Jump to content

Gruba Berta


k0k0

Recommended Posts

Właśnie przechodząc kole pl. Grzybowskiego przy ul. Bagno, natknąłem się na mega akcję wysiedlenczą - ewakuacja z kilku bloków ok. 1000 osób. Przyczyna: ziarenko" chyba 420 mm wyplute z G. Berty odkopane przy okazji prac budowlanych. Nie miałem aparatu, ale jeśli ktoś mieszka w pobliżu to akcja trwa w najlepsze, a sapery jeszcze nie dojechali.
Link to comment
Share on other sites

Witam.To już chyba 3 z kolei -Krowa- z okresu Powstania Warszawskiego
Jedną wykopano w okolicach ulicy Złotej,Chmielnej
Drugą przy Prostej
i teraz trzecia przy Bagnie
Na szczęście nie wszystkie -Krowy- wybuchały.pozdro.
Link to comment
Share on other sites

Hmm, dziwne. Tyle postów a nikt jeszcze nie zidentyfikował pocisku... Karl Moser miał wg. zapisów 600 mm więc to nie jest pocisk z tego działa. Wszyscy wiedzą, że trafił min. a budynek Adrii i został tam rozbrojony przez saperów - podaję linka: http://fototeka.1944.pl/hitlist.php5?query=*&type=AR&numresults=20&start=420&action=

A znaleziony dzisiaj w Warszawie nieywpał to pocisk mniejszego kalibru. 400 mm... Tak napisano! Czyli prawdopodonie jest to pocisk Krowy" kaliber 280-320 mm. Tylko żaden z pocisków Krowy" nie miał kalibru 400 mm. Można więc przypuszczać, ze saperzy podkręcili dzisiaj infomację lub zwyczajnie bali się podejść i zmierzyć. No chyba, że to jakiś nieznany pocisk z nieznanego działa? Podobno Starówkę ostrzeliwała kanonierka pływająca po Wiśle, ale ona nie mogła mieć dział kaliber 400, bo chyba 406 mm to miał HOOD ;-) Co to za pocisk więc? Niech rozstrzygnie nasz ukochany WHATFOR!!!
Link to comment
Share on other sites

Stawiam jednak na Karla: http://geraet040.web.infoseek.co.jp/karl_ammo-eng.html - ze zdjec i materialu filmowego pocisk z Wawy podobny jest do leichte Betongranate" ze zdjetym stozkiem
Link to comment
Share on other sites

Mnie to bardziej wygląda na dupę lotniczej bombki bez lotek, takiej z 400-500 kg. Ostatnio natkneliśmy się i odkopaliśmy wypisz wymaluj podobną tyle, że ćwierćtonówkę i miała jak nic ze 400mm skończyła na poligonie.
Zresztą położenie bardziej wskazuje na bombę lotniczą, pocisk leżałby do góry dupą a nie zapalnikiem.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information