Wilniuk Napisano 1 Sierpień 2009 Autor Napisano 1 Sierpień 2009 W wywiadzie dla GW http://wyborcza.pl/1,75515,6878163,Powstanie_nie_powinno_bylo_wybuchnac.html?as=1&ias=2&startsz=x profesor Ciechanowski powiedział, że gen Okulicki w 1946 r. został skreślony z listy oficerów. Czy ktoś wie kiedy to miało miejsce, kto wydał taką decyzje czy była ona legalna i czy obowiązuje do dziś. Jeśli tak to możemy mówić o byłem generale WP
Rumburak Napisano 4 Sierpień 2009 Napisano 4 Sierpień 2009 Hmmm. Mną bardziej wstrząsnęła informacja, że Okulicki dał się złamać NKWD (w przeciwieństwie do tych 13-letnich dzieci, które zdaniem Kaczyńskiego wytrzymywały przesłuchania Gestapo). Ale czy w takim razie Okulicki, który parł do tragicznego powstania, jest osobą godną upamiętniania go w nazwach ulic, placów, rond czy osiedli? Wszak wsypał gen. Tokarzewskiego! Prof. Ciechanowski mówi tu o Okulickm wiele złych rzeczy, a przecież jest on teraz bodaj większym bohaterem Państwa Podziemnego niż Bór czy Grot. A przecież Bór" był oporny wobec decyzji o powstaniu, do którego parł Niedźwiadek". Może Okulicki działał z inspiracji ZSRR prąc do Powstania? To by dopiero była sensacja, gdyby tak się okazało po otwarciu archiwów rosyjskich....Przy okazji - jest z Okulickim (chyba) podobnie jak z Wałęsą (jeżeli Wałęsę rzeczywiście złamano w latach 70.). Okulicki dał się złamać w śledztwie NKWD, ale potem był w AK, gdzie zdaniem dowództwa Polski Podziemnej odpokutował za swoją winę wierną służbą.
AKMS Napisano 8 Sierpień 2009 Napisano 8 Sierpień 2009 Obyś się nie zdziwił. Podejrzewam, że jeszcze niejedna legenda upadnie z wielkim hukiem. Swoja droga jestem zaskoczony bardzo negatywna ocena gen.Okulickiego, wydaną przez jego wcześniejszych przełożonych np. gen. Kopańskiego.
scyzor76 Napisano 8 Sierpień 2009 Napisano 8 Sierpień 2009 logicznie myśląc(realnie) to chkłopaki: Bolek i Niedźwiadek dostając się w ręce specjalistów rosyjskich musieli współpracować bo inaczej ich losy potoczyłyby się jak np Popiełuszki.
matrix14xxx Napisano 8 Sierpień 2009 Napisano 8 Sierpień 2009 Masz rację pomsee.Jak patetycznie brzmiGwardia się nie poddaje.Gwardia umiera."przy pospolitym gówno".
slapek Napisano 8 Sierpień 2009 Napisano 8 Sierpień 2009 Witam.Panowie zanim zaczniecie wydawać osądy proponuje zawszę sięgnąć do ''jakichś źródeł''.W Wiki nie ma,nic na temat zdrady Gen,Leopolda Okulickiego.Natomiast jest kiedy i gdzie został zamordowany.Jeżeli by się dał złamać sowietom to po co mieli by go mordować????,przecież taki człowiek byłby bardzo przydatny na przyszłość(takich ludzi się nie zabija ich się wykorzystuje).Prawdopodobnie nie dał się złamać i za to został zamordowany.Prawdopodobnie ci co go zamordowali rozpowszechniają plotki o jego rzekomym załamaniu.http://pl.wikipedia.org/wiki/Leopold_Okulickihttp://www.youtube.com/watch?v=1UUlxos3Ce4Zapis filmowy - fragmenty z pokazowego procesu moskiewskiego szesnastu przywódców Podziemnego Państwa Polskiego, który odbył się w Moskwie w Domu Związków. Widoczny generał Leopold Okulicki odmówił adwokata bronił się sam. Sam proces był rejestrowany przez sowietów dla celów propagandowych w języku rosyjskim.21 czerwca 1945r. o 4:30 nad ranem został ogłoszony wyrok Kolegium Wojskowego Sądu Najwyższego ZSRR. Uznano , że gen. Okulicki jest winien 58/6, 58/8 , 58/9 , 58/11 artykułu KK RSFRR. Winien - szpiegostwa, terroru, dywersji i tworzenia tajnych organizacji przestępczych. Skazany na lat dziesięć pozbawienia wolności .Sądowi przewodniczył gen. Wasili Ulrych, pełniący funkcję przewodniczącego Kolegium Wojskowego Sądu Najwyższego ZSRR. Widoczni na filmie są także gen. mjr Nikołaj Afanasjew, generalny prokurator wojskowy ZSRR i Roman Rudenko.Adam Bień wspomina , że udało mu się nawiązać kontakt z więzionym generałem przez ścianę celi nr 62 wystukując Mazurka Dąbrowskiego. 24 grudnia 1946r. o godzinie 11-tej do celi generała , wchodzą oprawcy i krótko coś mówią . Po zamknięciu drzwi natychmiast słychać walenie po ścianiepięściami . Po chwili ktoś wrócił i generał został wyprowadzony . Więźniowie Łubianki ginęli od strzału w tył głowy. Miejsce pochówku nie znane . Władze sowieckie w 1956 roku podają informacje do Szwedzkiego Czerwonego Krzyża , że zwłoki zostały spalone w krematorium.
brodaamor Napisano 8 Sierpień 2009 Napisano 8 Sierpień 2009 No kolego slapek, to są naprawdę mocne źródła.
pomsee Napisano 8 Sierpień 2009 Napisano 8 Sierpień 2009 Oto znak naszych czasów!Jeżeli czegoś nie ma w internecie to znaczy, że nie istnieje :/Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 12:38 08-08-2009
kindzal Napisano 8 Sierpień 2009 Napisano 8 Sierpień 2009 Jeśli Okulicki byl sowieckim agentem, to dlaczego nie zostal przywódcą jakieś umiarkowanej opozycji",albo innych piaseckich" ? Latwo pluć i wydawać osądy, a gdzie macie dowody ?Zgadzam sie z kol. Slapkiem: Prawdopodobnie nie dał się złamać i za to został zamordowany.
stg1971 Napisano 9 Sierpień 2009 Napisano 9 Sierpień 2009 łatwy osąd,dowody!,każdego można posądzić,nie biorę słów łatwo puszczanych,dowody,a tak prywatnie wroga sowieckiego z lat 2 rp.ciężko zmusić do jakieś tam kolaboracji z sowietami.stara szkoła piułsudczyków.
jawor1956 Napisano 9 Sierpień 2009 Napisano 9 Sierpień 2009 W jakim celu i z jakich powodów podjęto po rozwiązaniu AK " rozmowy z NKWD? To jest zagadka - a skutek tych rozmów wiadomy.
stg1971 Napisano 9 Sierpień 2009 Napisano 9 Sierpień 2009 nie wiem o jakich rozmowach mówisz ak z nkwd,myślę ze to pomyłka,samorozwiązanie nie oznaczało kapitulację i rozmowy z sowietami.mamy przykład współpracy na wileńszczyżnie w 44r.
jawor1956 Napisano 10 Sierpień 2009 Napisano 10 Sierpień 2009 stg1971.W skrócie:1.Rozkaz rozwiązania AK - 19.01.1945.2.Rozmowy z NKWD - marzec Pruszków. Aliancka rozgrywka polityczna/ Okulickiego postawiono przed przysłowiową ścianą / skazała 16 na wydanie ich sowietom. Zdekonspirowano też Nie".Uważam, że okoliczności tej tragicznej w skutkach decyzji, są jedną z większych zagadek w historii Polski.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.