Skocz do zawartości

Pojazdy z Breslau


Fanatyk tygryska

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 89
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Czy ta Pantera na pewno jest z Breslau? Bo z informacji które posiadam wynika, że najcięższym niemieckim pojazdem pancernym w Festung Breslau był Stug IV/70 - aż jedna sztuka! Może ta Pantera została sfotografowana w okolicach Wrocławia. Opieram się na informacjach zawartych w książce Festug Breslau w ogniu" będącą polskim przekładem wybranych fragmentów z So Kämpfte Breslau" Ahlfena i Niehoffa. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecie czołgu Pantera jest co najwyzej z około Breslau ". Chyba nie sa znane ( szerszemu gronu ) zdjecia sprzetu pancernego z festung Breslau " ( chodzi mi tu oczywiscie o sprzet niemiecki ). natomiast znane sa zdjecia rozbitych samolotów, armaty, samochody, ciezarówki....hm..jak równiez stalowe kopuły pancerne "..tak to nazwijmy ..:) W prywatych zbiorach jest natomiast powiedzmy reprodukcja rys. niemieckiego czołgu z Festung Breslau..i tu niespodzianka bo ten typ pojazdu nie wystepuje w wykazie sprzetu pancernego FB".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na strone Hydrala -Dolny Śląsk " tam znajdziesz sporo fotografi,ujęcia z kronik , filmów itd... Zreszta temat był wałkowany" na forum, zdjecia, informacje znajdziesz zapewne w archiwum. Pzdr. A zdjecie Junkersa..hm..nie mam pojecia..:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie bardzo ale troszkę mniejszych pamiątek przy lepszym sprzęcie znajdziesz koło mostu w parku są lub były stanowiska obrony plot. ale mój kumpel mówił mi że nic tam nie znalazl liczę na zdjęcia rezultatów, niestety sprzęt pancerny garnizonu breslau w całości pojechał do huty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
z tego co pamiętam z moich poszukiwań odnośnie pojazdów w Twierdzy Wrocław to jedyne oryginalne egzemplarze pojazdów jakie brały udział w walkach to cztery T-34 na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich na Krzykach i jeden (wydobyto spod jednego z mostów dwa) Goliath" w Muzeum Militariów w Arsenale. Jeden z czołgów na Krzykach to ponoć maszyna która przeszła szlak bojowy spod Stalingradu (?), nie pamiętam dokładnie, i została zniszczona podczas walk w okolicach ulicy Powstańców Śląskich. Wiem, że w walkach o twierdzę brały udział trzy Pantery", przynajmniej tyle znaleziono w zdobytym mieście. Jeden z czołgów został zajeżdżony" przez żołnierzy radzieckich (prawdopodobnie uszkodzone sprzęgło). Pantery" używano przy pracach porządkowych na Jazie Opatowickim (jest zdjęcie, które gdzieś widziałem). Niemcy używali też pojazdów remontowanych w FAMO (jakich, ile i kiedy dokładnie nie pamiętam :) ). Jeżeli chodzi o samoloty to kilka Ju-52 stało po zakończeniu działań wojennych na Polu Marsowym. Też są ich zdjęcia. Przepraszam, że mój post jest dość chaotyczny, ale chciałem tylko zasygnalizować czego można się spodziewać w Twierdzy Wrocław.
Pozdrawiam
Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tych T-34 pisał chyba Majewski, tylko sie tak zastanawiam czy wersja T34/85 była uzywana pod Stalingradem..chyba nie za bardzo. Co prawda sa to czołgi wczesnej serii ale to chyba 1944 rok produkcji ( najwczesniej - tez pisze z pamieci :). O tych Panterach słyszałem...ale nie widziałem zdjecia, brak innych dokumentów ( ?? ), tak wiec to tylko przypuszczenie. W zasadzie wszyscy opieraja sie na tym co opisali gen. Ahlfen i Niehoff w swojej książce. jak wspomniałem wczesniej widziałem rys. pojazdów z FB i był tam widoczny m.inn. Sd.kfz 10 ( tak przypuszcam) i inny pojazd pancerny. Obecnosc transporterów w Twierdzy wydaje sie prawdopodobna ( holowanie armat ).Byc moze było ich wiecej, stąd info. ze strony sowieckiej o zniszczeniu ( zdobyciu) wiekszej ilości panzerów" niz to wynika z zestawienia. Przy okazji mam w kolekszyn" zdjecie goliata wykonane we Wrocku , lata ok. 45-47 ( tak mysle ). Chyba jedeyne znane w tej chwili ..;). Pzdr. pepe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie