Skocz do zawartości

Pociagi Pancerne cz.4


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 374
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Cześć,

kiedy dokładnie PP nr 7 Smok" zmienił nazwę na Chrobry" i dlaczego? Na odznace Smoka" są daty 20.01.1919 - 10.05.1919. Czy ta ostatnia może oznaczać datę zmiany nazwy? I dlaczego? Został tak zniszczony, czy połączył się z innym składem?

Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam,
Agata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Pociąg pancerny Smok" oraz Chrobry" to zupełnie 2 różne jednostki. Smok" został zlikwidowany pod koniec 1919 roku.
Daty na odznace oznaczają: pierwsza, chrzest bojowy" na froncie, druga opuszczenie frontu w zwiazku z niepewną sytuacją na granicy polsko-niemieckiej.
Latem, 1920 roku zbudowano 3 nowe pociagi pancerne:Chrobry", Król Stefan Batory" oraz Gen. Dąbrowski".
Wspólnym elementem łączącym PP Smok" oraz PP Chrobry" był parowóz pancerny, austriacki,serii 73 ,numer ..Początkowo przydzielony do PPSmok". Po jego likwidacji , przekazany PKP,latem 1920 został przydzielony do PP Chrobry".
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem u siebie samego paczkę negatywów z reprodukcjami, których nigdy nie odbiłem i do których nie mam żadnych opisów. Co jest co - mniej więcej doszedłem, ale z tym zdjęciem mam kłopot. Pociąg wygląda na coś wielkopolskiego (sądząc po loko i poniemieckim wagonie artyleryjskim), ale co to - nie wiem. Pomocy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pociąg pancerny podpisany Panzerzug Krakau 1939" to pewnie przyholowany przez Niemców nasz Nr 54 Groźny" [opuszczony przez załogę w rejonie m. Biadoliny k/Tarnowa].

Ale mam pytanie do znawców tematu, chodzi mi o trzy zdjęcia zapodane przez kol. TomkaSz w dniu 2008-08-02 o g. 22:32/33.
Czy to nie jest czasem Nr 11 Danuta"? Typ wagonów artyleryjskich by się zgadzał, tyle że czytałem o nim sprzeczne informacje, raz że został zniszczony w walce, a innym razem że został wysadzony przez własną załogę. A na zdjęciach jakiś zniszczeń specjalnie nie widać...

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danuta" nie była wysadzona, bo też nie miało co wybuchać - amunicja już się skończyła. Unieruchomiony był parowóz (remont się Niemcom powódł), uszkodzony wagon szturmowy (tez nadawał się do remontu), przestrzelona jedna wieża.Pociąg został przez załogę podpalony, palił się na tyle skutecznie,że na drugim wagonie artyleryjskim usmażyła się niemal cała farba zewnętrzna.Wagony artyleryjskie do remontu się nie nadawały i zostały przez Niemców zezłomowane. Na zdjęciu obok chwile wcześniejsze niż na tych zdjęciach Tomka - tam się wagony dopalają, tu jeszcze pali się w najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Czyli jednak Danuta". Jeżeli można to chciałem się jeszcze zapytać, czy zachowały się zdjęcia z września 39 wszystkich naszych pociągów pancernych, czy tylko kilka z nich zostało dokładnie obfotografowanych przez Niemców. No i czy Rosjanie opublikowali gdzieś zdjęcia tych trzech naszych PP, które wpadły w ich ręce.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemieckie zdjecia polskich PP w 1939.
PP11 jest sporo
PP12 jest sporo
PP13 jest bardzo duzo / wizyta Hitlera/ jest tez filmik
PP14 jest kilka
PP15 jest kilka
PP51 sa po zdobyciu przez niemcow w 1941 roku
PP52 jest kilka
PP53 sa po zdobyciu przez niemcow w 1941 roku
PP54 jest kilka
PP55 brak
PP szkoly / ewakuacyjny brak
PP obrony wybrzeza jedno z Kartuz
Sowieci zrobili zdjecia wagonow i lokomotywy PP55 po przejeciu w 1939, sprzet jest jeszcze w polskim kamuflazu.
Sowieci zrobili tez zdjecia wagonow PP53 juz po wcieleniu do sluzby (inne malowanie) zdjecia te opublikowano w Smialy w Trzech Wojnach"
Zdjec zapewne jest wiecej, wymienilem tylko te o ktorych mi wiadomo.
Pozdrawiam, Artur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie