Skocz do zawartości

Zdjęcie naszego samolotu część 12


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 397
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

z allegro
Samoloty 16 Eskadry Wywiadowczej na lotnisku polowym Barszczówka pod Białymstokiem ,wrzesień 1920 bitwa nad Niemnem.Na drugim planie Breguet n1044, na którym kapitan pilot Dziama stoczył powietrzną walkę z 3 bolszewickimi Nieuportami"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hornecie, ten Twój myśliwiec" to chyba Karaś, niestety Krasnych jest wiele, a było jeszcze więcej. To najbardziej znane jest pod Tarnopolem, była tam główna baza lotnictwa Zachodniej Ukrainy 1918-19. Ale jest i Krasne pod Rzeszowem, i pod Przasnyszem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie fotografie polskich maszyn z Challenge'u 1930:

PZL-5
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bundesarchiv_Bild_102-10154,_Berlin,_Internationaler_Europa-Rundflug.jpg

PWS-50
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bundesarchiv_Bild_102-10153,_Berlin,_Internationaler_Europa-Rundflug.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Zdjęcie Horneta z dnia 2009-03-02 23:58:59 wydaje mi się być wykonanym w tym samym miejscu, co zdjęcie sprzed dwóch lat (pojawiło się w części 8) - zamieszczam obok.
Zwrócił mi na to uwagę kolega Czarek drogą e-mailową. Pierwsza myśl, jaka nam się narzuciła to lotnisko Sokolniki w pasie działania Armii Łódź, gdzie 32 Eskadra Rozpoznawcza w dniu 6 września przed odlotem na lotnisko Piastów k. Radomia spaliła Karasia nr 10 (za: Jerzy Pawlak Polskie eskadry w wojnie obronnej Wrzesień 1939" wyd. drugie rozszerzone WKiŁ Warszawa 1991, str. 289). Co jednak na tym lotnisku robiłaby spalona Czapla, która najwyraźniej postawiła popa" przy lądowaniu? Nigdzie wzmianki o tym nie znalazłem.
Porównałem kilka zdjęć oraz poczytałem J. Pawlaka i na tej podstawie sądzę, że może to być lotnisko Brzozów w trójkącie Wyszogród - Sochaczew - Łowicz, gdzie w dniu 16 września, w końcowej fazie bitwy nad Bzurą, spotkały się dwie eskadry lotnictwa Armii Poznań: 33 Obserwacyjna i 34 Rozpoznawcza. Za cytowanym już Pawlakiem: na str. 302 - podczas bombardowania 1 Karaś zniszczony, drugi uszkodzony; na str. 375 - 16 września załoga ppo. Tomaszewski i sierż. Nowak podczas powrotu z rozpoznania w rejonie Gąbina doznała uszkodzeń od własnej OPL i rozbiła samolot przy lądowaniu.
Zamieszczam zdjęcia z tegoż forum i z archiwów kolegi Czarka. Szanownych Odkrywców proszę o osąd.
Pozdrawiam - Szarubek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie