Skocz do zawartości

Co wojsko ukrywa kolo Szumiradu - vol.2


woytas

Rekomendowane odpowiedzi

Wszędzie równo usypana ziemia - dostęp swobodny wygląda trochę jak krajobraz na księżycu. Wkrótce wszystko zarośnie.Ipomyśleć, że był to kiedyś najtajniejszy z tajnych obiektów militarnych zimnej wojny. Szkoda a może da się odkopać? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to w Polsce bywa wszystko rozkradną szabrownicy. Nikt nie pomyślał aby zrobić tu skansen, lokalną ciekawostkę. W byłym NRD takie obiekty są przygotowane do zwiedzania, tam potrafią.
Ta technologia mimo że bardzo zaawansowana nie est już dziś używana ani nie stanowi jakiejś tajemnicy wojskowej. Jak myślicie czy jest szansa aby kiedykolwiek odzyskać" te miejsce? Postawić jakąś tablicę, makietę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Medvil od początku tego wątku te dwie jakże różne bazy były mylone, ze względu na bliskość, przez różne urban legends". W dużej mierze dzięki temu forum udało się rozdzielić te dwie lokalizacje, niestety obydwie opowieści się wymiksowały i ciężko byłoby to teraz rozdzielić.
Może należy zmienić temat, a może utworzyć nowy wątek? Jednostka w Szumiradzie funkcjonuje i każdy chyba się domyśla, mniej więcej, co tam może być. I niech tak zostanie. Natomiast to co było w niedalekich Przywarach jak widać odchodzi w niebyt, albo zostaje zamienione w pieczarkarnie, i dlatego warto podtrzymać opowieść o tym miejscu. Czy w latach zimnej wojny aby na pewno, te jednostki nie współdziałały? Śmiem wątpić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich poszukiwaczy sensacji i teori spiskowych. Pisalem na tym forum chyba 6 lat temu. Calkiem niedawno spotkalem sierzanta z tej jednostki (2286 bo z tego co tu teraz widze to juz jest pisane chyba o 3 ale nie wiem bo sie pogubilem) i tak temat mi sie przypomnial. Widze ze nadal temat jest baaaaardzo goracy. Niektorzy pisza naprawde niestworzone rzeczy ale innym jest baaardzo blisko do prawdy. Prawdy ktorej tak naprawde nigdy sie nie dowiemy nawet ja ktory sluzyl w tej jednostce i mialem dostep mysle ze do 90% tego co tam sie znajdowalo. Naprawde nie ma o co bic piany. Temat jest sliski nawet jak na dzisiejsze czasy a co niektorzy rzucaja tu nazwiskami baaaaaardzo wysokich stopniem oficerow. Szczerze mowiac to szukalem lokalizacji na mapach zumi czy google i w tych miejscach gdzie powinno cos byc niestety nic nie widac i to mnie bardzo zastanawia.

Pozdrawiam wszystkich poszukiwaczy sensacji 6 lat i tak naprawde do niczego nie doszliscie i przypuszczam ze nie dojdziecie dopoki obiekt ten nie zostanie otwarty w co watpie A szkoda bo chetnie bym sie tam wybral
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Masz trochę racji pax. Wątki zostały pomieszane (Szumirad i BARS w Przywarach). BARS wiadomo łączność troposferyczna. Obiekt BARS został zabezpieczony (beton i ziemia, a anteny zdemontowane), a Szumirad nadal jest utajniony. Mam znajomego, który był w obiekcie BARS zaraz po odtajnieniu, gdy gmina urządziła tam wycieczkę, ale jakiś czas później obiekt znów zamknięto i pilnowała go ochrona do czasu zabezpieczenia. Szumirad to nadal wielka zagadka. Lubię te poradzieckie obiekty, pozdrawiam poszukiwaczy sensacji i bursztynowej komnaty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
Witam. Dodam coś od siebie nt. jednostki BARS w Przywarach. Faktycznie, jak już ktoś wcześniej napisał wejście do bunkra podziemnego zostało całkowicie zasypane a anteny zdemontowane. Z ciekawszych obiektów został jedynie hangar oraz budynek ochrony. Zamieszczam link do galerii w której można zobaczyć aktualny stan obiektów. W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt na maila szymad1@gmail.com
Pozdrawiam serdecznie wszystkich eksploratorów :)

Link do galerii:
https://plus.google.com/photos/102245131092010755530/albums/5775826136689665937?authkey=CLLlk6vJ1dujUg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne zdjęcia Panowie :)
Zapraszam także innych do zamieszczania zdjęć, szczególnie jeśli ktoś posiada takowe z czasów gdy istniały jeszcze anteny oraz wejście do podziemnej części bunkra.

PS. Skąd jesteście lumaro oraz dragonfly1968? Ja jestem z Lublińca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Ostatnio duzo przebywam w okolicach Turawy. Zauważyłem od kilku tygodni częste loty samolotów wojskowych typu Cassa, nadlatujących znad omawianego terenu koło Szumiradu. Lecą naprawdę nisko. Według mapy wynika, że nadlatują właśnie z kierunku Olesna, po czym nad Turawą skręcają w kierunku południowym, w stronę jeziora duzego. Wysokość z jaką lecą oraz wznoszenie wskazuje, ze dopiero co startuje. Dziś rano natomiast prawdopodobnie Cassa podchodzila do lądowania. Może to mieć jakiś związek z tą bazą pod Szumiradem? Jest tam jakieś lądowisko dla samolotów? Dodam, że jakiś miesiąć temu, tuż nad moją głową z ogromnym hukiem przeleciał prawdopodobnie Hercules - w kolorze srebrno szarym, cztery silniki. Może coś wywożą? A może wwożą?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeśli to prawda to bardzo ciekawe co piszesz, oczywiście nie wykluczone że jest tam lądowisko na którym CASA bez większego problemu może wylądować ale żeby były tam jakieś regularne loty to brzmi lekko sensacyjnie. Oczywistym jest że istnieje w Szumiradzie lądowisko (choć myślałem tylko o lądowisku dla śmigłowców) a to co widać na zumi czy googlach niekoniecznie musi odpowiadać rzeczywistości.

Jeśli CASA to raczej z Krakowa albo Powidza może...
Możesz podać jakieś szczegóły obserwowanych przez Ciebie lotów? Kiedy? ile? jak? i co?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x widzialem osobiscie te samoloty ojciec mowil ze czesniej tez lataly...
w zeszlym tygodniu 2 lecialy powiedzmy mniej wiecej od str Kolonowskiego w str J.Turawskiego kilka godzin pozniej wracaly dzien pozniej znowu 2 lecialy po jakims czasie 1 wracal a jeszcze pozniej nadleciaj kolejny od str J.Turawskiego dokladnie juz nie pamientam a nie zwracalem uwagi na godziny ogolnie kierunek w okolicach jeziora od str Ozimka wschod-zachod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie