Jump to content

łodzie desantowe 39 ...


Recommended Posts

WItam,
wydaje mi się że już kiedyś był taki temat ale nie mogę coś się doszukać wieć proszę jeszcze raz

czy ma ktoś dane , zdjęcia lub schematy polskich łodzi desantowych pre 39 , chodzi mi głównie o łódź metalową około 5,20 m dł ....


dziękuję PATRON - FWP
Link to comment
Share on other sites

Lodzi desantowych (szturmowych wg owczesnej terminologii)jako takich w WP IIRP nie uzywano. Dept Sap przyjal jako wzor lodzie desantowe US z klejonki i na zasadzie wymiany od attache wojskowego otrzymano rysunki. Wykonano 12 lodzi probnych na letnie manewry 1938. Proby na Polesiu daly znakomite wyniki. Nie weszly jednak na wyposazenie bo dowodcy bronili sie przed roznorodnoscia sprzetu. Tak wiec jako ersatz lodzi szturmowy kontynuowano uzywanie drewnianych pontonow z mostu 4-tonnowego.

Jesli mowa o lodzi metalowej, to pewnie Patronie masz na mysli lodz saperska. Moze masz jakas fotke, zeby sie upewnic o co chodzi?
Link to comment
Share on other sites

Oryginał był swego czasu w skansenie w muzeum w Sochaczewie. Zwało się to łodzią saperką, czy jakoś podobnie. Cała stalowa, w sumie podobna do tej ze zdjęć. Gdzies powinienem mieć jej fotki, jak znajdę obiecuję wstawić.
Link to comment
Share on other sites

Zelazna lodz saperska sluzy do przewozenia ludzi i materialow oreaz do prac pomocniczych przy budowie mostow polowych i pontonowych (NB byla rowniez uzywana jako ponton. KSG). (-)

Dlugosc lodzi 5.45m
Szerokosc 1.5m
Ciezar wlasny 355 kg

Nosnosc lodzi przy dopuszczalnym zanurzeniu 2/3 wysokosci sciany bocznej, wynosi 2.000 kg.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information