Skocz do zawartości

poligon V-2


jacek1

Rekomendowane odpowiedzi

serwis - wymowa - cele...
ogólnie: w ramach badań nad nowymi technikami zrobiono poligon do testowania rakiet (hasło badania z zakresu techniki kosmicznej) - jakoś wyposażano w głowice bojowe - i ludność na trasie przelotu była narażona...

temat celu konstrukcji ominięty, temat strat z w/w techniki kosmicznej i celu użycia - ominięty...

czyli mataczenie" do potęgi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 364
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam
Faktycznie umieszczenie sformułowania ośrodek badań kosmicznych" w początkowej części tekstu może sugerować że był to cel działania poligonu, a tym samym wprowadzać w błąd. Tą i inne uwagi niezwłocznie przekażę, zmiany zostaną wprowadzone natychmiast.
Nie zauważyłem jednak chęci ukrycia przeznaczenia V-2, wyraźnie jest napisane, że była to od samego początku broń, oraz, że używano jej do ostrzeliwania skupisk miejsko-przemysłowych.
Nie sądzę jednak aby strona miała służyć mataczeniu. Myślę, że intencje są dość jasno określone i wcale nie polegają one na chęci ukrycia czegoś: Historia poligonu ma zwrócić uwagę nie tylko na oryginalność miejsca ale również na oddziaływanie doświadczeń z tajną bronią rakietową na współczesny postęp techniczny, rozwój późniejszej kosmonautyki i badań kosmosu. Ma uzmysławiać zwiedzającym jak rozwój techniki przez duże T może wpływać poprzez złe intencje na człowieka na zagładę ludzkości a dobrym celu może służyć odkrywaniu nieznanego do końca kosmosu."

Dzięki za celne uwagi, myślę że będą pomocne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:) mam ogromną prośbę:) pilnie poszukuje zdjęć z Blizny (na sesje 2lo w zwiazku z 70 rocznica wybuchu II wojny swiatowej, jesli ktos jest z Mielca lub pobliża to zapraszam:P), zarówno z okresu wojny jak i aktualnych. Byłambym ogromnie wdzięczna za dostarczenie takich... mój mail to pomadkapearlandshine@02.pl ....najlepiej z opisami, bo szczerze nie orientuje sie jeszcze najlepiej w temacie.
Z góry dziękuje:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:) mam ogromną prośbę:) pilnie poszukuje zdjęć z Blizny (na sesje 2lo w zwiazku z 70 rocznica wybuchu II wojny swiatowej, jesli ktos jest z Mielca lub pobliża to zapraszam:P), zarówno z okresu wojny jak i aktualnych. Byłambym ogromnie wdzięczna za dostarczenie takich... mój mail to pomadkapearlandshine@02.pl ....najlepiej z opisami, bo szczerze nie orientuje sie jeszcze najlepiej w temacie.
Z góry dziękuje:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu - po wizycie w archiwach Londyńskich muszę powiedzieć że znalazłem tam więcej niż się spodziewałem. Okazało się że zdjęć Blizny jest kilkadziesiąt(!!!) - pary stereoskopowe, pokazane okolice, Heidelager i wiele wiele innych, poza tym m.in. raport misji Sandersa. Nie miałem czasu na czytanie, więc wszystko fotografowałem żeby na spokojnie przeglądnąć w domu. To co rzuciło mi się w oczy:
- makiety V-1 trzeba będzie zaktualizować, rampy nie były otoczone szpalerem drzewek ale drewnianą konstrukcją na którą nawleczono siatki maskujące i sztuczną zieleń",
- epizod V-1 w Bliźnie trochę się wykrystalizował (dodatkowo Sanders pisze że istnieją przesłanki świadczące o tym że Hitler z Mussolinim oglądali próby V-1, na ile to prawdopodobne?).
Oprócz tego odwiedziłem V1 i 2 w Imperial War Museum (ależ to wielkie!). Będę sukcesywnie dzielił się z Wami nowinami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
No to by była rewelacja usiąść sobie przy stereoskopie i pooglądać poligon. Pewnie wiele zagadek by się wyjaśniło. Co do stanowiska V-1, to można uzupełnić je o maskowanie na drewnianej konstrukcji-faktycznie w pobliżu widać jakieś drewniane słupki. Co do drzew to jednak były. Wyraźnie widać na zdjęciu, że wzdłuż drogi betonowej, prowadzącej od budynku nastawiania do rampy jest szereg drzewek, tak na oko to brzozy. Natomiast drugi bunkier (ten prawdopodobnie niedokończony)stoi na pustym terenie.
Są zdjęcia Hitlera i Mussoliniego ze Stępiny, to może faktycznie byli w Bliźnie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha, czy ktos może zerknął do tej książeczki i może ujawnić, jakich rewelacji dokopał się autor?:) Nówka, ukazała się 26 sierpnia

http://merlin.pl/Niemiecka-bron-V-1-i-V-2_Lukasz-Piechocki/browse/product/1,684847.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równolegle z działaniami Sowietów rozpoznanie wywiadowcze niemieckiego poligonu prowadzili na własną rękę również Brytyjczycy, pomimo pozorów współpracy, objawiającej się między innymi w osobistej korespondencji w tej sprawie, pomiędzy Stalinem i Churchillem. Informacje o tym fakcie są znikome. Wiadomo tylko o parodniowym pobycie dwóch angielskich spadochroniarzy w klasztorze franciszkanów w Zakliczynie jesienią 1944 r., którzy mieli za zadanie rozpracowanie rakiet V-2. Ci angielscy oficerowie byli jednymi z niewielu, a może nawet jedynymi Brytyjczykami zrzuconymi w czasie wojny na teren okupowanej Polski."

http://www.gosprzydowa.pl/ludzie/v2.html

coś wiadomo na temat tych angoli?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam to plan miejsca najwiekszego bunkru V1 i V2 Eperleques we Francji wiecej fotek na stronce http://www.leblockhaus.com/modulosite2/musee-guerre-calais.htm a ze byl to olbrzym ,moge poswiadczyc bo mieszkalam w tej samej wiosce przez 30 lat ,zginelo masa ludzi wszystkich narodowosci przy jego budowie ,a jak byl bombardowany to tylko male kawalki odlecialy ,moze dam sobie wiecej czasu zeby przetlumaczyc wiecej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam po dłuższej przerwie (praca, praca, ...).
Zaciekawiło mnie zdjęcie hali na stronie parku historycznego (to z ruskiego raportu). Otóż układ torów sugeruje że jest to południowa ściana, tymczasem 19.VI. rozpoznano układ cysterny z rurociągiem" umieszczony w zagłębieniu przylegającym do tejże ściany, a 27.VII. uzyskał on dodatkowo zadaszenie (załączone zdjęcie). Czy ww. zdjęcie mogło zostać obrócone?
Niedługo wrzucę ładne zdjęcia lotniska i Fi-156 w Bliźnie!
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Myślę, że nie było tam wykopu a jedynie jakaś wiata. Załączam zdjęcie, na którym jest interesujący nas fragment hali. Widać tam jakby wysoki płot oraz słup elektryczny w kształcie litery A". Na ruskim zdjęciu tego płotu już nie ma ale słup jest. Pewnie wiata została rozebrana. Być może był to prowizoryczny garaż dla lokomotywek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozebrana, ale przez kogo? Podkreślam datę wykonania zdjęcia: 27.VII.
Mam teorię (a jakże!): zdjęcie które pokazałeś również wykonano z drugiej strony hali, a słupy ciągnęły się po obydwu jej stronach. Na jednej fotce widać nawet coś jakby konstrukcję drewnianą tejże przybudówki (załączam jej fragment: 1-słup po wschodniej stronie hali; 2-konstrukcja drewniana przybudówki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony hali nie było torów - nie ma ich na planie Sandersa. A może zdjęcia przedstawiają dwa różne miejsca. W którymś z wcześniejszych postów pisałem, że walcowe pojemniki przy hali ułożone są na jednym zdjęciu równolegle do hali a na innym prostopadle. Podobny budynek hali znajdował się chyba w Westerwald.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że nie można identyfikować miejsc po sposobie ułożenia zbiorników.

pucha - fotka mogła zostac obrócona,nawet bym się nie dziwił.

Ewen - im dłużej dłubię w V-2 tym mniej wiem, ale jedna zasada jest oczywista: oszczędność czasu. jesli w 43 kolesie w Pee trenowali poruszanie sie pojazdami po polu startowym jeżdżąc wzdłuz wyznaczonych pasów, to wydaje mi sie nieprawdopodbna sytuacja, że z jednej strony hali sa tory, a z drugiej ich nie ma. to są tory pod Feldlokomotive,układano je w ciągu paru godzin na odcinku 200-300 metrów, łącznie z pętlami. I tak samo szybko demontowano. W hali musiałaby być (i pewnie była) suwnica, ale celowanie ciezkim sprzętem w te drzwiczki, potem cofanie po przeładunku... Bez sensu.

pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie