Skocz do zawartości
  • 0

Orzełek -jaki wzór?


Fiodor

Pytanie

  • Odpowiedzi 60
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Orzełek Fiodora jak słusznie zauważył Łukasz to egzemplarz produkowany w zakładach Grabskiego (już w czasie ‘nacjonalizacji’- Zakłady Przemysłowe pod Zarządem Państwowym). Najprawdopodobniej była to pierwsza i jedyna produkcja orłów wykonywana wg. dobrej przedwojennej szkoły grawerskiej. Druga połowa lat 40-tych. Blaszka mosiężną, ładny, staranny rysunek, solidna nakrętka sygnowana. Są dzisiaj rzadkością na rynku kolekcjonerskim ze względu na to że wyprodukowano ich bardzo mało. Szybko zastąpiono je prostszymi wzorami typowymi dla PRL.
Co do otworów to widać że wykonano je zwykłym dłutem lub gwoździem na matrycowym egzemplarzu do którego nie dolutowano słupka. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Późniejsze orzełki LWP były już nie z blachy mosiężnej, tylko z cynku a potem z blachy stalowej kiepskiej jakości. Poza tym na poligonach i terenach przykoszarowych często palono stare zużyte mundury i czapki w ramach tzw. wybrakówki", stąd do gleby wraz z popiołem trafiały i orzełki, połamane, bo blacha po spaleniu robiła się krucha. Znam takie miejsca, gdzie w latach 80 palono munduru - połamane kawałki orzełków można tam wygrzebać nogą. No, ale ten Fiodora to piękny wczesny okaz z blachy mosiężnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha... i niekoniecznie wz.52. Sugeruję się tu informacjami z kilku książek, gdzie autorzy opisują orły LWP. Z tego co zauważyłem orzełek z dziurkami do przyszycia to wz. z lat 40, ale masowo używany również w latach 50. Wz.52 to orzeł mocowany na wąsy. /mowa tu o żołnierskich, polowych/. Garnizonowych, oficerskich jeszcze nie rozpracowałem. :-)))

Pozdrawiam, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie