka
13. Celta
14. Troki
15. Koszula pod mundur
16. Kragenbinde
17. Dodatkowe wypsożanie (np. tornister, płaszcz, przedmioty osobiste itp)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie pomysł może i dobry...ale,ilu z nas stac na ewentualna zmianę swojego szpeja?,jesli okaże się,że nie ma czegoś z w/w elementów?.Dalej-znajdzie się zawsze ktoś kto podwazy nasze wzory itd.Powodzenia życzę,choc tez bym tego chciał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze powiedziane Bolo, dlatego jak to nosi tytuł wątku owe standardy" zawsze wyznaczają kasiaści, ale tak czy siak warto to przedyskutować, omówić, stworzyć regulamin, który będzie akceptowany przez wszystkich lub większość i powoli zmierzać w tym kierunku, czyli po prostu doskonalić się.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie na jaki okres ma być to zestawienie i co chcemy przez to osiągnąć – pytam, bo chciałby uniknąć nieporozumień.
Jak mniemam rozmawiamy o wyposażeniu na początkowy okres IIWŚ (wrzesień ’39)?
Jeżeli tak to skoro wymieniasz podkołnierzyk i koszulę, to w takim razie jeszcze skarpety, majtki i co bardzo ważne szelki wewnętrzne do podrzymywania haków do pasa głównego do bluzy polowej.

Pozdrawiam
Hindus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mówimy o wrześniu '39 trafne spostrzeżenia, więc dodajemy:

18. skarpety, majtki - bielizna
19. szelki wewnętrzne do podtrzymywania haków
20. płachta przeciwiperytowa,

co do taśmy podtrzymującej haki, ja to rozwiązałem w taki sposób, że przeciągnąłem parciane paski i tyle, lepsze to niż wciskanie haków w dziurki w bluzie... Co chcemy osiągnąć tym zestawieniem??? Zwarte kompendium i regulamin mundurowy co by wyeliminować czepialstwo no i wyznaczyć nowe standardy rekonstrukcji na rok 2010;p
Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„…Tak mówimy o wrześniu '39 trafne spostrzeżenia…”
W takim razie Jesienią zeszłego roku już to ćwiczenie odrobiliśmy – masz gotowca:
http://www.odkrywca.pl/umundurowanie-i-wyposazenie-wh-na-1939-w-rekonstrukcji,659333.html#659333

Pozdro
Hindus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech wszyscy rekonstruktorzy '39 mają krótkei puszki!"

Oj... Z jednej skrajnosci w druga. Wiem, ze sam wspominalem o krotkich puszkach, ale znowu eliminowac calkowicie dlugie? Dlugie takze byly uzywane w 1939 r., choc oczywiscie byly w mniejszosci. Np. w przypadku Pi.Btl. 39 ktory mam okazje z paroma Pionierami odtwarzac posiadamy dokumentacje fotograficzna ukazujaca uzycie dlugich puszek (choc tez trzeba pamietac ze jest to wariant bez D" i z waskimi przelotkami przy mocowaniach do paskow). Ich wybor nie wynika z lenistwa, bo wiekszosc posiada tez krotkie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek przytoczony przez kol. Hindusa widziałem, czytałem, jest rzeczowy, ale głównie są wypisane elementy wyposażenia i nie do wszystkich jest podane, które repliki są dobre by je używać. Nie chodzi tylko o to żeby wypunktować ale po myślniku wstawić jaka replika, zamiennik jak np w przypadku menażki gdzie nadaje się austryiacka (w myśl zasady że oryginały mają miejsce w muzeum i ich użycie powinno być minimalne).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Watek jest bardzo dobry. Uważam że tak jak kolega Zabi zaproponował warto by było zrobić taki lexykon ubrania i wyposażenia dla oddziału wh. Nie skupiajmy się tu na specjalistycznym wyposazeniu, ale na podstawach i podstawowych szczegółach żeby nie rozciągnąć tematu za szeroko. Tak aby żołnierz jeden obok drugiego wygladał prawie identycznie i nie było porozumień między nami co do jakości koszerności zgodności replik które posiadamy. Proponuje zacząć od roku 39 potem zrobimy późniejsze okresy .Proponuję kopiować z mojego postu wypis maneli, ewentualnie dopisywać sprzedawców,lub szpej i lista będzie za każdym razem pełniejsza. Tam gdzie znak ? to albo nie mam jasnookreślonego zdania albo nie wiem. Ja to widzę i czuję tak i to jest moje zdanie
1. Bluza mundurowa - Sturm Hero ant-Z
2. Spodnie ?
3. Hełm, furażerka - Oryginał lub bardzo dobra replika koniecznie z dekalami orłem i flagą, metalowe nie plastik,z odpowiednia podpinką, furagin z STURM, hero
4. Buty -skórzana podeszwa podkute,
5. Pas + klamra - wybór jest spory ?
6. Ładownice Mauser - Oryginał lub dobre kopie
7. Bagnet + żabka - Oryginał+ kopia Żaby (ja mam szytą)
8. Łopatka piechoty + ramka - łopatka Oryginał, konwersja polskiej, ramka (ja mam szytą)
9. Puszka na maske z paskami- krótka lub przejściowo długa do czasu zakupu krótkiej, paski odpowiednia faktura materiału i zaczepy zgodne z oryginałami
10. Chlebak przejsciowo- DDR do zakupu oryginału lub wczesnej Bundeswehry
11. Manierka- Oryginał 0,8L nie kokos, z ew kopia filcu na niej
12. Menażka austriacka lub oryginał
13. Celta - Oryginał lub dobra kopia, Sturm wg mnie to tandeta
14. Troki - skórzane szyte z paskami na knopik
15. Koszula pod mundur -biała bez kołnieżyka, wz 33
16. Kragenbinde- Kopia szyta, ciemnozielone, nie szare z DDR
17. Dodatkowe wypsożanie (np. tornister, płaszcz, przedmioty osobiste itp)?
18. skarpety, majtki - bielizna np Magnus ?
19. szelki wewnętrzne do podtrzymywania haków, ?
20. płachta przeciwiperytowa, ?
21. Gasplanetasche - torba gumowana, oryginał lub dobra kopia

Przypominam ze nie jestem alfa i omega i pisząc to proszę wziać pod uwagę że post ten jest w dobrej wierze. Jest to próba doprowadzenia do zgody między nami co dalej z mundurami etc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie dajcie się zwariować. Dokładnie jak pisze Sanitater: puszki do masek M38 (czyli długie) wystepowały w 1939 roku i to zaryzykowałbym stwierdzenie, że w bardzo dużej ilości. Zanim zaczniecie rzucać hasła typu: długie tylko przejściowo" proponuję dogłębną analizę nieocenionych wątków: :Wrzesień 39 zdjęcia" ( http://odkrywca.pl/wrzesien-1939-zdjecia-czesc-23-,664381.html#664381 ) oraz Polscy jeńcy 1939" ( http://odkrywca.pl/polscy-jency-wrzesien-1939r-cz-3-,661515.html#661515 ), gdzie Koledzy z działu Wojsko Polskie II RP" z godnym podziwu uporem kopiują z e-baya tysiące zdjęć, na których dokładnie zobaczycie jak wyglądał niemiecki żołnierz z tego okresu. Wrzucam tylko kilka pierwszych lepszych z wątku o jeńcach, żeby nie było problemu z datowaniem, bo w 23-częściowym wątku Wrzesień 39 - zdjęcia" znajdziecie ich dziesiątki, jeśli nie setki:

https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum23/1_copy2703.jpg
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum23/1_copy3001.jpg
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum23/206_004.jpg
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum23/204_004.jpg
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum23/f39.jpg
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum23/s1_copy11.jpg

Oczywiście są ograniczenia: nie może być D" na dnie, szerokicj uszek na paski, a tym bardziej uproszczonego zapięcia z końca wojny, ale odpowiednie długie puszki jak najbardziej nadają się na 1939.

Uprzedzając złośliwe komentarze - posiadam też krótką puszkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie w kwestii formalnej co to znaczy dluga puszka ?
Wh uzywalo 3 typow puszek, czyli odpowiednio: wz 30 , wz 38 i wz 38/41, dwie pierwsze byly uzywane we Wrzesniu 39 choc pierwsza byla juz wycofywana z jednostek liniowych, na fotce obok widac doskonale dlugosci i roznice w wygladzie miedzy tymi puszkami , jak widac roznica miedzy wz 38 a 38/41 ogranicza sie do tylko do tego ze jest okolo 3 cm dluzsza i posiada zaczep z przetloczeniami .... jesli uważacie ze te szczegoły dyskwalifikujace puszke wz 38/41 to jeden z podstawowych problemow rekonstrukcji postaci fryca Anno Domini 2010, to ja wam panowie naprawde bardzo szczerze zazdroszcze tak błahych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argonauta- korekta!

To puszka M30 różni się od M38 długością. M30 = 24,5cm, M38 o 3cm dłuższa. Wynika to z wprowadzenia w 1938r nowego modelu maski całkowicie gumowej, dla której stary pojemnik był za krótki.

Puszka po lewej stronie z głębokim deklem, często mylona z puszkami Luftschutzu, to puszka M24.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i z tego wszytkiego az zajrzalem do literatury .... dobra .... i co wyczytalem ....otóz maska p-gaz wz 24 byla w torbie brezentowej (składała sie z maski, rury i pochłaniacza zamocowanego w torbie - w czasie wojny praktycznie juz nie uzywana), natomiast maska wz 30 ( widiczna na fotce) byla z gumowanej tkaniny i do niej byl przeznaczony pojemnik wz 30 ( czyli z głebokim deklem - pierwszy z lewej na zdjeciu), maska wz 38 byla w calosci z gumy i do niej byl przeznaczony pojemnik wz 38( srodkowy) , ktory został zmdyfikowany w 1941 roku przez uszczelnienie pokrywy, wydluzenie pojemnika o 2,5 cm oraz w sumie kosmetyczna modyfikacje zatrzasku - on jest wlasnie oznaczany na dnie litera D.
Z puszek wz 30 wyewoluowal pózniej pojemnik opisany jako Auer przeznzczony do masek dla luftschutzu i podobnych formacji.... i tyle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca Argonauto:

Oznaczenia M30 i M38 odnoszą się do masek. Tak jak pisał Stadler, puszka o długości 27,5cm pojawiła się wraz z maską M38, która miała sztywną, całkowicie gumową część twarzową i nie pasowała do krótszej puszki.

Pierwszy z lewej na Twoim zdjęciu to model wprowadzony w 1930. Środkowy pojemnik jest przeznaczony dla maski M30 i pojawił się w 1935 roku, tylko że z innym zapięciem. W 1936 roku zmieniono zapięcie, a w 1938 zaczęto wprowadzać długą puszkę (tę pierwszą z prawej), w której mieściła się nowa maska M38. W późniejszym okresie (ok.1941)blachę puszki odchudzono (czuć wyraźnie gdy weźmiesz te wczesne do ręki - są cięższe, mimo że niższe), zwiększono światło uszek mocujacych paski, a pod sam koniec wojny uproszczono zatrzask (taki jaki później stosowano w puszkach do masek BW).

Myślę, że ten link dużo rozjaśni:

http://mp44.nl/equipment/gas_mask.htm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że , żeby wszystko było zgodne z realiami powinniśmy zmienić imię i nazwisko, a wogóle to obywatelstwo na niemieckie. Powinniśmy też zapisać się hurtowo na język niemiecki, aby w stopniu perfekcyjnym operować nim na rekonstrukcjach. Poza tym sądzę, że skoro stalowe repliki helmów są do d... to każdy powinien kupić orginał w idealnym stanie zachowania na 39 rok, na późną wojnę" może być trochę porysowany, a nie daj Boże , żebyście mieli orginalne zachowane kalki. To musicie je zdrapać. Proponuję wyłożyć też kilka tysiaków na orginalne umundurowanie, bo za chwilę znajdzie się mądrala, który dopatrzy się w mojej bluzie , że jest szyta nićmi ze zbyt dużą ilością tworzywa sztucznego. A żeby mi majtałasy pod spodniami pod koniec wojny miały żóltą plamę z przodu, bo przecież koleś nie miał kiedy ich za często prać jak cały czas dawał dyla przed czerwonymi. Kto nie ma plamy - nie dopuszczać do rekonstrukcji.
A wgóle głupio wygląda strzelanie do siebie ślepakami. Ja strzelam kolo biegnie dalej. To idiotyczne. Niech będzie ostra broń i amunicja. A co. Real to real.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając kwestię używania w rekonstrukcji historycznej oryginalnych elementów wyposażenia i umundurowania (co uważam za nieuzasadnione niszczenie zabytkowych przedmiotów), to powtórzę, to co niedawno już pisałem - im większa dbałość o szczegóły w odtwarzaniu elementów wybranej postaci tym większa jej wartość poznawcza – moim zdaniem akurat w przypadku rekonstrukcji historycznej nie ma czegoś takiego jak przesada w precyzyjnym odtworzeniu poszczególnych detali!

Pozdro
Hindus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie