Jump to content

ieregulaminowe" drobiazgi z tornistra


Dziadkus

Recommended Posts

Czołem!

Wiadomo, że polscy (i nie tylko )żołnierze oprócz przedmiotów określonych regulaminami i warunkami technicznymi używali przedmiotów cywilnych" zakupionych przez siebie (mój Dziadek wspominał np, jak to dostał od rodziny niemiecką pastę do butów). Dotyczy to zwłaszcza rezerwistów (nie tylko oficerów!) mobilizowanych przed Kampanią Wrześniową. Trudno jednak znaleźć w literaturze czy w internecie informacje na temat używanych wówczas przedmiotów (środki higieny - pasty i proszki do zębów, szczoteczek itp, lekarstw, zapałek, past do butów itd) - wyjątkiem są papierosy, o których informacje się trafiają. Nawet muzea nie mają, lub nie chcą udzielić informacji na ten temat . Słowem to często pomijany obszar kolekcjonerstwa i historii. wiem,że kiedyś w Odkrywcy" T.Bienek publikował serię artykułów pt Wojna od strony kuchni" gdzie oprócz manierek, menażek i chlebaków zdarzało się zobaczyć inne drobiazgi z kolekcji tegoż autora. Zdjęcia były jednak małe i czarno-białe, a i objętość artykułu ograniczała ilość podanych w nim informacji.
Mam więc prośbę do szanownych forumowiczów o - w miarę chęci i możliwości - prezentowanie posiadanych informacji na ten temat. FOTKI MILE WIDZIANE.
Link to post
Share on other sites
  • Replies 258
  • Created
  • Last Reply
Dokładnie. Przy okazji zapomniałem,że tytoń - a właściwie pudełka na tytoń z okresu II RP też są dość znane. Myślę, że
warto byłoby móc dzięki fotkom przyjrzeć się takim artefaktom, tym co jest na nich napisane (po obu lub więcej stronach), również poznać wymiary. Pozwoliło by to łatwiej odróżniać przedmioty przedwojenne od powojennych.
Link to post
Share on other sites
To z mojej strony będą te pierdoły, wszystkie przedwojenne, może niewiele ale własne znaleziska z nielicznymi wyjątkami - papierosy Silesia, Śląski rarytas", zapałki Polskiego Monopolu Zapałczanego, tytoń fajkowy specjalny, zapalniczka Konopczyńskiego z Warszawy, częstochowska latarka Elektrodyn, tubka po paście do zębów, pasta do butów Dobrolin, kubek cywilny z 38r. Tak na szybko, jak będzie potrzeba coś obfotografować to po świętach będę mógł.
Link to post
Share on other sites
Po części tak, choć, jak pisałem, mnie akurat chodziło o stricte polskie" to znaczy takie, jakie mogłyby się znaleźć w chlebaku polskiego żołnierza we Wrześniu (nie chodzi o przedmioty polskiej produkcji, bo, wiadomo, w sklepach można było kupić przedmioty różnej produkcji). Wiadomo, że armia niemiecka stosowała przedmioty również produkowane w latach 1940-45 a więc już po Kampanii Wrześniowej i mogące się różnić etykieta, producentem, wielkością czy kształtem (to oczywiście tylko przypuszczenia do weryfikacji) od tych sprzed 1939 roku.
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information