Skocz do zawartości

Co wojsko ukrywa kolo Szumiradu - vol.2


woytas

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj zyggy,jeżeli Przemek był w latach 90-92 to na pewno współpracowaliśmy,ale po tylu latach nie chwytam o kogo chodzi,gdybym wiedział w jakim był stopniu to bym sobie przypomniał,co do ważności obiektu kf było tam centrum informatyki,najbardziej właśnie zakłócały odbiór rtv anteny z tego obiektu,z tego co mi wiadomo były to anteny Nadienki,zawieszone były na wysokości 16 i 32 metrów,pamiętam jeszcze zdarzenie że jakiś czas telewizor na świetlicy kompanii był w godzinach nocnych plombowany,żeby nikt nie słuchał co nadają na ,dziupli,stało się to po tym jak jeden z żołnierzy regulując telewizor usłyszał w głośnikach jakieś dziwne rozmowy,dlatego nie wolno było mieć tam radia ani magnetofonu ale powiem krótko ,przepisy przepisami a wielu miało radia tylko odpowiednio ukryte.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie , jestem z okolic olesna.

jednostka w przyworach
jadac do koloni lomnickiej( jest tam stosunkowo nowy kosciol fatimski i msze 13 kazdego miesiaca) to bylo wiadac te anteny juz od tej brynicy.podobnie zreszta bylo je widac od od strony sierakowa lub lomnicy na dk11.
co do ochroniazy ro bylismy tam w lato 2011,przyjechalismy od strony sierakowa jezowej,dawne koszary byly przerabiane na wiezienie a dalej droga byla zablokowana do tego bunkra i przed blokujaca brama stal ochroniarz w czarnym umundurowaniu. anteny staly wtedy jeszcze dalej gdyz byly widoczne miedzy drzewami. obszar jednostki jest bardzo dobrze zaznaczony na wikimapia. jestem bardzo ciekawy tej sprawy gdyz jadac od strony olesna przez wysoka do kolonnii lomnickiej to wlasnie od tej brynicy bylo widac z lewej strony kosciola te 4 wielkie anteny nad lasem a po prawej stronie bylo cale mnostwo cienkich anten lub piorunochronow.
byl to rzeczywiscie drugi las nad lasem

byla jeszcze ta sprawa zaklucen odbioru tv. w koloni, lomnicy i sierakowie nikt nie odbieral porzadnie tv, najwyzej mocno zasniezone. CDN.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak latem, 2011 obiektu pilnowała ochrona. W 2012 zlikwidowano wieże troposfery, obiekt zasypano i ochrona wyszła z obiektu. Wierze oglądałem z bliska, były dosyć skorodowane i niebezpieczne. My zimą odkryliśmy mały otwór w śniegu na nasypie. Latem ktoś to powiększył i w tedy udało się obiekt spenetrować. Obecnie (3 tyg. temu) można było wejść przez otwór do wejścia głównego, ale dalej już nie bo grodzie obronne zamknięta są od środka i nie sposób ich otworzyć (potwierdzone przez człowieka, który tam pracował). Mówiąc krótko, obecnie nie ma co oglądać. Nawet wejścia do hangaru zostały zaspawane. To oczywiście co napisałem dotyczy obiektu tropo. Drugi (troszkę starszy) obiekt nadal pozostaje iezdobyty" i zagadkowy.

pzdr
zyggy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy rosjanie wycofywal sie z polski w latach 1991-1993 to w rejonie olesna stacjonowaly kilkakrotnie radzieckie wojskana polanach za miejscowoscia lesna. ich zolnierze wojsk lacznosci rozciagali 2kable ( grubosci okolo 8cm)od ich miejsca atcionowania az do lowoszowa. tam mieli podlaczenia do sieci,prawdopodobnie do tego kabla biegnacego z przywor do szumiradu o ktorym wczesniej wspominalem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat się trochę rozwinął i bardzo dobrze.
Fajnie się czyta wpisy ludzi, którzy kiedyś mieli styk z Przywarami.
Coraz ciekawiej prezentuje się temat drugiego obiektu w Przywarach.

PS. Galerię ze zdjęciami wnętrza obiektu od Zyggiego i Pablixa macie kilkadziesiąt postów wyżej, ja postaram się też niedługo wkleić swoje zdjęcia z września 2012r.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

artur14 ten drugi las nad lasem to właśnie anteny od obiektu kf,szkoda że nie udało się dostać zyggiemu do środka bo sam bym chętnie obejrzał fotki,na powierzchni tych obiektów byłem prawie codziennie ale dostęp do dziupli miała tylko nieliczna grupa żołnierzy,co do rosjan,wyprowadzili się z Przywar dokładnie 23 grudnia 1990.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze trzeba by sprobowac w wysoce (od strony grodziska) z 10 metrow od tego krzyza w strone kosciola tam na glebokosci okolo 1,5 ida te kable z przywor do szumiradu. tam jest polozone jak pamietam z 7,8 lub 9 takich kabli lacznosci, tez z grubosci okolo te 8 cm. ciekawe czy jeszcze cos nadaja tymi kablami. jak opisalem to bylem tam jako maly chlopak gdy kladziono te kable ( bylem tam niedaleko u swoich krewnych). zolnierze mieli jak dzis czerwone berety, nie twierdze ze wszyscy.gdy tam przebywali to prosili nas by im kupic i przywiez rozne rzeczy ze sklepu w wysoce, na podziekowanie to nam dawali te oranzady w proszku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze opisuje to nieco chaotycznie ale teraz udalo mnie sie zalogowac na tym forum wiec opisuje to co znam z tych dwoch jednostek. wracajac do tej jednostki w przyworach to dosyc czesto w sobotnie i niedzielne popoludnia i wieczory pojawiali sie w kolonii lomnickiej ci zolnierze z jednostki ,ci znowu mieli czerwone otoki na czapkach garnizonowych. gdy sam bylem w polskim wojsku juz po zmianie ustroju to za starego interesowalem sie co takiego tajnego jest w tych jednostkach a na planach jednostek lacznosci w pulku gdzie sluzylem byly jako tajne i podlegajace bezposrednio warszawie, kuzyn ktory byl w opl tez mial podobne informacje. opisujac te jednostki to dla budowy tego waznego bunkra w przyworach pracowaly na pelnych mocach produkcyjnych 4 betoniarnie w gminie ciasna.
chcialbym natomiast wiedziec co oznaczaja na gogle maps lub wikimapia te widoczne wyciete polacie lasu w ksztalcie romba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wycięty las w kształcie rombu to byłe pola antenowe obiektu kf poczytajcie sobie na temat anten Nadienki to dowiecie się dlaczego są ustawiane w taki sposób,co do budowy obiektów beton przywozili z Lisowa oprócz tego na terenie jednostki w latach 80 była betoniarnia w miejscu gdzie póżniej zrobili park samochodowy tzw ,saharę,wiem to dokładnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj malo,za moich czasów tak się określało park samochodowy,pamiętam twoje wpisy z części 1 tego forum ,pytałeś się o baraki w których mieszkaliście,miałem okazję wywozić je na żwirownie w zimie 91 r,z tego co słyszałem mieliście wtedy przechlapane jeśli chodzi o robotę,można wiedzieć skąd jesteś?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odp dla navy1970.Słodko nie było,ja miałem to szczęście,że miałem atak wyrostka i zostałem przeniesiony do lżejszej pracy.Początkowo byłem magazynierem właśnie na saharze ,później dowódcą służby dyżurnej na obiekcie z wieżami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malo dokładnie nie powiem ale chyba w latach 87-88 właśnie tam zrobili park samochodowy dla jw2464,ten po lewo od bramy wjazdowej za moich czasów przerobili na taki mały warsztat samochodowy(pso),a jednostkę bib przenieśli do koszar w Lublińcu,z tego co słyszałem niezłe numery żeście tam wywijali na lewiznach i dobrze masz co wspominać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prywatna korespondencja to dobry tekst.
teraz dopiero wychodzi co by pozostalo z ziemi oleskiej gdyby byla ta 3 wojna, w szumiradzie centrum dowodzenia uw a w przyworach najwazniejszy w polsce odbiornik i nadajnik sieci bars. sprawdzajac na tych internetowych mapach to google maps, wikimapia, zumi ,szukacz to sa bardzo dokladne co do szumiradu i przywor, natomiast mapka na www.geopotral.gov.pl
jes rozmyta dla szumiradu.. wchodzac na strone tej mapy -szukacz to przegladajac na pozycji mapa widac dokladnie terytorium jednostki. jak wiadomo to ta droga miedzy szumiradem i bierdzanami byla mocno strzezona by nikt sie nie zatrzymal i cos nie widzial.
gdy do znajomych jechala rodzina z daleka to zatrzymali sie w tym lesie i zabrali zolnierza ktory probowal chwycici autostopa, nim dojechali do koncy lasu to zatrzymaly ich 2 gaziki wojskowe, zabrali tego zolnierza spowrotem a wszyscy pasarzerowie mieli dokladne kontrole dokumentow.
jadac na grzyby od miejscowosci wachow lub lesna mozna dojechac najpierw do przysiolka sobis potem rydzek a potem kamieniec ( przy lini kolejowej). gdy zbieralismy tam grzyby ,prawie przy tablicach TEREN WOJSKOWY(to byly lata 1985-88) to widzielismy jak przechodzila tam niedaleko patrol wojskowy. spotkalismy tam tez inne osoby,mowily po rosyjsku, nie wiem czy byly z tej bazy czy moze przypadek.
jak wiadomo to w latach kiedy funkcionowaly razem polaczone szumirad i przywory to najwazniejsze miejsca w tych jednostkach obstawiali rosjanie a polskie wojsko bylo tylko jako ochrona. duzo rzeczy mozna sie bylo dowiedziec gdyz melina dla przywor to znajdowal sie w klekotnej a dla szumiradu do bierdzany i radawka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weszelm na inne strony w internecie i szukajac wiadomosci o szumiradzie znalazlem artykul z polski zbrojnej gdzie pisze;
ulanami powinny byc tez kobiety-jest tam zdanie ze 24 baza lacznosci( czyli szumirad ) // dalej sa wymienione jeszcze 2 jednostki// zapewnia funkcjonowanie systemu kierowania i dowodzenia armia..........
przgladajac inny link tego artykulu natrafilem na link pt. jednostki garnizonu warszawa, jest tam wymieniona 24.polowa.techniczna.baza.wojsk .lacznosci.opole. czyli opole-las czyli szumirad, raz jest wymieniana jako 21 baza a innym razem jako 24 baza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa dyskusja koledzy się odnowiła. Ja mam pytanie o wątek lotniczy tych miejsc. Pojawiały się informacje o lotach nad tym terenem (jest to strefa zamknięta dla wszelkich lotów cywilnych) o jakiś lądowaniach. Czy ktoś coś może powiedzieć na ten temat? Czy istnieją tam jakieś lotniska czy lądowiska?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. To i ja coś dodam. W Przywarach leśnych funkcjonowały dwa obiekty. BARS 201 troposferyczna łączność 12 lub 24 kanały telefoniczne i dalekopisowe na szczeblu dowodzenia i starszy obiekt KF (krótkofalowy). BARS miał 2 piętra (wiem bo byłem), KF trzy (wiem bo znam ludzi, którzy to uruchamiali i pracowali). Obiekt KF miał jakąś łączność i związek z odległym o kilka km Szumiradem. Co do lotów nad tym obszarem to nie mam pojęcia. Ode mnie z Lublińca często widać rejsowe samoloty idące" do Pyrzowic, ale kilka osób widziało w okolicy Szumiradu wojskowe Casa'y wychodzące znad lasu. Myślę, że latać nad tym terenem mogą tylko wojskowe, choć lecąc z tamtego kierunku pasażerskim też myślę, że coś widać. Co do tych widzianych Casa's to ciężko mi powiedzieć czy tam jest jakiś pas startowy. Do malo: jeśli jesteś z okolicy, warto by się było spotkać, może nawet w Przywarch. Mój GG: 7969818, a twojego e-mail'a poszukam jak pisał navi1970 w pierwszej części wątku. Mi osobiście bardzo żal, że cała ta infrastruktura w Przywarach idzie w ruinę.

pzdr
zyggy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozesz wpisac taki link: amc pata.
# potem wyjdzie na monitorze tekst: amc airspace management cell# wchodzisz tam naciskasz gdzie pisze; MAPY/elementy przestrzeni ;;;; i czekasz kilka sekund na otwarcie # po otwarciu czekasz na potwierdzenie tekstu;regenerowanie stref#po prawej stronie pokaze sie na 5 miejscu klatka- p-strefy.zakazane. na p13 bedzie strefa zakazow lotu-olesno. jak zobaczysz to ona jest najwieksza w polsce. dodatkowo co do ladowisk to ludzie z koloni lomnickiej , lomnicy i sierakowa widzieli wielokrotnie podchodzace do ladowania smiglowce w przyworach- najwiecej do roku 1989. co do jednostki w szumiradzie to ostatnio wiele osob widzialo w ostatni tydzien grudnia2012 zawsze miedzy 22 a 24 jakby czerwone swiatla samolotu podchodzace do ladowania w szumiradzie-widziane z olesna i wachowic. na google maps i wikimapia widac cos jak pas startowy na poludnie od jednostki w szumiradzie kolo strzelnicy, zdjecie tez mozna poprawic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie