Skocz do zawartości

Rekonstrukcyjne dziwadła - vol.2


Horst

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 278
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Fotka z folderu Największe atrakcje turystyczne Łodzi i regionu łódzkiego", finansowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi i Polską Organizację Turystyczną ... ;)

Fotka opisana Inscenizacja bitwy nad Bzurą". Wygląda na zlot miłośników kałaszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulamin - wg mnie powinien być przestrzegany.
Rekonstruktorzy dopasowując sobie poszczególne elementy wyszkolenia i umundurowania do swojego wyobrażenia o wygodzie zapominają o jednym.
Taki żołnierz (czy to WP, czy Wh) zanim poszedł w pole biegał sporo po poligonach, dreptał po placu przy koszarach i mial nad sobą wrednego plutonowego, kaprala itp. Oni naprawde regulamin mieli we krwi, tzn mieli na tyle wbite w głowy, że odruchowo zachowywali się regulaminowo, nie zastanawiali się jak będzie wygodniej. To był dla nich naturalne jak oddychanie. Są rożne przykłady, dla nas czegoś niewygodnego i bezsensownego, które po jakimś czasie robienia tego sa naturalne (niektóre niewygodne chwyty broni, padanie itp).
Jeden przykład - przedwojenny żołnierz, wyszkolony w okresie pokoju mówił że nie mozna było mieć podwiniętych rękawów bo dostawali zjebki od dowódcy, inny weteran, który był wcielony prosto z organizacji młodziezowej - nie przeszedł szkolenia typowo wojskowego - mówil że tak robili. Kwestia podejscia podoficera szkolącego - lub w skrajnym przypadku jego brak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Łosiu2 bardzo dziękuję za szerszą argumentację do mojego stanowiska! :)
W pełni zgadzam się z Twoim uzasadnieniem – zwłaszcza, że kwestia „wrednego plutonowego, kaprala” idealnie odpowiada pruskiemu drylowi zgodnemu z duchem Wehrmachtu.

Pozdrawiam
Hindus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak już troszkę mniej odpowiada żołnierzowi Waffen-SS ;)
Osobiście też jestem za trzymaniem się regulaminu, ale też bez sztucznej i totalnej skrajności. Trzeba pamiętać, że ci sami wredni plutonowi czy kaprale, sami potem brali udział w walce i ich światopogląd" też się zmieniał. Dlatego pewne ustępstwa można wziąć pod uwagę, ale bez przesady, żeby potem właśnie nie było fantastyki typu saperka po prawej stronie :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

henry światopogląd a regulamin to zupełnie inne rzeczy.

To, że ideologię zastępował duch zespołu, jednostki i swego rodzaju etos wspólnej walki to prawda.

Ale żołnierze zawodowi, wieloletni weterani zawsze, ZAWSZE mają regulamin we krwi. I stając się z oberschutze sturmannem - powtarzał to od nowa. Czy ty wkładając pasek do spodni zdarza Ci się założyć go klamrą z prawej strony ? Mnie nie... Nie dlatego, że mnie ktoś pilnuje ale dlatego że robię to odruchowo.

A w warunkach frontowych- jak już powyżej wskazano - nikt na froncie nie czepiał się przesuniętej ładownicy o 2 cm. Ale nikt nie przekładał saperki na przeciwną stronę ! Raz że pamiętał jak się ubrac, a dwa - odwrotnie jest chol##nie niewygodnie !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno - dlaczego niby Waffen SS miało by być formacją luźniejszą ?!? Wprost przeciwnie - ich 'etos' podpowiadał im, że są elitą, która szczególnie podlega wymaganiom i obowiązkom. Od początku mieli działać 'jak jedno' i słuchać bez dyskusji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henry99 - Może i żołnierze nie wszystko robili zgodnie z regulaminem ale nauczyło ich tego codzienne życie, walka itp, a nie jest to spowodowane lenistwem w szukaniu źródeł, brakiem chęci w załatwianiu sprzetu i chęć fajnego wyglądu". Niestety większośc ieregulaminowych" zachwowań nie wynika z dogłębnej analizy tematu, analizy zdjęć i wielokrotnych prób ergonomii stosowanych rozwiązań, a takie teksty to często naginanie faktów do własnego lenistwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

może tak dla ochłodzenia atmosfery, koledzy twierdzący, że WH/SS to były gepardy czestery" niech podadzą zdjęcia, które ładnie pokażą odstępstwa regulaminowe, na początek poproszę łopatkę z prawej strony. Podpierajmy oczywiste fakty" porażającymi dowodami" ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mi się oberwało :P
A na serio: Nie mówię że noszenie saperki po prawej stronie jest ok, tylko że na pewne ustępstwa można sobie pozwolić. Ale tylko na pewne i poparte jakimiś źródłami. Odnośnie W-SS chodziło mi o pruski dryl, bo teoretycznie w W-SS panowały stosunki koleżeńskie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musztry w samym WSS było podczas unitarki rzeczywiście mniej, ale nie zapominajmy że do wojska" trafiali faceci, którzy mieli już za sobą HJ oraz RAD (mówię o późniejszym okresie III Rzeszy), tak więc ówne tupanie" mieli już opanowane> ponadto po iluśtam ;-)" nocnych alarmach odruchowe łapanie i mocowanie wypsażenia, wraz z pamięcią jak karano za najdrobniejsze odstępstwa, było we krwi. Przynajmniej jak sie rozmawia z żyjacymi weteranami, to nigdy nie wspominaja o jajcarzach z menażką na pasie". Więcej pokory, nie każdy musi być rekonstruktorem, a już napewno nie każdy nim sie staje po założeniu munduru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolo weź się uspokój nie musisz mnie tu akurat obrażać zrobiłem ci coś złego coo ? NIE to nie cwaniakuj przeszukałem internet i znaleźć nie mogę , więc może jak mam napisać na tych googlach żebym mógł to znaleźć !!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla mnie sie przypomniała piosenka Bo fantazja ,fantazja bo fantazja jest od tego aby bawić sie aby bawic sie na całego!"A propo krajów 3 swiata japońce" z poprzedniego wątku o tym temacie biją niektóre GRH w polsce na głowe oprócz fizjonomii rzecz jasna :)
A do żelaznego Orła" ja osobiście nie mam zastrzeżeń!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie