Skocz do zawartości

łodzie desantowe 39 ...


PATRON

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 months later...
Wiadomo o nich sporo. Byl to jeden z podstawowych sprzetow pontonowych saperskich i sluzyl do budowania mostow, promow etc 5-8 tonnowych i przewozenia. Znajdowal sie na wyposazeniu 10 lekkich kolumn pontonowych typ II i 2 baonow saperow motorowych.

Czy mozesz sprecyzowac o jakie dane/liczby Ci chodzi? Postaram sie w miare mozliwosci znalezc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Wymiary byly takie same, chodzi o wyposazenie i poklady etc.

2) Czesciowo pochodzenie pierwszo-wojenne (?Armia Austro-Wegierska). Wojenna produkcja: Stocznia Modlinska, Glinik Marjampolski i Lillpop i Rau. Ktore z tych zakladow produkowaly przed wojna i w jakich ilosciach, nie wiem.

3) 10 lekkich kolumn mostowych typ II a 15 pontonow dziobowych i 6 pontonow czworobocznych (razem 150 + 60); 2 plutony mostowe w baonach zmotoryzowanych a 12 pontonow dziobowych (razem 24), czyli w linii 174 + 60. Pozatym niewielkie zapasy w Centralnej Skladnicy sap. Sprawa ponotonow czworobocznych jeszcze do zbadania na amen.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jaki ponton Birago nie wiem. W Polsce byl uzywany po reorganizacji powojennej 1 typ i nazywal sie po prostu 'Birago' i tyle! Tak jak Vickers 6 ton model costam byl po prostu 'Vickers'. Moze ktos co sie zna na mostach Birago bedzie w stanie na podstawie zdjec i rysunkow okreslic dokladnie model?

Bolas - to wlasnie to. Ponton dziobowy. Czyli mamy w Polsce egzemplarze prawie wszystkich typow pontonow - MWP ma ponton mostu 16 tonn CMPS. Ponton dziobowy (czolowy) mostu 5-8 tonn i ponton drewniany do mostu 4-7 tonn jw. Brakuje tylko pontonu srodkowego do mostu 5-8 tonn.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiwszy szybka weryfikacje i zakladajac ze rozlozenie elementow na polskich wozach bylo takie same jak na oryginalach (rysunki wskazuja ze tak) to razem w teorii powinno byc w linii 174 elementy czolowe (ponotny dziobowe) i 50 lub 90 elementow srodkowych (pontonow czworobocznych) (zaleznie od tego czy wozy kozlowo-belkowe ktorych w oryginalnym zestawie wozow nie bylo, tez przewozily jednostke srodkowa).

Nie pamietam czy mam Twoj adres pocztowy - jesli nie to podeslij mi na priva, mam dla Ciebie zwymiarowane rysunki obu pontonow (czolowego i srodkowego).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie