Skocz do zawartości

Wrzesień 1939 - Zdjęcia (część 8)


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 348
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Most oczywiście to Wizna, a ta miejscowość o którą pytałeś, to prawdopodobnie Luboml - jeśli dobrze odczytałem zapis na odwrocie. Z kontekstu zdjęć wynika, że są do zdjęcia 3 Dywizji Pancernej - z resztą jest też kilka zdjęć FT 17 zniszczonych w Żabince.

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wielką prośbe abyście nie zamieszczali na naszym serwerze fizycznie fotek objętych prawami autorskimi lub majątkowymi lub z widocznym znakiem wodnym zakazującym kopiowania.

Aktualnie mamy 2 przypadki wystąpienia z roszczeniami osób trzecich w sprawie naruszenia ich praw poprzez zamieszczenie między innymi fotek w tym wątku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z ciekawości (bo kwestia praw autorskich do zdjęć bardzo leży mi na sercu) - czy te osoby potrafią udowodnić, że mają prawa autorskie do tych zdjęć, czy tylko wywodzą roszczenia z posiadania odbitek?...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze w wypadków zgłoszenia roszczeń proszę delikatnie zgłaszającego o udokumentowanie praw.

W tym przypadku otrzymałem kopie faktur zakupu z domu aukcyjnego i czekam na kolejną listę zdjęć do usunięcia.

W przypadku zdjęć oznakowanych zakazem kopiowania lub takich na których widnieje znak wodny domu aukcyjnego sprawa jest prosta i takie materiały nie powinny być zamieszczane chyba ze w formie linku do takiego materiału.

W przypadku fotek bez elementów pozwalających na jednoznaczne określenie właściciela sprawa jest trudniejsza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bocian, posiadanie odbitki nie daje nikomu praw autorskich do zdjęcia.

Oczywiście właściciel takiej odbitki (jak każdego przedmiotu) ma prawa właścicielskie - czyli poza prawem dysponowania, także prawo do czerpania pożytków z faktu posiadania odbitki.

Ale prawo to nie ma żadnego związku z prawem autorskim, to raz, a dwa nie wiem czy publikacja takiego zdjęcia na forum jest naruszeniem prawa do czerpania pożytków...

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym, co napisał powyżej Krzysiek. Z tym jeszcze, że jeśli ktoś kupił odbitkę, to jest właścicielem co najwyżej fizycznej" odbitki, a nie praw do zamieszczonego na niej obrazu. Jeśli takich praw nie ma - to w zasadzie nawet właściciel odbitki nie może jej reprodukować (no, chyba, że umowa przewidywała także przeniesienie prawa autorskiego - co chyba w praktyce się raczej nie zdarza, ale powinno być wykazane przez dochodzącego takich praw).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS - jeśli właściciel odbitki nie jest właścicielem praw autorskich, to nie wiem, czy mu przysługuje prawo do czerpania pożytków z faktu posiadania odbitki... Może najwyżej wystawiania tgo egzemplarza na widok publiczny za pieniądze - bo sprzedania do gazety czy powielenia już raczej nie (chociaż np. kupując film DVD nie możemy go nawet odtwarzać odpłatnie ani publicznie).

Poza tym, trudno byłoby wyliczyć (i udowodnić!) potencjalną szkodę powstałą przez pokazanie tutaj kiepskiej jakości fotki, i to jeszcze z nadrukami w poprzek ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie