Skocz do zawartości

poligon V-2


jacek1

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 364
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Plany pligonu w Bliznie mozna znaleść w książce M. Wojewódzkiego Akcja V-1,V-2 jest tam mapa z 1944 roku wykonana jako zdjęcie z samolotu Alianckiego. Są zaznaczone wyzutnie, baraki, tory itp. Ja na podstawie tej mapy odkryłem dwie wyżutnie V-1 oraz płytę do V-2, w lesie są też resztki hal montażowych oraz elektrowni. Na przeciw sklepiku w ''centrum'' Blizny wchodzac około 20 metrów w las napotkamy fundamenty dla personelu tam ponoć jest wejście pod ziemię. Rzeczywiście po udeżeniu w płytę rozchodzi się echo ????? Nie znam innych pozostałości w kierunku Sokole.znaczna cześć lasów w blixnie jest usiana okopami i ziemiankami są dość głębokie - ciekawe czy coś w nich jeszze pozostało bo z tego co wiem nikt tam nie kopał ?????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek1 a spotkałeś się za leśniczówką jadąc od strony Woli Ocieckiej w kirunku Blizny, to są chyba poręby ale nie jestem pewien ze sporymi dziurkami do bombkach? ( średnica dołka, żebym nie skłamał 10 może 15 metrów,a głębokość może z 5 metrów) ciekaw jestem co to były za bomby? 500kg czy 1000kg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich dołów po bombach jest w lasach Blizny bardzo duzo nam bardzo wiele okopów i ziemianek ktore na pewno nie były rozkopywane bo jest to dość głęboko w lesie i tylko ''tubylcy'' tam się zapuszczzają bo znają las. Ciekawe co tam takiego dużego wykopano ? Ja od jednej babci owiedziałem się że po wojnie ludzi wzucali hełmy i inne graty do doła w lesie teraz jest on zasypany. Jeden ze starszych mieszkańców blizny pokazywał mi żekome doły po rakietach V-2 były naprawdę olbrzymie ale czy to po V-2 nie wiem, choć kilka z nich rozbiło się własnie w Bliźnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam to zdjęcie z książki Wojewódzkiego. Jednak nie daje mi spokoju inna sprawa. Ludzie którzy pracowali przy budowie poligonu w Bliźnie wspominają, że budowano kilka bunkrów (ja znalazłem tylko dwa) oraz wyrzutnię dla v-2, wszystko to znajdowało się w pobliżu ogromnej płyty betonowej, całość wyrzutni była przykryta siatką maskującą. Opis ten nijak nie pasuje do tego co tam jest dzisiaj ani do tego co widać na zdjęciu. Co więcej Niemcy po zbombardowaniu Peneminde szybko budowali obiekty w Bliżnie, więc można się spodziewać, że wykorzystali plany Peneminde(opis świadka przypomina to co widać w Peneminde). To wszystko skłania do wniosku, że chyba na terenie Blizny nie wsyzstko jest znalezione.Dlatego potrzebne sa orginalne plany poligonu. Lejow w oklicy blizny jest duzo mysle ze moga byc po v2 zwaszcza te duze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do darkan
Jesli chodzi o te leje chyba wiem o których mówisz, znajdują się po lewej stronie drogi, zresztą łatwo je znaleźć bo są na mapie 1:25000. Na zdjęciu z 1944 roku są już widoczne leje na terenie wsi Blizna. Nie odbywały się tam żadne walki więc można wnioskować, że to ślady po v-2, zresztą sporo ludzi zginęło tam w czasie odpaleń rakiet. Z opowiadań miejscowych wiem, że miał miejsce zmasowany nalot ale w rejonie Ocieki(ślady do dzisiaj są na bunkrach i w okolicy). Inną sprawą jest, że jakieś dwa lata temu w lasach koło Blizny znaleziono i zdetonowano lotniczą bombę, chyba nikt jej tam nie przyniósł, więc jednak mogą to być leje po bombach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Plyta betonowa kolo wyrzutni V2 jest do dzis - miedzy innymi stoi na niej dom( ten najblizej wyrzutni). Z tego co wiem to w czasie wojny staly na niej drewniane baraki. Kolo sasiedniego opuszczonego domu sa dwa ciekawe male bunkry, nie mam pojecia do czego mogly sluzyc ( nie mowie o bunkrach przy resztkach wyrzutni) - sa zbudowane jeden kolo drugiego. W lesie sa widoczne jeszcze resztki bocznicy kolejowej - rzedy betonowych pali na ktorych stala platforma rozladunkowa.
Pozdrawiam - jankos.
P.S. Widze ze temat wraca co jakis czas... :)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do jankos
Te resztki w lesie to chyba nie była bocznica kolejowa, z tego co widać na zdjęciach z 1944 jest to reszta po hali montażowej, zresztą tak jest też opisana przez angielskie rozpoznanie, bunkrów tych małych nie znam, ale podjadę i się im przyglądnę. CZy możesz potwierdzić informacje którą podaje ariks o tym wejsciu gdzieś w okolicy sklepu? Czy znalazłeś może ślady lotniska w bliźnie, w opisach jest podane ze von braun do blizny przyleciał swoim samolotem. CZy słyszałeś coś o zbiornikach na paliwo gdzieś zakopanych w bliźnie. I pytanie konkursowe co to są te lemon sqeezers na środku zdjęcia lotniczego blizny.
A ta hala montażowa to mogła wyglądać jak na zdjęciu(podobno westerwald)
czołem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam
jeżeli o te dołki to raczej po bombach sporo znalazłem tam obręczy mocowanych z tyłu lotek a także uchwytów do podwieszania, po zatym trzy doły są prawie w jednej lini co mogło by świadczyć o nalocie tak jak wspominaliście. ja osobiście namierzyłem coś sporego w jednym z dołków ale nawet nie zabierałem się do kopania. (było to na głębokości ponad metra i długości może półtora metra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam w tym lasku te słupy to resztki po hali montażowej tak tez pisze na tym zdjęciu lotniczym. Te ''wejście'' to ciekawa sprawa jest w fundamentach poniżej ziemi około 1 m tam też znalazłem w 94 roku niewypał. Co do detonacji tej bomby to nie była to jedna lecz kilka sam byłem z jednym z tybylców i doznałem szoku leżało tam w dużym dole kilka lotniczych bomb w żędzie przysypanych piachem obok walały się puste i lotki do nich. A widzieliście koło tego parkingu w lesie takie cztery studnie betonowe - do czego to mogło słóżyć bo ja słyszałem że to było albo do benzyny albo do jkiś filtrów. Zresztą proponuję wszystkim chcetnym z tych okolic co są zainteresowani o przyjazd do Blizny jak bedzie sucho i pochodzić po lesie poszukac z mapy innych budowli popytać ludzi itp ja jestem chetny !!!!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Chcialem tu wstawic zdjecia tych malych bunkrow, ale gdzies mi sie zapodzialy, moze w pozniejszym terminie.
O tym ze resztki slupow w lesie to pozostalosci bocznicy mowili mi miejscowi - nie upieram sie przy tym. Sporo informacji mozna uzyskac od kobiety mieszkajacej w chalupie polozonej najblizej wyrzutni V2 - jej rodzina byla podobno jedna z pierwszych ktore osiedlily sie tam po wojnie. Z rzetelnoscia takich opowiesci zazwyczaj jest roznie, jednak namiary jakie od niej dostalem sprawdzily sie.
Pozdrawiam - jankos.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Jacku, ale stwierdzenie Co więcej Niemcy po zbombardowaniu Peneminde szybko budowali obiekty w Bliżnie, więc można się spodziewać, że wykorzystali plany Peneminde(opis świadka przypomina to co widać w Peneminde)" budzi mój natychmiastowy sprzeciw.
Jak polowy poligon HL w Bliźnie mógł przypominać Peenemuende, gdzie podstawowym miejscem testów rakiet A 4 był potężny, osłonięty wałem ziemnym Pruefstand VII, na którym mieściła się ruchoma hamownia mieszcząca kompletne rakiety, obok którego zbudowana była olbrzymia hala montażu pionowego, połączona z P VII ruchomą platformą do transportu hamowni?! Zaś inne popularne miejsca testów A 4, czyli Pruefstand X (obok P VII, w stronę morza) i Greifswalder Oie to ledwo wybetonowane placyki na ziemi, gdzie pociski dowożono Meillerwagenami.
HL ngdy nie przypominał niczego, co widać w Peenemuende i takie stwierdzenie to czysta nadinterpretacja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do darkana ! 16 bunkrów to chyba znajduje się na terenie wsi Ocieka bo w Bliźnie znalazłem tylko dwa ceglane, który w dodatku jednemu mój znajomy niewypałem rozsadził betonowy strop a w pobliskich domach wyleciały szyby ! Z tego co mi mówił mój znajomy lesniczy z Blizny to więcej bunkrów nie ma. W Ociece odkryłem jedynie 13 bunkrów !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesio masz zupełnie rację to co zostało w HL nie przypomina w niczym Peenemuende, ja tylko stwierdzam że opisy świadków którzy budowali te obiekty przypominają to co widać w Peneminde. Cały czas zastanawia mnie opis głownej wyrzutni, to chyba jednak nie są te małe płyty. wyrażnie jest powiedziane, że była to ogromna płyta zamaskowana siatką na której były zielone paski celuloidu, niedaleko znajdowała się wieża wysoka na około 15m. Jeśli zaś idzie o ilość bunkrów w Bliżnie to sam się zastanawiam gdzie mogą one być. Jest jeszcze jeden starszy facet, mieszka obok sklepu pamięta dokładnie tamte czasy i jego opis tego miejsca daje dużo ciekawych informacji. co się tyczy Ocieki to ciężko ustalić ilość bunkrów ostatnio dowiedziałem się zę na jednym jest wybudowany dom, całkiem spory.
czołem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt na jednym z bunkrów jest wybudowany dom mieszka tam facet z Ropczyc, dawniej jeszcze pamiętam jak wchodziłem do tego bunkra i można go było ''zwiedzić''
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wracam z Blizny i niestety jankos te dwa małe bunkry o których piszesz to z informacji miejscowych zbudował sobie właściciel do przechowywania ziemniaków, ale za to z betonu z tej niemieckiej płyty. jeśli zaś chodzi o leje w okolicy to miejscowi mówią, że wiele lat saperzy przywozili i wysadzali tam niewybuchy. Ariks daj jakiś opis lokalizacji w tej ociece bo znalazłem tylko 11.
czołem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek !!!! Nie wierzę w to że te dwa ceglane bunkry wybudowali ludzie ponieważ po pierwsze leśniczy mi mówił że to dzieło niemców po drugi po co by mieli rolnicy w tych ''piwnicach'' robic podłużne otwory strzeleckie i wentylacje typową jak w bunkrach w Ociece. Zresztą jeden ceglany bunkier nosi slady trzech strzałów z bronii lekkiej pociski są jeszcze w betonie powyżej otwory strzelniczego - zobacz sobie !!!!!
Co do tych bunkrów to ja znalazłem 13 jadąc od Ropczyc daję lokalizację tuż za lasem po lewej stronie widoczny długi bunkier z trzema otworami strzelniczymi za nim około 400 m jest bardzo zniszczony drugi. Odbijająć od tego zniszczonego bunkra w stronę Ocieki jest około 300-400 metrów dalej nastepny w świetnym stanie ale dostał od tyłu pocisk przebił ścianę !! Na przeciw tego jest kolejny mały bunkier czyl ijuż w tym miejscu jest 4. Jadąc w stronę Ocieki tuż przed mostem jest bunkier na który mstoii dom z czerwonych pustaków po prawej stronie. Mijając krzyżówkę tam gdzie są linie wys. napięcia po prawej stronie tuż pod lasem widać następny bunkier czyli 6 w tym samym kierunku przy drodze w gospodarstwie znajduje się 7. Wracamy się pod Kościół w Ociece. Jadąc na Kamionkę widać po lewej stronie na przeciw plebanii bunkier zajmuja się nimi księza hheee na przecw tego po prawej tuż obok słupa wys. napięcia jest kolejny zarośnięty krzakami słabo widoczny czyli już mamy 9. Myslę że te dwa bunkry na słynnej górce jadąc na Sadykierz znasz one dostały najbardziej ale w lesie za nimi około 200 metrów jest kolejny czyli już mamy 12 ten w lesie ma zawalony strop wysadzili go saperzy. 13 bunkier znajduje się jak sie jedzie tą samą drogą na Sadykierz po prawej stronie około 500 m od tych dwóch bunkrów na górce. Ten 13 też dostał centralnie w otwór strzelniczy rośnie koło niego jakieś większe drzewo. Znalazłem tam wykrywaczem świetne łuski niemieckie chyba od MP-40 z farbą na nich. Nie wiem czy znajdziesz te pozostałe jak nie to możemy razem pjechać w ktoryś weekend.
Myslę że jeszcze jest gdzieś ze dwa bunkry ?????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie