Skocz do zawartości

Parada Zwycięstwa 1945 - 46ta sekunda


liha

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) wiem , że na youtube'ie są setki filmów o podobnej tematyce , ale mam jedno pytania.Na pierwszym odcinku parady zwycięstwa w Moskwie w 46 sekundzie filmu po lewej stronie od wyzwolicieli stoi , zdaje się polski oficer. Czy ktoś może mi podpowiedzieć kto to jest?? Pozdrawiam liha i to link:
http://ie.youtube.com/watch?v=I4xgYsNVDdc&mode=related&search=
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy przyszło do uroczystych defilad na zakończenie wojny... w Londynie nas nie było, a w Moskwie ok. 140 żołnierzy ledwie widoczne było w ogromnym tłumie na Placu Czerwonym.

Kamera pokazuje ustawione wzdłuż muru kremlowskiego poczty sztandarowe, a wśród nich kilka naszych...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Dziejach Polski pod red. Jerzego Topolskiego wydanych w roku 1976 mamy taką fotografię z krótkim opisem:

Fragment Defilady Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie 24.VI.1945. Delegacja Ludowego Wojska Polskiego".

I to by było na tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ten kierunek nie leży w moich zainteresowaniach , stąd te nieścisłości.
Muszę zwracać uwagę na szczegóły , ale na posterunku jest kol.pomsee .
Myślę że już się trochę poznaliśmy , ja osobiście wolę PSZ .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Zdaje się, że pełniącym obowiązki kompanii honorowej Wojska Polskiego (poźniejszego LWP)był wrześniowy kpt. dypl. Kuropieska, ówczesny chyba major albo podpułkownik, późniejszy generał. Był na paradzie i to opisał we swojej książce.
Rzeczywiście w 1945 roku mieliśmy jeszcze dwa Wojska Polskie: jedno wschodnie, drugie zachodnie. Nazwa LWP to nazwa powojenna, ale proponuję je używać, żeby rozróżnić. No bo jedyne słuszne Wojsko Polskie było na Zachodzie.

Pozdrowienia
Badylarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo jedyne słuszne Wojsko Polskie było na Zachodzie"

Czy żołnierze polscy z łagrów, przysiółków, fabryk, kołchozów mieli wybór jakikolwiek ? I PSZ i WP składało się w większości z tychże. Zresztą temat dyskutowany na Forum nieraz. A ja proponuję nie używać nazwy LWP odnośnie czasu wojny, bo czegoś takiego w nazewnictwie ówczesnym nie było.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tm/39 napisałeś:
Myślę że już się trochę poznaliśmy , ja osobiście wolę PSZ"
A dla mnie polscy żołnierze i ci walczący na zachodnim froncie i na wschodnim i w konspiracji są sobie równi. Krew każdego z nich jest czerwona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście poznałem proboszcza w Nowym Bruśnie księdza katolickiego Mołodyńskiego, który jak to na wschodzie bywało został wcielony do Armii Czerwonej i już ani rusz. Ksiądz, jak go poznałem w latach 80-tych, był kawał silnego chłopa, a rękę miał jak patelnia; Sowieci docenili jego walory fizyczne i do... czołgów wcielili. Owoż przyszły na niego w wojnie ciężkie terminy i za ocalenie swoje N.M.P. obiecał, że jeśli ocaleje księdzem zostanie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol.pomsee
Jako ,że jesteśmy w wątku kiążka i film polecam nie film a scenę faktu Teatru TV i dwa tytuły :
- Sprawa Rotmistrza Pileckiego
-Inka 1946
W tym barbarzyństwie brali udział żołnierze LWP i to od samego początku !!!
Nigdy dlatego nie postawię znaku równości między nimi .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego żalosny tm/39- takie teksty nie bawia juz nawet słuchaczy radia maryja
tak samo jak poniedziałkowe spektakle teatru telewizji - wiekszośc starych zgredów takich jak ja pamieta doskonale poniedziałkowe spektakle teatru telewizji ociekające obrzydliwą propagandą realnego socjalizmu - robione na polityczne zamówienie z podtytułem Prawda czasu ,prawda ekranu" czyli to co na ekranie miało bywać uznane za prawdę a nie fakty
Od dwudziestu lat nic w poniedziałkowych teatrach się nie zmieniło -nawet robia go ci sami ludzie , tylko teraz mają innych mocodawców
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tm/39 co do tych dwóch teatrów tv to faktycznie jedne z lepszych przedstawień jakie ostatnio zrobiono szczególnie to o Pileckim. Ale mała dygresja; co by nie mowić to nie wrzucalbym zwykłych żólnierzy LWP do jednego worka. Po pierwsze w wiekszości nie działali z własnej woli tylko byli do tego zmuszani, nie mieli wyboru. Alternatywą była kulka w łeb. Stąd czeste przypadki dezercji w ich szeregach szczególnie w poczatkowym okresie. Wiekszośc zbrodni to dzieło KBW i UB oraz wspierajacych ich wojsk wewnętrznych NKWD szczególnie w pierwszych miesiacach po wojnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety widać , jak wielkie spustoszenie dokonało się przez obecność w naszym kraju wyzwolicieli ze wschodu !!!

Ciekaw jestem której ze stron zależy na postawieniu znaku równości między PSZ i LWP ?
Żałosnym słuchaczom R M z pewnością nie , więc chyba tylko starym zgredom to tak przy okazji kol.Parowóz .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku nie chwal się tu swoimi rewelacjami, poczytaj trochę, porozmawiaj z ludźmi - świadkami wydarzeń, wykaż się cechą, która nazywa się POKORĄ wobec ludzi i ich losów i może wtedy zrozumiesz, że prawda nie jest taka jak ci się może wydawać. Ale mała nadzieja, że nawet wtedy przestaniesz popisywać się swoim patriotyzmem" od siedmiu boleści.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pięknie kol.pomsee jak zwykle na posterunku i teraz nawet zaczyna pouczać !!!

Niestety to już kolego nie te czasy , kiedy obowiązywał jeden słuszny kierunek . Widać ciężko Ci teraz !!!
Ciekaw jestem rozmowy z kim i co za tytuły książek dokonały takiego spustoszenia .
Nie podawaj broń Boże !!!
Tak na koniec uszanujmy swoje stanowiska i skończmy dyskusję .
To teraz to już znamy się doskonale !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeager Gdybyś nie pisał do mnie per.WY to odpowiedziałbym Ci osobiście a tak musisz zadać sobie trud .
Jest taki wątek na Towarzyskim - Sprawdż .


Aby wrócić do tematu może ktoś z kol.odpowie jakich jednostek LWP sztandary widać na kronice ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie