Skocz do zawartości

Co wojsko ukrywa kolo Szumiradu - vol.2


woytas

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich niedawno trafiłem na to forum ,miałem okazję odbywać zsw w Przywarach w latach 90-92,kolego info pamiętam dobrze porucznika którego opisywałeś (za moich czasów kapitana) kolego orkan 71 doskonale pamiętam tę sprawę stołówki o której pisałeś, duże brawa dla Pablixa za zdjęcia,pozdrowienia dla wszystkich którzy służyli nad i pod ziemią,niektóre zdarzenia z tamtych lat mile się wspomina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

navi1970 jak znam życie (zasady) nie jesteś 'z tąd'. To tak na marginesie, bo do jednostki tej nie mogli być powołani żołnierze z byłego woj. częstochowskiego ani woj. ościennych. Takie zasady były. Jak piszesz odbywałeś tam ZSW. Jeśli wolno wiedzieć, w jakiej drużynie / oddziale służyłeś? Może miałeś coś wspólnego np. z zasilaniem / energetyką? Czy byłeś kiedyś wewnątrz obu obiektów (tropo i kf)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj ziggy już wyjaśniam kompania zabezpieczenia pluton gospodarczy (kierowcy)nic wspólnego z energetyką nie miałem i nie miałem okazji być wtedy na ,dziupli, bo tak się określało te obiekty za moich czasów mieszkam w okolicach Torunia,słusznie napisałeś że żołnierze byli z odległych stron ,wtedy wiadomo że była obsesja tajności jednak jednostka pod tym względem miała swoje plusy,wystarczy przeczytać co wcześniej inni koledzy napisali,pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znałem tam wszystkich zawodowych zdaje się że wiem o kogo chodzi,zapomniałem wcześniej napisać przemo1960 byłeś w tamtych latach na pewno się znamy długie miesiące woziłem was z Lublińca do Przywar.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ HANS KLOSS - sorry ale nie wpadałem już na ten post.
Zdjęć nie wrzucę - bez problemu można skojarzyć kto je i kiedy cyknął". Firma ma kontrakt, coś tam podpisywali, a tak wyjdzie skąd wyciek, stracą robotę za grubą kasę, a kontrahent pewny (biznes jest biznes). A sprawa honorowa - słowo przyjacielowi dane.
Odezwałem się tylko, żeby nikt 2 lat nie zmarnował na obejrzenie kawałka bunkra. Jak się ma na co dzień do czynienia z obrabiarkami CNC, projektowaniem komputerowym 3D, to technika raczej nie rajcuje, naprawdę żadna rewelacja. Dla mnie coś jak maszynownia na okręcie. No chyba że byłoby coś na temat przedwojennych losów obiektu, to faktycznie byłoby ciekawe.
Z tym Lublińcem to hipoteza, ale do tej pory nie wpadłem na lepszy powód lokalizacji takiej jednostki w tym miejscu, a zastanawiało mnie to od dziecka (Dziwnów, Bielsko, Kraków czy Bolesławiec były jakoś bardziej logiczne).
Dla kolegi Andreas3 - latał w tamtym czasie Hercules w okolicy Częstochowy. Zapytałem chłopaków służących w Lublińcu - mówili że Amerykanie skaczą, korzystając z lotniska w Rudnikach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego zagadank w internecie jest sporo wiadomości na temat 1 batalionu szturmowego z Dziwnowa,dość dokładnie opisano jak znalazł się on w Lublińcu i czyja to zasługa,tak na marginesie zanim ten batalion się sprowadził Przywary już działały w najlepsze tak że nie ma napewno żadnego powiązania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, znowu mylimy temat Szumiradu (JW 2286) z Przywarami (JW 2264, BARS 201) koło Sierakowa.
Koledze zagadank chodzi pewnie o jednostkę w Szumiradzie, z tego wynika, że to dalej tajna jednostka (polecam dosyć ciekawy artykuł sprzed 2 lat - http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,10110377,Jak_nie_udalo_sie_zdekonspirowac_tajnej_jednostki.html )
Zatem na odkrywanie Szumiradu musimy poczekać, o ile w ogóle wojsko stamtąd wyjdzie co jest zapewne mało prawdopodobne.
Przywary działały w latach 1981 - 2002, ochrona wyszła pod koniec 2011r. (proszę o potwierdzenie tych dat), wiecie kiedy dokładnie zostały zdemontowane anteny i zasypane wejście bunkra?
Na koniec ostatnia prośba, mimo zeszłorocznej eksploracji bunkra nie potrafię przypomnieć sobie jego planu przestrzennego. Znalazłem na jakimś forum ukraińskim plan bunkra podobnego do BARS. Jak bardzo różni się on od obiektu w Przywarach? (bunkier w Przywarach miał 2 poziomy z tego co pamiętam)

Dziękuję i pozdrawiam wszystkich miłośników tego typu obiektów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stalkerlc - co ciekawe ten plan, który dołączyłeś ze strony ...lviv.ua zatoczył ładny krąg (w internecie). Jest to plan obiektu 109 wykonany przez kolegę, pasjonatę z Niemiec :-) Jak sam napisał made in Germany" :-)

pzdr
zyggy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zyggy
czyli mam rozumieć, że jest to autentyczny plan BARS 109 znajdującego się na Ukrainie?
Jeśli tak to obiekt w Przywarach musiał być bardzo podobny (widzę tylko na zdjęciach, że konstrukcja nośna anten jest inna)

PS. Szkoda, że już nie mamy okazji zrobić własnego planu obiektu w Przywarach :) (ale co się odwlece... ;p)

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
mieszkam niedaleko tych jednostek czyli w olesnie miedzy szumiradem i przyworami. co do jednostki w przyworach to jadac po trasie obecnej 11 to z lomnicy i sierakowa oraz z drugiej strony czyli koloni lomnickiej bylo widac te 4 wielkie anteny oraz mnostwo innych w ksztalcie wysokich slupow-2 razy wiekszych niz otaczajace je drzewa. w latach 80 czesto ci zolnierze pojawiali sie w koloni lomnickiej i mieli czerwone otoki na czapkach. byl tez powazny problem z odbiorem programow tv. w latach 1980-1982polskie czerwone berety kladly kabel z przywor do szumiradu, bylismy przy kladzeniu tego kabla przez wysoka kolo olesna. co do jednostki w szumiradzie to specjalnie dla niej byla zbudowana bocznica kolejowa w chudobie(dk494) gdyz tyle potrzebowali materialow budowlanych. byly tez postawione jako ziemianki 2 bunkry przy tej trasie 494 by zaraz zameldowac gdy ktos sie zatrzyma na zakazie. aha teraz w swieta a dokladnie 25 i 26 grudnia 2012 bylo widac wieczorami miedzy 21 a 22 nad lasem czerwone swiatla jakby samolotu lub smiglowca ( bardzo wolne poruszajace sie). co do waznosci tych jednostek to nie podlegaly one slaskiemu okregowi wojskowemu tylko bezposrednio warszawie. w przyworach byla jednosta z systemu BARS-numer 201 i byla polaczona tym kablem z jednostka w szumiradzie ktora znowu byla podobno przewidziana jako stanowisko dowodzenia ukladu warszawskiego. widac bardzo dokladnie te jednostki na www.zumi.pl ,wikimapia i google maps.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj artur14,nieżle to opisałeś ale mała poprawka co do niektórych spraw,kabel telefoniczny kładła jw5539 a nie czerwone berety,bocznica kolejowa była w Szumiradzie poza tym sprawa zakłócania rtv jak najbardziej prawdziwa(najgorsze były anteny z obiektu budowanego na początku lat 80),jw Przywary podlegała bezpośrednio sztabowi generalnemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciag dalszy czesc 2.
jako mieszkaniec oleskiego to znam te sprawe z autopsji. jadac z olesna do kolonii lomnickej( odbijasz w grodzisku
-dk11- kolo olesna do wysokiej) jedziesz przez wysoka,brynica do kolonii lomnickiej. bedac w tej brynicy widziales dokladnie wierze kosciola w kolonii ,z lewej strony bylo widac te 4 wysokie radary a po prawej stronie bylo pelno wysokich slupow nad lasem.lezaca kolo koloni miejscowosc klekotna byla w planach do wysiedlenia i zalozone tam mialo byc osiedle wojskowe, klekotna byla bowiem polozona najblizej do tej piaskowej gory( to nazwa miejscowych na to miejsce) gdzie zostal wybudowany ten bunkier z tymi antenami.podobnie jadac od strony lublinca do olesna to w miejscowosci molna pzed sierakowem ( stacja kolejowa najblizej przywor) i w samym sierakowie bylo juz widac ´te radary i te slupy.podobnie jadac od olesna do lublinac to przed miejscowoscia lomnica na wysokosci przysiulka wydzieracz tez juz byly te radary wyraznie do zobaczenia. we wszystkich sasiednich miejscowosciach z powodu zaklucen byl problem z odbiorem programow tv i radiowych, obojetnie czy to byl sierakow,lomnica czy kolonia lomnicka. w lublincu na stacji kolejowej wybadali ze wiekszosc chlopakow do kompanii ochrony w przyworach (podobnie jak w szumiradzie)pochodzila z rejonu szczecina,gdanska,braniewa, warszawy, czyli daleko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc nr3.
co do zolnierzy ciagnacacych ten kabel to byli zolnierze w czerwonych beretach,bylem jak ten kabel ciagneli w wysokiej kolo olesna, bylismy wtedy malymi szkrabamimoge sie mylic z datami budowy ale zdaje sie ze byl to czerwiec 1981. kabel jest polozony wysokiej na lakach przy wjezdzie od strony olesna, jest tam rozgalezienie drog w kieruku na olesno,
centrum wysokiej i grodzisko jest to kolo krzyza. kabel jest polozony w miejscu gdzie ta droga jest najwezsza przed rozgalezieniem. te 2 jednostki byly polaczone gdyz podobno w szumiradzie ta jednostka byla planowana jako zapasowe centrum dowodzenia ukladu warszawskiego a w przyworach byla jako lacznosci najwazniejsza w polsce z nr 201. do dzisiaj jednostka w szumiradzie jest tajna . widac tez tam czesto jadace ciezarowki z materialami budowlanymi.do jednostek w przyworach i szumiradzie dostarczano w latach budowy z betoniarni w okolicy gdyz na bunkry w bunkrach( cos jak rosyjskie lalki matoszki-baba w babie) potrzeba bylo wiele betonu gdyz musiano to ulac jako monoblok by nie bylo slabych miejsc jakie powstaja przy wielokrotnym nalewaniu betonu. dodatkowo specjalnie na stacji kolejowej w chudobie(wiem ze stacja nazywa sie szumirad ale tory sa w chudobie by nie bylo niedomowien)zrobiono boocznice dla duzych dostaw materialow budowlanych jakie otrzymywalo wojsko. .........dobrze opisal to VOYTAS 10.07.2012 z.22:42, to z moldawii............ wracajac do obiektu w przyworach to bylismy tam od strony jezowej, objekt koszarowy byl juz zamieniony na wiezienie dalej w kierunku tego bunkra droge zagradzala brama i wartownik z firmy ochroniarskiej. zas na mapach google maps, wikimapia lub szukacz to widac jak do bunkra dochodzi droga.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc 4.
jest w internecie do poczytania haslo SYSTEM BARS.
wchodzimy na niemieckie tlumaczenie tego tekstu i tam jest na dole wpis do filmu;
tag der offene tur-dzien otwartych drzwi.
jest film o takim samym obiekcie jak ten w przyworach.
dalej jest tez tam link o podobnej tematyce :
DECKNAME DUSHURKA.
na polskim tlumaczeniu mozemy zobaczyc wiele danych geograficznych o polozeniu tych miejsc.
jest taki odnosnik pt.
mapa systemu bars.
wchodzac tam mamy mape europy i z lewej strony bedziemy miec liste ze skrotami wielu podobnych systemow jak bars.
po nacisnieciu na kwadracik z lewej strony to pokaze sie system polaczen jakie byly dla np.bars-sa zaznaczone na jasnoczerwono a te obiekty byly w calym ukladzie warszawskim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kolegi artur14. Pisząc o pilnujących ochroniarzach, co miałeś na myśli? Czy BARS w Przywarach? Obecnie nikt nie pilnuje tych obiektów. Są one zasypane i niedostępne. Jak pisałem w jednym z wątków, byłem wewnątrz BARS, gdy było to jeszcze możliwe. Do starszego (KF) nie udało się dotychczas dostać. BARS to łączność troposferyczna, w formie sieci jak pisałeś, co widziałeś na mapach ze strony http://www.bunker-wollenberg.eu/ . Obejmowała ona o ile pamiętam 12 lub 24 kanały telefoniczne i dalekopisowe. Była to sieć obejmująca kraje Układu Warszawskiego zbudowana na potrzeby dowodzenia. Znam człowieka, który uruchamiał i nadzorował te obiekty. Mówię tu w liczbie mnogiej, bo w Przywarach są właśnie dwa [BARS i KF (krótkofalowy)]. Nie jestem ekspertem, ale troszkę wiedzy już mam i gromadzę ją nadal. Co do obiektu z linku (Wollenberg / BARS 301), to mamy z kolegą plan zwiedzić go w maju na zaproszenie kolegi z Drezna. Można by się spotkać i pogadać. Chętnie poznałbym także kolegę navi1970. Piszcie do mnie na GG: 7969818, coś wymyślimy. O już znalazłem navi1970, czy ty jesteś z okolic Torunia? Jeśli tam jakoś pracowałeś i przebywałeś, może pamiętasz Kwiatka (Przemka)? Cofnijcie się w wątku do postu pablix'a d dnia 2012-09-06 i pooglądajcie galerię z linku. Kto robił zdjęcia? No myślcie?

pzdr
zyggy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie