Jump to content

Rosja oburzona polskim pomysłem


Recommended Posts

Rosyjski dziennik Komsomolskaja Prawda" w ostrych słowach skrytykował pomysł ustawienia na miejscu pomnika wdzięczności żołnierzom radzieckim w Szczecinie monumentu Weteranów Iraku.
Gazeta pisze między innymi, że inicjatorem usunięcia radzieckiego pomnika nieprzypadkowo jest dowództwo 12. Dywizji Zmechanizowanej będącej, jak to ujmuje rosyjski dziennik, podstawą polskiego okupacyjnego kontyngentu w Iraku".

Komsomolskaja Prawda" podkreśla, że polscy żołnierze nie przejmują się tym, że pomnik wdzięczności wznieśli szczecinianie. Komentator gazety zastanawia się dlaczego nowy pomnik nie może stanąć w innym miejscu i dodaje, że przy wyzwalaniu Polski spod niemieckiej okupacji zginęło 600 tysięcy radzieckich żołnierzy.


Gazeta zaznacza, że decyzja o usunięciu radzieckiego pomnika jeszcze nie zapadła. Polskie MON odniosło się do pomysłu wstrzemięźliwie, a władze Szczecina nie chcą się angażować w sprawę, która może się skończyć polsko-rosyjskim skandalem. http://wiadomosci.onet.pl/1843456,12,item.html


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 11:05 14-10-2008
Link to comment
Share on other sites

Jak to się robi u nich...

Rosja

Sołoncewo
http://kp.ua/daily/220708/49003/

Trojeszyn
http://troeschina.kiev.ua/content/view/1641/147/

Ananiew
http://ananiev.at.ua/photo/1-0-80

Penza
http://www.tv-express.ru/news_info/7520/

Mariupol
http://artofwar.ru/n/negorjuj_i_w/text_0680.shtml

Ukraina
Pomnik Afgańców w Kijowie
http://art.mayorov.com/details.php?image_id=1056


Okupanci?
Link to comment
Share on other sites

niech zostanie, ale pod nim powinien być dopisek pamiętajcie 17 września" , bo jeszcze za kilkadziesiąt lat jak już nie teraz nie pałająca miłością do historii młodzież będzie myślała że sowieci to byli nasi dobrzy sojusznicy ( no bo przeciez pomnik mają)
PozdrO
tomekk
Link to comment
Share on other sites

Nie trzeba tego pomniku traktować jako pochwały dla przywódców, ale pamiątki o tych, którzy zginęli. Nie ważne, czy walczyli za słuszną sprawę, po prostu tym tysiącom ludzi należy się jakiś ślad w historii. W ogromnej większości nie mieli oni najmniejszego wpływu na politykę i sposób działania państwa, które reprezentowali.
Link to comment
Share on other sites

najelegantszym sposobem byłoby te pomniki przestawić, ale nie wyrzucać wogóle.Trzeba wyważyć między szacunkiem dla żołnierzy radzieckich walczących za kogoś, a ludźmi którzy są ofiarami reżimu, których może razić pomnik czerwonoarmisty
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
A tak sie zalatwia tego typu sprawy w samej Rosji:

Władze kazały usunąć znajdującą się nieopodal szosy Moskwa - Sankt Petersburg mogiłę sześciu lotników ZSRR poległych zimą 1941-42. Robotnicy rozryli groby koparką. Kości w pośpiechu zapakowali do worka. Część z nich porzucili na ziemi. Potem okoliczni mieszkańcy przynosili je do redakcji."

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,5959024,Lomem_w_prase.html
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information