Skocz do zawartości

Co wojsko ukrywa kolo Szumiradu - vol.2


woytas

Rekomendowane odpowiedzi

nato odpowiedz jest z 10.03.2011 o 18:50,napisal forestgast. to o szumiradzie. co do przywor, moze wiesz co to mogli byc za zolnierze z tymi czerwonymi otokami na czapkach garnizonowych pojawiajacy sie niekiedy w koloni lomnickiej. wiemy obecnie ze w tych latach do 1991 roku tymi obydwoma obiektamo zarzadzalo wojsko radzieckie ( ktore tez mialo czerwone otoki na czapkach przy umundurowaniu dla nich w nrd,polsce, czechach) a wojsko polskie dla tych obiektow bylo tylko jako transportowka i wartownicze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

artur14 nie do końca tak było z ruskimi. Co innego budowa, co innego eksploatacja. Ruscy byli tylko w części łącznościowej. Polacy to nie tylko wartownicy i transport. Dużą część obsługiwali Polacy [woda (studnie głębinowe), ścieki, powietrze, chłodzenie, zasilanie, wszelkie systemy bezpieczeństwa, itd itd]. Ruscy byli tylko od łączności, nawet nie od elektroniki (raczej automatyki). Polacy mieli wstęp do tych części obiektu, ale ich nie obsługiwali. Czy ktoś z was koledzy był wewnątrz, czy widział jak to wyglądało?

pzdr
zyggy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rosjan w obiekcie z Przywar.Z tego co ja pamiętam to obsługa starego obiektu była w pełni polska,przywożona raz na tydzień w poniedziałek z Opola.Byli to oficerowie wojsk lotniczych.W obiekcie z wieżami rosjanie byli przy instalacji urządzeń wewnątrz obiektu.Rosjanie,czyli kadra oficerska która była zakwaterowana chyba w Lublińcu,oraz żołnierze służby zasadniczej zakwaterowani w nowym koszarowcu wraz ze służbą wartowniczą z OPK .Nie mam żadnych danych co do obsługi po oddaniu obiektu z wieżami.Jesze raz za moich czasów rosjanie byli tylko do montażu urządzeń i nie mieli prawa poruszać się po jednostce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do artura14.Coś mi nie trybi z tymi otokami.Otoki są tylko i wyłącznie na czapce przy mundurze galowym i nikt nie ma prawa zakładać czapki z otokiem do munduru polowego.Komandosi oraz czołgiści do ubrania galowego zakładają berety .Rosjanie do ubrań polowych mają furażerki ,wiem bo mieszkam w mieście gdzie stacjonowli żołnierze radzieccy .Żołnierze polscy w tym czasie nosili rogatywki.PS dlaczego mówicie ruscy -to takie troszke pogardliwe.Poprawcie mnie jeśli się mylę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem ze moze sie nie zgadzac z tymi czerwonymi otokami ale w kolonii lomnickiej pojawiali sie niekiedy zolnierze w mundurach z czerwonymi otokami na czapkach. to pamietam gdyz zawsze w sobote i niedziele po 13 maja,czerwca lipca , sierpnia i wrzesnia byl tam festyn. ci zolnierze skonczyli sie pojawiac po 1989 roku. co do dalszych tekstow to czytalem o tym systemie bars w internecie ze tylko w polsce jednostki bars byly obslugiwane przez rosjan ( w nrd niemcy, w czechach czesi).................. ja jestem z olesna a historie o przyworach znam od swych krewnych ktorzy mieszkaja jeszcze blizej czyli w koloni, lomnicy, sierakowie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o miejsce identyfikowane wcześniej jako pas startowy" może być tylko ewentualnie lądowiskiem dla śmigłowców ani CASA ani tm bardziej większy samolot nie mógł tam wylądować bo długość tego pasa" w bazie to jakieś tylko 220 m. CASA potrzebuje rozbiegu około 800 m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej, nasze foty z wnętrza BARS 201 są w poście Pablix'a. Owszem schemat budowy i rozkład pomieszczeń są w każdym bardzo podobne. Kolega z Drezna wykonuje takie plany w 3D na podstawie naszych i innych informacji.

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znowu szperalem w internecie. wpisujac ten system bars w polskiej wersji jezykowj na spodzie ekranu jest dodatek biografia. pod puktem6 jest tam rowniez forum dyskusyjne i zdiecia obiektow, sa tez fimiki ale tylko z obiektu patera. wikszosc linkow dziala i pokazuje zdjecia lub mapy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

artur14,opisałeś że historię Przywar znasz od swoich krewnych mieszkających w pobliżu jednostki tylko jedna uwaga,niektóre sprawy były celowo opowiadane miejscowym żeby odwrócić uwagę od prawdziwego zastosowania tych obiektów,nieraz byliśmy na lewiznach w okolicznych miejscowościach i takie rzeczy miejscowi mówili że pękaliśmy póżniej ze śmiechu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

navi1970 masz rację. Oficjalnie był to ośrodek informatyki coś tam, coś tam i meteorologii. Nawet jedna z wież miała oznaczenie meteo a ja mam ciekawą fotkę dyplomu dla sekcji meteo w konkursie o miano przodującej sekcji. Było to tzw. podwójne maskowanie. Celowo podawano nieprawdziwe (mityczno - fantastyczne dane) aby ukryć prawdziwe przeznaczenie obiektu.

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisalem, to prawda gdyz moi bliscy krewni mieszkaja w sierakowie,lomnicy i koloni lomnickiej.dodatkowo krewni krewnych z ktorymi sie spotykamy na imprezach i znamy bardzo dobrze mieszkaja w jezowej i klekotnej , do tego inni z rodziny mieszkaja w wysokiej blisko tego miejsca gdzie sa te polozone kable ktore laczyly przywory z szumiradem, dlatego te historie tez znam z blizszych obserwacji moich krewnych. wiele z tych rzeczy to wiemy z tego co opowiadali zolnierze z zsw ktorzy byli na melinie w klekotnej, takie rzeczy sie roznosza.
co do jednostki z przywor to ludzie wiedzieli ze ma wiele wspolnego z radarami i nasluchem a to z powodu tych 4 wielkich radarow i wielu dlugich anten.ludzie tez juz dawno wiedzieli ze w szumiradzie i przyworach sa wielokondygnacyjne bunkry ukryte gleboko pod ziemia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do żołnierzy którzy przebywali na Klekotnej,traktujcie to z przymrużeniem oka,prawdy i tak nikt nie powiedział,kto był w wojsku wie że na lewizny chodzi się nie żeby rozpowiadać co się dzieje w jednostce tylko w innym celu,pozdrowienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich mialem przyjemnosc byc na obydwóch obiektach.JW 2464 PRZYWARY bylem jedna z ostatnich osób jak to działalo jeszcze osobiscie wywozilem sprzęta to co niepotrzebne bylo odawalismy do AMW.pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do mnie to ludnosc wiedziala od pracownikow betoniarni ze cos wielkiego buduja w przyworach . pozniej wiadomo ze ta jednoska byla zwiazana z lacznoscia gdyz byly te zaklucenia w odbiorze tv, a na melinach tez chlapneli niekiedy o slowo za duzo, tak jak z przywor jak i szumiradu. do tego dochodzila ta sprawa z tymi wieloma kablami(od 7 do 9 wiazek- moge sie mylic po tylu latach gdyz byla to pozna wiosna lub lato 1981) ktore wojak budowlane kladly przez wysoka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co wiecie, ja bylem tam w przyworach ostatni raz jak remontowano te koszary przerabiajac je na wiezienie, natomiast dalej stal ochroniarz broniacy dostepu do tych obiektow technicznych. co innego ogladac dawwniej to z terenu kolonii lomnikckiej lub sierakowa albo lomnicy a co innego byc tam w srodku. ja bede mial dluzszy urlop do pozwiedzania po16 maja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam nie jestem z lublinca ani okolic.Bylem ostatni raz jw 2464 kolo roku tenu dokladnie dwa dni pózniej niz panowie którzy zrobili zdjecia.Panowie wszystko jest zasypane dam gdzie było wejscie do podziemi jest tylko piach,atam gdzie były radary góra ziemi.Jezeli chodzi o 2286 to panowie nie ma tam ufo ani dziwnych rzeczy sluchaje jest to baza na wypadek wojny i tam będzie siedzial pan prezydent i cała świta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie