Skocz do zawartości

Niemiecka kawaleria, a szable...


bjar_1

Rekomendowane odpowiedzi

Tak mi do głowy przyszło - jakich szabel używali niemieccy kawalerzyści w czasie II wojny światowej? Coś tam mi się obiło o uszy, że do 1943 roku nie używano szabel w ogóle... No a co po 1943 roku? A może wcale nie mieli szabel?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ze dwa lata temu czytałem artykuł w necie na temat IIgo wojennej broni białej, niewiele pamiętam.. ale było tez i o biciach bagnetów szabelek też i padło mniej więcej takie sformułowanie że spora część broni z tego i szabelek szła do rzeszy gdzie była na powrót ''wcielana'', przebijana. Przy czym nie wszystkie poprzednie bicia były zacierane, jak tylko skojaże gdzie wyrwałem ten artykuł w kleje link.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w praktyce to była piesza kawaleria, używająca koni tylko do szybkiego przemieszczania się. Jako kawalerzyści posiadali szable, które miały być bronią ostateczną. I w praktyce mogli ich nie używać. Aczkolwiek mieli je cały czas przy sobie. Ale to tylko moje domysły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bjar_1
Twoja fotka - ta na której Deutsche Kavalleristen strzelają ze Standardgewehrów stojąc na siodłach (znanych jest też kilka podobnych ujęć)to raczej jeszcze nie Wehrmacht a moim skromnym zdaniem Reichswehr (poźny - pierwsza połowa lat trzydziestych) i tu szable są jak najbardziej na miejscu.
Ciekawe czy nasi polscy Kavalleristen też takie sztuczki ćwiczyli? ;)))

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Dobrych parę lat" temu ukazała się taka książeczka pt. Kawaleria niemiecka". Sorry, ale autora w tej chwili nie pamiętam. Była tam też zawarta informacja o używaniu szabel przez niemiecką kawalerię w II w.ś. Z tego co pamiętam były to szable wz. 48nA, tzw. artyleryjskie, bardziej znane jako Blucherówki. Ponoć w 1939 r. jeszcze je mieli na uzbrojeniu, w kampanii francuskiej już nie... . Mam nadzieję, że pamięć mnie nie zawiodła. Sprawdzę dziś wieczorem i rano w poniedziałek dam znać... .
Pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyhal - podpis do zdjęcia brzmi: 'September 1935: German cavalry firing from the standing saddle position during manoeuvres on the Karshorter Racecourse, Berlin'. Czyli raczej już Wehrmacht, nie Reichswehra...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro czasem tak jest, że Psy szczekają, a karawana jedzie dalej", to jedziemy... .
W początkowej fazie wojny kawaleria niemiecka (1 BK) używała szabel (a raczej była w nie wyposażona). Były to głównie pruskie szable artylerii polowej wz. 1896, rzadko kawaleryjskie wz. 1873. Szable mocowano do pasa głównego lub tylnej części siodła. W 1940 roku zakazano stosowania tej białej broni w polu, chociaż i tak nikomu wcześniej nie przyszło do głowy żeby ich używać" (M. Majewski, Niemiecka Kawaleria 1939-1945, Warszawa 1997, s. 37).
Pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, trzy grosze w sprawie oceny" prezentowanego zdjęcia. Zamiast wyrokowania z przysłowiowego sufitu (moim skromnym zdaniem" - Krzyhal) lub zawierzania mniej lub bardziej bałamutnym podpisom (akurat tym razem skutecznie - Bjar_1) może po prostu trzeba(?) PRZYJRZEĆ się zdjęciu? Tym bardziej, że znanych jest też kilka podobnych ujęć"... .
Mundur jeźdźca pierwszego z lewej, a dokładniej jego prawa pierś JEDNOZNACZNIE wskazują na WEHRMACHT!
Pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie skarcony przyznaję się do tragicznej pomyłki ;)))
Najwyraźniej powinienem w najbliższym czasie odwiedzić okulistę coby mocniejsze szkła dostać (teraz to chyba już tylko denka od butelek). :(((
Na swoją obronę mogę dodać, iż trochę mnie zmyliły hełmy M1918 kawaleryjskie, używane głównie w czasach Republiki Weimarskiej.
Ale jeśli to wrzesień 1935 to Wehrmacht powstał dopiero kilka miesięcy wcześniej i soldaten różnili się w zasadzie głównie tymi gapami nad kieszenią.
W ramach rekompensaty inna fotka do serii :)))
Na tej nie widać gap.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KavellerieFibel z 1935 r
nie przewidywał strzelania z karabinków z konia, jedynie z pistoletu. (powyższe zdjęcia traktowałbym jako sztuczki na koniu).
Szable były troczone w sposób jak na zdjęciach powyżej lub z lewej strony przedniego łęku (w przypadku sekcji rkm, a może i nie tylko).
Szable to głównie Bluchery tzw artyleryjskie.

Polska Instrukcja strzelecka z 1936(?) przewiduje strzelanie z konia w pozycji stój na dwa sposoby; podtrzymując kbk i koniec wodzy wędzidłowej lewą ręką lub trzymając obie wodze i opierając kbk na przedramieniu lewej ręki.
W latach 20tych przewidywano także strzelanie zza leżącego konia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Tak a propos kawalerii" niemieckiej, to pamiętam, że srodze się uśmiałem kiedy po raz pierwszy ujrzałem takiego kawalerzystę"- nocnik na głowie, gęba aryjska, siedzi w siodle jak k*** na wyszczerbionym nocniku, jakoś mi po prostu nie pasuje nazwa kawaleria" do tych żołdaków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie