Skocz do zawartości

Dzieje Janusza Meissnera po powrocie do kraju


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
jako mlody czlowiek zaczytywalem sie ksiazkami Janusza Meissnera. Meissner opisal swoje dzieje przed- i powojenne, ale jego ksiazki sa ograniczone przez istniejaca wtedy cenzure.
Na przyklad, Meissner opisuje bardzo kolorowo jego przygode z Klio-Film i produkcja filmu Gwiazdzista Eskadra" nigdy nie piszac na czym dokladnie polegala jego fabula: byla to historia lotnika amerykanskiego walczacego w 7 Eskadrze Lwowskiej.

Ciekaw jestem czy ktos zna prawdziwe dzieje Janusza Meissnera po powrocie do kraju w 1947 roku. Jako uczastnik Wojny Polsko-Bolszewickiej, przedwojenny oficer Wojska Polskiego i organizator Sekcji Polskiej BBC, podejrzewam ze byl w jakis sposob nekany przez stalinowskie wladze PRL. Czy ktos cos wie na ten temat? Czy ktos wie gdzie mozna poszukac tych informacji?

Dziekuje -

Rafal Klopotowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... moze na forum nie wypada, ale moze bys poplotkowal ze mna na SKype'ie albo emailem?
Czy wiesz czy Krystyna Meissner jest jego rodzina? Czy moze rodzina jego brata? O Tadeuszu Meissnerze jest troche powojennych informacji, mial klopoty z dyrekcja Zeglugi, stracil pozycje Kapitana... Uczyl, byl bardzo ceniony przez studentow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam o czym rozmawiac - bo informacje posiaamrwde szczatkowe - Janusz meissner mial 2 synow
Tadeusz Meissner byl przesladowany po wojnie za udzial w walkach na zachodzie - http://akm.am.gdynia.pl/akm27_01/o_t_meissnerze.htm


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora woytas 16:53 12-03-2009
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadzasz, Gustav, ze to klasyczny" produkcyjniak. Produkcyjniak - nawet z tym bym sie do konca nie zgodzil... zreszta sam Meissner pisze, ze napisal to niejako z nakazu wladz zeby pisac o klaie robotniczej, zeby byc inzynierem dusz"... Ale ksiazka jest o dziejach czlowieka i statku, nie o wyzszosci systemu czy o wylapywaniu karlow snacji"...
Dawna ja czytalem, chyba we wczesnych 70 latach, wiec moge nie pamietac szczegolow, albo pamiec wyedytowala to co bylo produkcyjniackie" (?)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze raz o T. Meissnerze. P. Otreba pisze tak:
W latach 1947 - 1948 zastąpił stałego kapitana „Batorego”, a następnie mianowany został pierwszym kapitanem transatlantyku. (...) Pod koniec 1954 roku, podczas setnej podróży „królewskiego statku”, na Morzu Śródziemnym zdarzył się tragiczny wypadek - Kapitana, który od pewnego czasu pracował w atmosferze niechęci, ze względu na zrozumiałą nieufność i podejrzliwość wytworzoną przez fakt nagłego opuszczenia statku przez poprzednika - kpt. Jana Ćwiklińskiego, zdjęto z dowodzenia."

Czy ktos zna szczegoly tego zdarzenia? Czy wladze uzyly niecheci na pokladzie, niecheci wynikajacej z nieufnosci i nieznajomosci kulis odejscia poprzednika kpt. Meissnera zeby go usunac? Czy ktos wie o co dokladnie byl on oskarzony?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak gdzieś w połowie lat 60-tych był z prelekcją w mojej szkole. Takie były wtedy czasy, że komuna obowiązkowo organizowała spotkania: a to z partyzantami, a to z żołnierzami różnych formacji walczących na frontach II wojny Światowej [tak dla przykładu będąc na koloni w Gdyni miałem okazję poznać jedynego żyjącego marynarza z ORP ORZEŁ"].
Stare dzieje...sorry za OT, a wracając do tematu, wg. niektórych relacji był osobą dość kontrowersyjną" już przed wojną - no i na tym zakończę swoją wypowiedź w tym temacie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakom rzekł, całych Wraków" nie czytałem, ale akurat partie poprzedzające uwięzienie głównego bohatera i następujące po wyjściu z więzienia owszem, opis eakcyjnych" warstw społecznych, zaangażowanie bohatera w budowę nowej rzeczywistości itp., i nóż mi się w kieszeni otwierał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyroki wyrokami, nie wszystkich z POW (Po coś Ośle Wrócił) wsadzali do więzienia (choć prześwietlali wszystkich dokładnie), bo ktoś musiał ten socjalizm budować, sama chęć szczera to za mało.
I po co do archiwum? Posłem był jawnie.
A z trzeciej strony za Stalina byle kogo za granicę nie wypuszczali. Borchardt po powrocie o morzach i oceanach mógł sobie tylko pomarzyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadeusz Meissner posłem został dopiero po październiku 1956.
Co do Janusza - brakuje spisu jego 49 /??/ książek.Po datach pierwszych wydań można by dojść,co robił w Zakopanem przez kilka lat - willa Teksas-i potem w Krakowie.Pisał?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Woytas ja nie z tych co to wiem ale nie powiem"...
Po prostu nie chcę pisać z pamięci, bo pamięć ludzka jest zawodna, a nie chcę dopuścić się jakiegoś przekłamania.
Puki co to w miarę wolnego czasu wertuję kolejne roczniki prasy lotniczej jakie zgromadziłem, bo gdzieś był artykuł w tym temacie" - jak znajdę to zapodam, ale to może trochę potrwać.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do książek Meissnera polecam katalog Biblioteki Narodowej, nieco jeszcze siermiężny, ale coraz lepszy i pełniejszy.

http://alpha.bn.org.pl/search~S4*pol?/aMeissner%2C+Janusz+(1901-1978)./ameissner+janusz+1901+1978/1,2,87,B/exact&FF=ameissner+janusz+1901+1978&1,86

Link nieco przydługi, ale i lista książek długa.

Szkoła Orląt miała po wojnie dopisany kawałek z Bielakiem i Plichtą, którzy po zagubieniu się we wrześniu 1939 trafili do PLM Warszawa i dolecieli Jakami na Zachód w 1945.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest nawet połowa jego książek /niektóre pozycje powtarzają się 2-3 razy/.
Ze spisu wynika że w okresie od 1947 - powrót do kraju- do 1962 odnotowano jedną pozycję:Sześciu z Daru Pomorza" Wyd.Prasa Wojskowa 1950.Katalog ten nie jest żadną miarą antologią JM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Pomsee!
To nie była ucieczka. Bielak i Plichta, bohaterowie książki Meissnera Szkoła Orląt odłączyli się od swojej eskadry, która w 1939 r. przekraczała granicę rumuńską i potem utworzyła dywizjon w Anglii. Koledzy uznali ich za zaginionych. Tymczasem w roku 1945 Eskadra Orląt walcząca na froncie zachodnim (chyba już w maju albo w końcu kwietnia), wracając na resztkach paliwa i bez amunicji z zadania na polowe lotnisko, została niespodziewanie zaatakowana przez Niemców. Z opresji wybawiły ich 2 Jaki, które - jak się potem okazało - pilotowane były przez zagubionych Bielaka i Plichtę, pilotów PLM Warszawa. To jest owe" zakończenie Szkoły Orląt, dopisane do przedwojennej powieści po wojnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
Z przyjemnością podam interesujące Was informacje o Januszu Meissnerze, jeśli jeszcze ten wątek kogoś interesuje.

Uwaga pierwsza - Co do fotografii z pokładu Dary Pomorza, to Tadeusz Meissner, brat Janusza stoi - DRUGI OD PRAWEJ - a nie od lewej jak napisano. Poza tym Virtuti Militari obaj bracia dostali nie za POW, ale właśnie za III Powstanie Śląskie, podobnie jak i Krzyż Niepodległości z Mieczami, Sląski Krzyż Zasługi na wstędze Waleczności oraz Gwiazdę Śląską.Swoją drogą niezły dublet"...

Uwaga druga - powojenne zakończenie Szkoły Orląt nie jest drugą wersją, ale trzecią. Tzw. Londyńskie i amerykańskie wydania (z okresu II wojny) miały jeszcze inne.

Uwaga trzecia - Janusz Meissner został przeniesiony w stan spoczynku rozkazem Ministra Spraw Wojskowych z 11 lipca 1939. Decydujące znaczenie miało orzeczenie komisji Centrum Badań Lotniczo-Lekarskich z czerwca 1939 stwierdzające zupełną i trwałą niezdolność do służby wojskowej" - dodajmy, po 20 latach służby w lotnictwie i po ok. 8 000 godzin spędzonych w powietrzu.

Uwaga czwarta - po powrocie do Polski Janusz Meissner napisał 20 książek w Zakopanym a 8 w Krakowie. pomijam scenariusze filmowe i słuchowiska radiowe.

W razie zapotrzebowania służę innymi informacjami na temat obu braci

pozdrawiam
jakadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie