Skocz do zawartości

suvergin gt-wymiana doświadczeń


nunki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kilka spostrzeżeń pracy z Minelabem. Ładnie kosi, tylko najgorsze są kapsle po Polmosach, powoli zaczynam rozróżniać sygnały, ale jeszcze długa droga przede mną. Małe pytanie, mam ustawione szukanie na dyskryminacji, ale dwa razy miałem ładny sygnał, i na głębokości ok. 1 metra wykopałem złom żeliwny i jakąś ośkę. czy to normalne.
Druga sprawa, jak ma się sprawa z akumulatorkiem, czy trzeba go rozładowywać, jeśli tak to jak ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 731
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Tak normalne , Sovereign na dyskryminacji sygnalizuje większe żelastwo .
Polmosy można się nauczyć rozpoznawać ale nigdy do końca 100% pewności nie ma , że to zakrętka .
Można rozładować akumulatorek żarówką . Ten typ ogniw nie wymaga z tego co wiem każdorazowego rozładowania do końca akumulatorka , zdarzyło mi się parokrotnie podładowywać nie do końca rozładowany akumulator , jak na razie działa bez zarzutu już prawie 3 sezon. Znajomy mi mówił , że dobrze co jakiś czas jest sformatować akumulator to znaczy kilkakrotnie powtórzyć cykl naładowania i rozładowania akumulatora ale ja tak nie robię .
Sovereign nie posiada funkcji która daje informacje o stanie akumulatora , tylko sygnalizuje jak akumulator już się wyczerpał,jest to głośny dźwięk bodaj że co minutę co oznacza koniec pracy .
Można kontrolować stan akumulatora licząc godziny pracy , pełny akumulator mi starcza chodząc na głośniku na 16 h , a na słuchawkach z 2 godziny dłużej .
Trzeba tylko uważać , raz miałem naładowany na max akumulator ale leżał nie używany z miesiąc myślałem że będzie mi trzymał ale okazało się że szybko się rozładował .
pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokupilem w tym roku na wiosne cewke 14-calowa Excalibur2 w miejsce 10-calowej Tornado. Zasieg sie chyba w ogole nie zmienil na dyskryminacji, tylko na wieksze przedmioty odczuwalnie glebiej lapie. Na all metal praktycznie nie chodzilem wiec na razie nic nie moge nic powiedziec. Kupilem z mysla na pole na kolor bo GT powolny nawet na silent search, i tutaj strzal w dziesiatke duza poprawa gdyz mimo wolnego ruchu wiekszy obszar zamiatam. Na koniec lyzka dziegciu - minusy zmiany cewki to przede wszystkim dodatkowa waga i jeszcze trudniejsze namierzanie drobnych fantow, no i jakby ciut gorzej sie sprawowal w zazelaznionych" miejscach (efekt odwrotnie proporcjonalny do snajperki?). Tyle spostrzezen o nowej cewce po paru miesiacach. Przyznaje ze w ciezszy teren krzaki lub nawet las cewka 10-tka wydaje mi sie ze moze byc jednak lepsza, bardziej trafiona, ale jeszcze potestuje. Jesli chodzi o cewke duza np 18-calowa to odradzam chyba ze ktos ma prosta sztyce bo na tej wygietej to na pewno po godzinie reka odpadnie co tym samym dyskwalifikuje sprzet w kategorii sensownosc zakupu.

Jesli chodzi o zasilanie to ostatnio robilem pomiary bo u mnie zielona dioda nigdy nie gasnie.
Po naladowaniu przy wlaczonym i ustawionym na szukanie wykrywczu napiecie na zaciskach ok. 14.5V.
Po kilku godzinach szukania ponowny pomiar i wynik 12.5V.
Wiec wyglada na to ze akumulatory fabryczne sa ok (>12V) , zadne ogniwo nie jest padniete ale ciekaw jestem wynikow kolegow.

Co do rozladowywania aku to na pewno czysta glupota. Sovereign GT zasilany jest akumulatorami NiMH ktore nie maja efektu pamieciowego i nie trzeba ich rozladowywac tak jak NiCD ktore maja efekt pamieciowy. Nawet gorzej ogniwa NiMH maja wyzsze minimalne dopuszczalne napiecie niz ogniwa NiCD , i rozladowujac calkowicie akumulator niszczycie sobie po prostu ogniwa skracacie zywotnosc akumulatora i pogarszacie parametry. Jesli juz chcecie (niepotrzebnie w przypadku NiMH) rozladowywac, to z jakims odcieciem napiecia gdy spadnie ponizej powiedzmy 1V na ogniwo, ale przenigdy do zera.

Co do profilaktycznego formatowania akumulatorow" to tez radze sobie wybic z glowy, ladowarka fabryczna laduje pradem afair 100mA, taki prad sam z siebie jest formatujacy". Natomiast rozladowywanie i ladowanie akumulatora dla zabawy to niepotrzebne skracanie jego zywotnosci i pogarszanie parametrow jak pisalem wyzej.
Kazde ogniwo ma ograniczona liczbe cykli ladowania i rozladowywania, po kazdym cyklu jego parametry sa zawsze minimalnie gorsze niestety. Fachowo nazywa sie to zuzywaniem" ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
czy ktoś z kolegów używa elektroniki w pokrowcu podczas poszukiwań w wersji zawieszonej przy pasku i mógłby podzielić się spostrzeżeniami na ten temat? zastanawiam się nad takim rozwiązaniem ale jestem ciekaw czy w ten sposób łatwo nie uszkodzę(wyrwę) kabla sondy? taka opcja miałaby służyć jedynie do chodzenia po polach.
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak chodzę - z konieczności, bo ułamałem ząbek w uchwycie na elektronikę, a nowy z przesyłką prawie 70 zeta. generalnie jestem pod dużym wrażeniem, sama żerdź z sondą prawie nic nie waży, można zaiwaniać cały dzień i nic nie boli - ktoś napisał, że na normalnego faceta 4-5 godzin z minelabem to nic, do słabeuszy nie należę, ale po 4 godzinach rączka mnie trochę boli. A teraz spoko. Troszkę mi torba przeszkadza, ale to nic. Co do kabla sam nie wiem. Część mam owiniętą spiralnie od sondy na długość pierwszej części. Uszkodzenie może powstać jak zawadzisz kablem o gałąź itp, a tak chyba nic nie grozi. No i przy sygnale i kopaniu śmiało kładę wykrywkę na glebie bez żadnej obawy. Czy my tylko używamy toreb na elektronikę :(?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
dla wszystkich narzekajacych na wage minelabka

przetestowalem dzisiaj taki uklad:
elektronika w torebke po masce p-gaz -pasuje idelanie do najwiekszej kieszonki( koszt 5 zl na aledrogo)
kabel w polowie tasma do zerdzi
torba na ramie i w teren:)
chociaz dawalem rade chodzic z alektronika zaczepiona do zerdzi pod lokciem, to rozwiazanie z torba na pola wydaje sie idelne, moglbym tak chodzic dwa dni bez przerwy,
obawialem sie, ze beda problemy przy kopaniu, ale kabel nie sprawia najmniejszych trudnosci, torbe musialem zdjac tylko dwa razy- przy kopaniu naprawde glebokich dolkow.

polecam wyprobowanie- na pewno nie bedziecie chcieli juz chodzic inaczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam zdjac oslone cewki, waga oslony do 14-calowej cewki Excelerator to nieco ponad 100g, do 10-tki Tornado bedzie ok. 80g. Wydaje sie nieduzo ale to jest na koncu kija wiec robi znaczna roznice przy machaniu. Mniejsza masa bujajaca ; ))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
W tym wątku już parę razy była próba podjęcia tematu dodatkowych cewek do Sovereigna , nikt się nie wypowiadał z tego co pamiętam .

Tu jest link do ciekawego forum niestety nie po polsku :
http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&tl=pl&u=http%3A%2F%2Fwww.findmall.com%2Fread.php%3F21%2C1151875%2C1153191&anno=2
pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,powiem tak,mam Gt od roku z cewką 10tką,bieże nieżle ale znajomek chodzo od czasu do czasu z 18stką firmy De Tech...Bieże jeszcze lepiej czyli głebiej od mojej i to sporo ale jest zasadniczy problem,nie da się z nią chodzić po krzakach,dość wąskich ścieżkach i ciągle przemiatać,ma z małymi przedmiotami problem z lokalizacją no i też ważne że jest cięższa od standardowej,która już daje się we znaki na miejscach mało obfitujących w przedmioty...ale jest naprawdę głębsza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
Od ponad roku mam Sovereign GT ale barkuje mi w nim lekkośći X_Terra , wykrywacz był by fantastyczny jeśli kostrukcja jak dla mnie by była taka jak X-Terra. Mam bidną X-Terre 30 ale jej lekkość składana na 3 części wyświetlacz bardzo widoczny i praca w terenie sprawiają że szukanie jest bardzo przyjemne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VanWoren mam pytanie do Ciebie wiem że masz duże doświadczenie i dużo pracowałeś na X-Terrach . Mam takie pytanie cały czas też chodzi mi po głowie żeby przeskoczyć z X-Terra 30 na X-50 lub X-70 lub X-305 lub X-505 lub X-705.X-Terra 30 mam do poszukiwań jesli wiem że będę w terenie długo około 5 godzin i biore ją bo jest lekka i można z nią długo chodzić prędzej nogi zabolą od chodzenia niż rączka od wykywacza. I takie pytanie do Ciebie czy warto jest wymienić X-Terra 30 na wyższy model na X-50 lub X-70 lub X-305 lub X-505 lub X-705. Przy którym z wymienionych wykrywaczy odczuje duży przeskok na zasięg na drobiazgi takie jak monetki i drobne kolorki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VanWorden jeszcze jedno pytanie do Ciebie .Wykrywacz Sovereign GT jest głęboki na monetki też Ciągnie głęboko duże żelazo na minimimalnej ustawionej dyskryminacji i pytanie denerwuje mnie że kopie się sreberka takie z czekolady i z np. papierosów takie sreberka dają piękny sygnał. Sovereign GT Ciągnie ładnie małe monety sreberka ale gdy podciągne dyskryminacje to żeby pomijał sreberka od czekolady i fajek to pomija wtedy monetki jest to troche upierdliwe bo tego syfu na polach i w lasach jest dużo . Jak radziłeś sobie VanWorden z tym jak chodziłeś z Sovereign GT.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PUMA1 - nie chodzę z GT. Prawie dwadzieścia lat temu chodziłem z XS2 bodajże a teraz przypominam sobie wszystko na modelu Elite", ale w zasadzie z drobnymi wyjątkami wszystkie Sovereigny są tymi samymi maszynami i mają niemal identyczne możliwości. Po pierwsze to faktycznie dyskryminując folijki pozbawiasz się cienkiego złotka czy niektórych sreberek. Tak jest niestety w każdym sprzęcie i tylko w niektórych możesz skutecznie wesprzeć się wyświetlaczem (np. w XLT). W Sovereignie masz identyfikację dźwiękową i jeśli będziesz miał dobre słuchawki to dość szybko da się wyczuć różnice. Zwinięta folia czy sreberko z czekolady ma faktycznie bardziej przytłumiony sygnał niż srebro a już kompletnie inny niż złoto. Niestety na głośniku jest to praktycznie niewyczuwalne. Druga sprawa to wyświetlacz/licznik/meter, który można dokupić. Prosty jak drut sprzęt, który nie przeszkadza w wadze (ja noszę Sowę na gumowych szelkach) a wśród śmieci faktycznie zdaje egzamin. Nie można go używać w All Metalu ale w dyskryminacji działa dość dobrze i używając metody szybkiego przemiatania nad celem, robiąc coraz mniejsze ruchy, można skutecznie podbić" wskazania aż do uzyskania stałego wskazania. Inna metoda to przełączenia na All Metal na stosunkowo niższej czułości (godzina 12) i sprawdzanie celu w ten sposób. Zresztą zauważyłem, że generalnie manipulowanie czułością a nawet otchem" na tej samej miejscówce daje różne rezultaty i jeśli miejsce jest obiecujące to warto eksperymentować aż do uzyskania dobrych rezultatów.

Pozdrawiam

VW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie