Skocz do zawartości
  • 0

Kamień z dziwnymi rytami


dudzin

Pytanie

  • Odpowiedzi 58
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

@ dudzin - dokładnie ten słup k. wsi Bogusze miałem na myśli...
Poszukałem w googlach na interesujący nas temat i nasunęły mi się dwa inne pomysły (jestem laikiem i może zaśmiecam forum, ale napiszę):
1. może to być znak jakiegoś kultu pogańskiego (strony www opisują ryty w kamiennych nieckach);
2. drugi pomysł - na obecną chwilę wydaje mi się bardziej prawdopodobny - ryt na Twoim kamieniu bardzo przypomina dawne wyobrażenie Trójcy Świętej http://img426.imageshack.us/img426/6018/beztytuu2qb.th.png

A tu podaję link do strony miejscowości Bierzwnik, której herbem są 3 ryby ze wspólną głową - znak pochoch z tamtejszego klasztoru cysterskiego: http://www.bierzwnik.pl/
Temat niezwykle ciekawy i będę obserwować jego rozwój...
Pozdrawiam z lasu!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłe!! Z ciekawości.. W poblizu Słupska jest kamień (w szczerym polu) który posiada równiez jakiś podejrzany ryt.
Prawdopodobnie jest to stary kamień graniczny krzyżowców.
Latem pstrykne kilka fotek.
+++++++++++++++++++++++++++
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta koncepcja z Trójca Świętą niezwykle interesująca tym bardziej, ze powstała w XV w. parafia w Grajewie do chwili obecnej jest pod wezwaniem Świętej Trójcy. Być może kamień wskazywał zatem kraniec włości kościelnych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ksena też coś takiego śmiałą a tak poważnie to albo coś nowego tylko komu by się chciało dłubać w kamieniu albo coś naprawdę starego. Z tego co wiem to Wikingowie robili różne steelle na pamiątkę jakichś wydążeń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę ciekawa sprawa!
Jak dla mnie to jest herb - jakiegoś rodu - pewnie z okolicy - posukaj w necie ja go nie znalazłem ;)
Poprostu ktoś kiedyś znaczył swoje posiadłości i wyrył swój herb.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe znalezisko, będe śledził ciąg dalszy.
Na kamieniu brakuje jednego ramiona tego wzoru, (ułamało się?) Może jest na którymś kamieniu obok.

PS. Pomiędzy łomżą a Augustowem jest ok. 100 km, - niezła konspiracja :))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zdradzaj miejsca zalegania dla gawiedzi. Lepiej zainteresuj tym lokalne muzeum, bo na polke raczej Ci pasowal nie bedzie. W koncu to kawalek historii Twojej okolicy, wiec szkoda by bylo zeby ktos go cyklopem powiozl na wlasne podworko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słup, o którym piszesz wygląda jak na załączonym zdjęciu (w chwili obecnej wokół rośnie sobie las). Pochodzi z 1545 r. i znajduje się między wsiami Bogusze i Prostki na dawnym styku granic Mazowsza, Litwy i Prus Ksiażęcych.
Kamyczek natomiast leży w kierunku zachodnim od miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Niezla zagadka?
Widze,ze kamien obok jest czescia tego na pierwszym planie i moze ten z tylu takze?
gdybys mogł sfotografowac wszystkie razem a przy okazji troche to znalezisko opisac.Rodzaj skaly-piaskowiec,granit itp.Przyjrzyj sie rycinie. Na pierwszy rzut oka zauwazysz,czy jest zrobiona recznie,czy mechanicznie?
No i jak daleko od siedzib ludzkich znajduje sie to znalezisko.
powodzenia.
ps.ciekawy wzor troche jak nie ztej ziemi:)
ps.jak mozesz zrob fotki calosci i napisz o tym wiecej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Sam kamien tez wyglada na obrabiany-boki,niecka wewnatrz?
Czy na mazurach granit jest dosc powszechnie dostepnym materialem kamieniarskim,czy tez sprowadza sie go np. z poludniowego zachodu?
Jaka waga w przyblizeniu tego ciekawego odkrycia pod warunkiem, ze to nie sam autor go wymyslil testuje strone ODKRYWCY.
pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie