Skocz do zawartości

poligon V-2


jacek1

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 364
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Dioramy są cztery, ale się dublują. Dwie są nowe, to te na fotkach a dwie stare, ale te też są ciekawe, bo wygląda, że wszystko jest robione ręcznie bez gotowych elementów.
Na temat V-1 w Bliźnie nie wiadomo wiele, ja nie spotkałem się z jakąkolwiek dokumentacją.
Czy widzieliście na ebayu licytację archiwalnych filmów niemieckich, podobno z Blizny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nie byłem na umówioną 9 w Blźnie bo u nas padało ale byłem o 12. Dzięki wskazówkom sołtysa znalazłem wszysko chyba. Zastanawia mnie dlaczego pomiędzy tą przydrożną kapliczką koło dęba a bunkrem jest nieruszone miejsce na zabronowanym polu. Wystają z tego miejsca gdzieniegdzie kawałki cegieł. Czy coś tam było? Ciekaw też jestem w którym miejscu kopała ta ekipa z programu było nie mineło. Szkoda że z wami nie łaziłem to nie zadawał bym teraz tyle pytań. Czytałem tu gdzieś że ten wysadzony bunkier załatwili materiałem wybuchowym wpakowanym do rury. Na mój gust tam był trotyl położony luzem na czymś płaskim na ziemi blisko okienka strzelniczego. Gdyby był w rurze były by widoczne na cegłach ślady po odłamkach. Jeżeli chodzi o moje zdjęcie tych pęków betonowych, to czy te rzędy nie są zbyt blisko siebie? Jak na hale montazową to strasznie waska by była. Sory za słabą fotke zrobiona telefonem bo baterie w aparacie umarły po 80 zdjęciach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Nic straconego, jak się poprawi pogoda to mozna się wybrać. Mam zamiar skartować południowe pole, bo nie mam pewności ile tych ziemianek tam jest.Fakt jest takie miejsce, a obok jakieś 20m jest drugie takie, taki kopczyk w trawie, tez nieruszany od lat.Coś ewidentnie tam było, na zdjęciu są dwie małe plamki. Ekipa kopała w kilku miejscach, jak poczekasz do wiosny to zobaczysz gdzie, bo mamy dalej kopać. Z tym ładunkiem to faktycznie jest kilka wersji, trudno powiedzieć, która jest prawdziwa. Fakt że wybuch miał wielką siłę, skoro podniosło betonowy strop bunkra. Hala tak faktycznie nie była montażowa a raczej warsztatowa, tak to się już przyjęło w tłumaczeniu z angielskiego niestety. Filary ukazują jedynie środkowy tor z suwnicą, po bokach było jeszcze dwa z prawej i dwa z lewej, co dawało w sumie szerokość 33m. Czyli miała pięć torów, to całkiem sporo. Za blisko nie są 5 m wystarcza w zupełności żeby wjechała V-2 i było miejsce dla obsługi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę parę swoich groszy.
Wojwoj:
Jeśli chodzi o rampę - jednym z raportów interpretatorów zdjęć lot. napisano:
... the construction seen in position on 15th April was 155' in length (i.e. similiar to the ramp used on the BELHAMELIN type sites in France)."
Czy ta nazwa Ci coś mówi?

Jacek1:
Gadaliśmy o liniach kolejowych wiodących z hali mont... remontowej :) oto co stoi w raporcie z rozpoznania:
... The largest building measures 330' x 97' (...) is end-served by a spur of the main gauge railway. A light railway emerges from the other end of the building and runs to the probable firing site."
probable firing site" to najwyraźniej nasza płyta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno, dot. 3 okrągłych obiektów przy rampie V-1, które suszą nam głowę (nie wiele to wnosi, ale co tam):
... three circular objects (diameter 15') with dark surround were present near enclosure containing the inclined ramp. In view of their size an similarity of other objects seen on the later sorties, the possibility of their being firing bases shaped like a lemon squeezer cannot be ignored."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
No wygląda, że błądzili po nieznanych sobie obszarach. Ale nie wiem czy ja dobrze zrozumiałem, ale z tego by wynikało, że niby do hali mon..-rem.., cośtam" z jednej strony wchodził szeroki tor a z drugiej wąskotorówka? I że szeroki tor miał jeszcze bocznice? No faktycznie wychodzi że szły na płyte, ale ja całkiem nie rozumiem po co na wózkach kolejowych wieźli rakiety na płytę startową?
No ale jak te baniaki były takie potrzebne do odpalania jak lemony, to pogratulować. Tak patrząc na kształt to wygląda na jakies zbiorniki. Jak na moje to albo woda, albo paliwo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos udało mi się znaleźć o tych BELHAMELIN. Faktycznie to tłumaczy dlaczego w Bliźnie nie było już betonowych i murowanych budynków. http://books.google.pl/books?id=kGyc0NZEe_QC&pg=PT17&lpg=PT17&dq=BELHAMELIN&source=bl&ots=NgaQDxHsdA&sig=aga2xP2Knhl8LfBTe4KDwCxidU0&hl=pl&ei=Sju6SaPCFtOFsAaA4dHoDg&sa=X&oi=book_result&resnum=7&ct=result
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze,

generalnie angole podzielili wyrzutnie startowe V1 na dwa typy - wczesne, zwykle duże i solidnie zbudowane ski" (bo były na nich podłuzne magazyny na zmontowane pociski z zakrzywionymi wylotami - z samolotu te magazyny wyglądały jak narty) oraz Belhamelin", od nazwy miejscowości, gdzie po raz pierwszy ja odkryto.
Problem w tym, że późniejsze wyrzutnie rózniły sie układem, budynków, liczbą obiektów murowanych albo ich brakiem (np. w Zempin nawet bunkier startowy był drewniany). Tak czy inaczej, nawet w tych oszczędnych, szybko budowanych miejscach startów muszą być betonowe wylewki pod pomieszczenie motażowe, magazyny Stoffów do katapulty Walthera, kompresor i budynek zerowania kompasu ze skalą i aluminiową tuleją w podłodze, a także wybetonowany zbiornik na wodę do czyszczenia wyrzutni po starcie i magazynek zapalników. No i kloc betonu do stabilizowania rampy na jej początku (tam gdzie podjeżdżała katapulta).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co da się zauważyć w Bliźnie, to budynek nastawiania kompasu miał taką sama orientację jak rampy startowe. Nie mogę skojarzyc jednak zbiornika z wodą, mozliwe, że te trzy okrągłe obiekty na zdjęciu to baniaki na wodę. Na betonowej płycie podłogowej jednego z budynków zachowały się ślady jakby mocowań, mozliwe, że tam stały kompresory.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woda była tez potrzebna do spłukiwania innych rzeczy stykających się z T-Stoffem (np kanek, takich jak kiedyś na mleko). T-Stoff wchodził w gwałotowną reakcje z tkankami organicznymi, więc musiała być mozliwośc spłukania np. rekawic. na stanowiskach ski" były nawet obiekty oczyszczania takiej brudnej wody... :)
Na wyrzutniach, które widziałem, zbiorniki na wodę miały postać wybetonowanego kwadratu (ok 1,5 x1,5 m), były przy kompresorze i magazynie paliwa oraz przy bunkrze startowym, przed nim. Ale czasami w ogóle ich nie było.

wydaje mi sie że orientacja budynku kompasu, tzn skali i osi pocisku w wiekszości przypadków była taka jak rampy, ale nie mam pewności. Na planie sandersa bud kompasu to B1?

pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Na planie sandersa buda kompasu to B5, B1 to był jedyny budynek z piwnicami (do dzisiaj się zachowały), prawdopodobnie magazyn paliw. W budynku B3 są własnie te ślady mocowań w podłodze. B2 po drugiej stronie drogi to była prawdopodobnie wieża ciśnień i chyba stacja pomp. Może te dwa małe obiekty B6 to były zbiorniki na wode?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

zdjęcie w wielu publikacjach jest błędnie podpisywane jako Blizna. W rzeczywistości to ćwiczenia a sucho" 444 AAbt w Peenemuende. Po lewej stronie zdjęcia w lesie jest Pruefstand VII, po prawej - morze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu jest inne ujęcie (jedno chyba z 3-4 publikowanych)z tych samych ćwiczeń.

inna fotka z tego miejsca (Pruefstand X http://www.urlaubs-insel-usedom.de/usedom_reisefuehrer/peenemuende_pruefstand_10.htm)np. http://www.v2rocket.com/start/makeup/col_launch.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Dobrze że sprawa nabiera tempa, także w terenie pojawiło się kilka tablic informacyjnych.
Ale czy aby napewno wszystko idzie w dobrym kierunku?

Mało kto z przejeżdżających przez Bliznę zdaje sobie sprawę, że jest na terenie jednego z pierwszych na świecie ośrodków badań kosmicznych. Wszystko to za sprawą prowadzonych tutaj w czasie II wojny światowej prób nad niemiecką bronią rakietową V-1 i V-2."

... bo ja zawsze myślałem że były to bronie stworzone wyłącznie do mordowania cywilów, ponieważ ich niedoskonałość wykluczała ich skierowanie na cele wojskowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Faktycznie V-1 i V-2 były używane do wywierania presji, przez ostrzeliwanie gęsto zamieszkałych obszarów. Dokładnie tak samo zrobili Amerykanie w Japonii zrzucając bombę atomową. Jest to fakt znany i nikt temu nie zaprzecza. Jest to wyraźnie zaznaczone w tekście:
V-1 i V-2 używano bojowo w czasie wojny już od roku 1944 stały się one jednak bronią skierowaną przeciwko ludności cywilnej. Niemcy używali jej w zasadzie wyłącznie do ostrzeliwania wielkich skupisk miejskich i przemysłowych."
Tekst ma jednak dodatkowo podkreslić mało znany fakt iż Blizna wpisała się w historię rozwoju techniki kosmicznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, tekst jednoznacznie stwierdza że jest to ośrodek badań kosmicznych". Rozumiem jakie przesłanie autor chciał zawrzeć ale moim zdaniem sformułowanie jest co najmniej niefortunne bo w takim wypadku bardziej adekwatny adres brzmiałby np. www.kosmodromblizna.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Hi,
niee, no ośrodek badań kosmicznych mnie powalił :D. Ale to zgodne z ogólną polityka informacyjna nt V-2, tyle że zza Odry, więc trochę dziwi.

Jesli mozna - w tekście jest troche błędów
3 SSDPanc nazywała się Totenkopf, a nie Tetenkopf", i była jednostką Waffen SS.

Rozrzut V-2 podawany przez samych niemców wynosił 14 km, a nie 5.

Flak Regiment 155 cześciej funkcjonuje pod nazwą Flak Lehr-und Versuchs Abteilung"

no i najważniejsze - z Blizny do HK nie przewieziono żadnych głównych urządzeń". Jednostka organizująca HK miała jedynie pojazdy i łopaty
:)

pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie