Skocz do zawartości

Pociagi Pancerne cz.4


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 374
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 weeks later...
Witam Kolegów,
Jest to mój pierwszy post na tym forum.
Od dawna obserwuję ten niezwykle ciekawy dla mnie wątek. Wreszcie postanowiłem i ja dorzucić swe trzy grosze, chociaż nie jestem fachowcem w temacie. Podziwiam wiedzę Kolegów tu prezentowaną - moje szczere uznanie!
Tyle na wstępie.

Teraz chciałbym dodać coś od siebie :
Lata temu stał na torze uporowym przy rampie czołowej w Pruszkowie pod Warszawą, dwuosiowy wagon towarowy kryty w charakterze magazynu służby drogowej PKP.
Widywałem go wielokrotnie przejeżdżając przez Pruszków i nic szczególnego w nim nie widziałem, ale...
gdy przyjrzałem mu się bliżej zauważyłem iż jest to improwizowany wagon pancerny.
Posiadał on po bokach chyba po cztery zakrywane otwory strzelnicze, a z jednego końca wyglądał nietypowo. Miał mianowicie przebudowaną całą ścianę czołową w ten sposób iż tworzyła ona formę trapezu, czyli z jednej ściany powstały trzy płaszczyzny. We wszystkich były pośrodku otwory strzelnicze, z tym że w środkowej ścianie dużo większy.
Miałem okazję być w nim w środku, drzwi boczne - otwierane dwa skrzydła, a nie normalnie przesuwane, miały wzmocnienie zewnątrz i wewnątrz z blach stalowych ok.15 mm grubości. Podobnie ściany boczne. Natomiast przód ten trapezowy wypełniony był w środku jednolitym odlewem betonowym, zapewne żelbetonowym, grubości ok.40-50 cm. Od podłogi po sam sufit. W miejscach strzelnic znajdowały się naturalnie stożkowe nisze. Niestety ja ... wołowa /ustawa o.../ nie wykonałem wówczas żadnego zdjęcia tego wagonu, zapatrzony bardziej w fotografowanie lokomotyw. Potem, w 1992 roku, były odchody 150 lat kolei na Ziemiach Polskich i m.in. miał przejeżdżać pociąg okolicznościowy z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego, więc porządkowano" trasę.
Odmalowano wszystkie słupy trakcyjne po trasie; coś to mi przypomina, chyba wojsko, trawa na zielono...??? !!
Niestety przeszkadzał w całokształcie i ten wagon. Przestawiono pudło 100 metrów w pole, tu gdzie dziś jest koniec terenu przeładunku kontenerowego i niebawem tam je pocięto.
Może wiadomo z którego pociągu pancernego mógłby ten wagon pochodzić ?
Pozdrawiam serdecznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno:
30.09.2007 LeszekS dodał kilka zdjęć z Ebay;
- Drezyna Tatra - to zdjęcie zamieścił 23.01.2005 samun1,
widać na Ebay wtórnie handlują
- Następne z Ebay - w tle polski parowóz serii Ty23
- Trzecie - stoją parowozy PKP: Ty23, OKl27, Ty23, Ok1
- 4 - zdjęcie pociągu wykonano na 100% na stacji Otwock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie