Skocz do zawartości

Co wojsko ukrywa kolo Szumiradu - vol.2


woytas

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kolejne informacje, pochodzące od jednego z ochroniarzy strzegących BARS w Przywarach. Anteny rzeczywiście zostały zezłomowane, a bunkry są zasypywane, gdy umowa się skończy obiekt już nie będzie strzeżony, nie będzie czego strzec, smutne...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety także potwierdzam - wspaniała myśl inżynieryjna radzieckich konstruktorów, super tajna baza łączności, kompleks bunkrów, zostaje unicestwiona. Nie ma już wspaniałych anten systemu BARS. Miałem złudna nadzieję że może kiedyś powstanie tam skansen, że wojsko nie zniszczy tego, a jednak stało się. Pozostają tylko fotografię między innymi dzięki użytkownikom tego forum.

Ciekawe kiedy będzie już całkowicie niestrzeżona aby można było tam się udać bez przeszkód?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
Panowie, strasznie sie miesza w tym wątku temat okolic Sierakowa i Szumiradu :-/

ja w kazdym razie kwestii Szumiradu, przebrnąłem przez całość i mam kilka uwag z pozycji mieszkańca nieodległych okolic, w tym jedna istotną ;)

z tych mniej ważnych - faktycznie teren był pilnowany dobrze, nawe przy drodze olesno-bierdzany nie można było sie zatrzymać (przełom lat 70-80tych) bo od razu jak z pod ziemi wyrastał patrol - zreszta długo póznie wzdłuż tej drogi dały sie zauważyć zmurszałe już lekko ziemianki przeznaczone dla żołnierzy-obserwatorów... tak z ciekawostek - kiedys wlasnie na tej drodze zatarł sie w syrenie mojego Ojca silnik :) od razu pojawil sie przy nas GAZ69, legitymowanie i przesluchiwanie - po czym nas uprzejmie odholowano za las :-)

ale chciałbym tu zwrócic uwage na inną rzecz - której nie poruszał żaden z PT Przedmówców

mianowicie - pamietam jako dziecko (a jestem `72) bardzo silne wybuchy (a może to były uderzenia jak przy przekaraczaniu prędkości dzwięku), tak silne, ze aższyby drżały w oodalonej ładnych kilkanascie km miejscowości Olesno :-( mowilo sie wtedy, ze w Szumiradzi jest jakis poligon rakietowy i stad te wybuchy - oczywiscie byly tez plotki o broni atomowej itd etc.

ale poczytalem Was tak sobie mysle, ze moze te wybuchy to raczej z kierunku Sierakowa byly ? :-? w koncu przed BARS`em byly tam te rakiety, WOŁOSOW czy jak im tam było - moze to było to ????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wołchow oczywiście - przepraszam

ja również nie sądzę - zreszta nie pasuje mi to chronologicznie, S-75 z tego co piszecie mogły stacjonować w okolicy Sierakowa raczej w latach siedemdziesiątych - a eksplozje o których pisze miały miejsce na początku osiemdziesiątych

zresztą rozmawiałem przed chwilą z osobami bardziejświadomie pamiętającymi ten czas - i otrzymałem zapewnienie, ze to wszystko było słyszalne w Oleśnie od strony Szumiradu, i było to połączenie huku (jakby hypersonicznego) z basowym, głębokim grzmotem - jakby startującej rakiety !

nic nie było widac, ale kierunek przemieszczania określony był na północno-wschodni, czyli jakby z Szumiradu na kierunek Częstochowy (swiadkowie nie sa pewni, czy najpierw był basowy ryk a poźniej grzmot, czy odwrotnie - choć na logikę grzmot przekraczania dzwieku powinien byc później)
dla laika skąłda się to na starty rakiet (balistycznych) które leciały gdzieś dalej w kierunku pn-wsch, moze na jakis poligon ?

podpytajcie starszych mieszkancow Olesna, Bierdzan, Turawy - czy pamiętają takie odgłosy...

i nie był to incydent - działo sie to w przeciągu dwóch lat, ze zmienną częśtotliwością - po czym efekty dzwiękowe zniknęły

aha, a wczesniej na bocznicy kolejowej w Szumiradzie pojawiały sie i rozładowywano bardzo duze ilosci cementu, co chwila podjezdzaly sklady kolejowe - pasowaloby to na wspominana przez Was budowę wykonywana przez jednostkę z Gniezna... być może budowano tez silosy :))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odgłosy te, to nic innego jak przekraczanie bariery dźwięku przez myśliwce, najpewniej MIG 21. W latach osiemdziesiątych jeszcze bardzo często było słychać grzmot towarzyszący przekraczaniu bariery dźwięku, wtedy nasze lotnictwo naprawdę latało, nie liczyło się paliwo. Teraz zdarza się też w tych rejonach widze loty, ba a nawet pozorwane walki F16. Ale to już z inną częstotliwością niż za lotnictwa PRL.
W tej okolicy nie ma poligonu aby strzelać rakietami Wołochow. Do tego niezbędna jest przestrzeń, a tu lasy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Pamiętam jak na początku lat 90 tych będąc 20 km od Przywar w stronę Cze-wy widziałem lecący z prędkością naddzwiękową obiekt, wyraźnie było widać ogień z silników a fala uderzeniowa była potężna (z resztą w tamtych czasach często słyszałem w okolicy podobne grzmoty). Teraz myślę, ze był to myśliwiec, ale... w mojej pamięci ten obiekt po prostu nie miał skrzydeł... byłem bardzo młody wtedy, więc mogę się mylić, ale tak właśnie to zapamiętałem - niesamowita predkość, kupa ognia z tylu i brak skrzydeł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Taka ciekawostka, chyba wcześniej nie było o tym mowy. Lekko na zachód od grupy głównych budynków jednostki, jest coś co wygląda na duży obiekt z maskowaniem ziemnym na dachu:

http://wikimapia.org#lat=50.7964145&lon=18.2093024&z=16&l=28&m=b&v=8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy ktoś (pewnie tylko ktoś kto tam służył) umiałby wskazać w którym miejscu zaczyna się siatka jadąc od strony radawki? Wjeżdza się w miejsce, gdzie jest róg ogrodzenia, jest ono pod kątem prostym więc można twierdzić że całość ogrodzenia jest prostokątna. Byłem tam już kilka razy, dość długo się jechało od strony radawki a za za nic nie mogę znaleźć na mapie miejsca w które dojechałem. Mógłby to ktoś jakoś nakreślić/narysować na ten mapie? Bo rozumiem że ogrodzenie od strony trasy na Opole jest pewnie już przy pierwszej bramce?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cienie zasugerował mi, że tam jest coś wystającego ponad ziemię. Mój błąd, przepraszam.

A jest to chyba jakaś uprawa leśna, widać to dobrze na zumi:

http://www.zumi.pl/,Szumirad,,18.2096558,50.7961456,2,1,namapie.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Witam.
Przywary i Sieraków - pamiętam, choć minęło tyle czasu.
Doskonale znam tą jednostkę, nad i pod ziemią.
Niestety klauzula tajności nie pozwala mi nic więcej opisać, poza tym co już macie zamieszczone na forum.
Z adresów jakie zamieściliście - te z widokiem satelitarnym --> niestety niewiele tego pozostało, a anten naziemnych było bardzo dużo.
Z wierz antenowych jest piękny widok na okolicę. W pogodny dzień widoczność była doskonała.

Pozdrawiam wszystkich co tam służyli nad i pod ziemią :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem tu nowy choć wątek śledzę już od 2-3 lat. Bywałem na Przywarach jeszcze jak wieże stały i była ochrona. Obecnie wieże zniknęły, podstawę wież gdzie były wejścia do obiektu ukształtowano w pagórki i tyle. Ale jest mała dziura w nasypie gdzie hula powietrze, więc jest też nadzieja. Mam także pytanie, w jakiej odległości od głównego obiektu były wyjścia awaryjne, jak wyglądały i ile ich było? Kto chętny na spotkanie? Czas i miejsce ustalimy np. na e-mail.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Teraz można spokojnie pozwiedzać byłą jednostke, choć w sumie nie ma co bo wszystko zasypali ale można wejść do garażu bo niestety ktoś rozwalił drewniane drzwi a nastepne żółte drzwi w środku są otwarte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie