Skocz do zawartości

Czołgi w Gdańsku


jaca2003

Rekomendowane odpowiedzi

Jeden lub dwa T 34 zostały zniszczone na pograniczu Sopotu z Oliwą czyli na terenie Stawowia zostały ściągnięte na składowisko w Oliwie.
Am 25. März 1945 erfolgt ein erster Bombenangriff auf Danzig. Zwei Tiger, Brommann und der Nachrichtenoffizier, Obersturmführer König, klären in Richtung des feindbesetzten Zoppot auf. Die Panzer beziehen Stellung an der Stadtgrenze Oliva in Richtung Zoppot.(Schneider)"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Am 26. März 1945 wehren die Kampfwagen mehrere Feindangriffe ab, unter anderem durch Abschuss von sechs Josef Stalin. Zum Einsatz kam auch ein von der Sturmgeschütz-Brigade 190 erbeuteter Josef Stalin Panzer. Nach seinem Ausfall wurde er später im Hafen versenkt. Abends erfolgte das Ausweichen zum Abteilungsgefechtsstand, wo sich auch der Korpsgefechtsstand befand, beim Schloss Oliva. Noch am Abend verlegen die letzten 4 Tiger zum Gut Weishof, südöstlich Oliva. (Schneider)

I tu właśnie pojawia się opisywana przeze mnie kwestia 2 dni. Jeżeli wieczorem były w Oliwie przy katedrze, to było to możliwe najpóźniej 24.marca, na pewno nie 26. Ta luka czasowa zmienia postać rzezcy i pojawia się pytanie co robiły KT Brommanna od nocy 24/25 do wieczora 26. Natychmiastowe, jeszcze w nocy 24/25 lub wczesnym rankiem 25., wycofanie się z Białego Dworu na Stogi via Główne Miasto jest niezrozumiałe. Przypominam, że jeszcze 27. po południu Niemcy trzymali Bramę Oliwską.

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwa ostatnie zdjecia sa juz smutne.
Stalem na balkonie obejmowalem ciezarna zone ktorej plynely lzy po policzkach i patrzelismy jak kolumna czolgow wjezdza do Trojmiasta.mam nadzieje ze nidy wiecej tego nie przezyje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Przepraszam że trochę nie na temat ale te ostatnie zdjęcia przypomniały mi pewną tragiczną historię (opowiadaną przez mojego Ojca) a dotyczącą wydarzeń Grudniowych w 1970 r.
A mianowicie,los załogi Topaza", który w czsie tych wydarzeń, zawiesił się niefortunnie na wypalonym wraku ciężarówki przed budynkiem KW PZPR.
Wiem z relacji Ojca że załoga broniąc się przed tłumem, postrzeliła jednego cywila, który jako pierwszy otworzył właz i szpadlem uderzał do środka (otrzymał postrzał w szyję i spadł po drugiej stronie pojazdu).
Wywleczoną załogę chciano powiesić.
Jeden miał to szczęście że znalazł się po właściwej stronie pojazdu, gzdzie kilku mężczyzn wraz z moim ojcem (chroniąc go przed linczem), wyprowadziło go na pobliskie torowisko, między wagony i kazało spie....
Co się stało z pozostałymi członkami załogi, tego nie wiem.
Może ktoś z szanownych forumowiczów dopisze losy pozostałych.
Pozdrawiam
Blitz45
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Nie wiem gdzie zostalo wykonane zdjęcie tego KT" (nie ma śniegu, także myślę że to nie Ardeny), ale pewnie gzdzieś na zachodzie, może Węgry?
Zdjęcie zaczerpnięte z netu, tak jak i te.
Mam gdzieś zdjęcie KT" z Ardenów , postaram się je wkleić.
Pozdrawiam
Blitz45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pls, nie róbcie śmietnika z wątku p.t. Czołgi w Gdańsku". Ardeny są nieco wyżej n.p.m. Wpada mnóstwo zdjęć nie na temat - tu Ardeny, tam Gdańsk 1970 i chamy atakujące szpadlami żołnierzy...
A w tym wszystkim na mój wątek dotyczący KT w Gdańsku brak merytorycznej polemiki.

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beaviso Ty sie nie nerwuj.Co do Ardenów to się z Tobą zgodze.W Ardenach tak jak w reklamie...jest trochę wyżej".Co do czołgów w Gdańsku to niestety i to czołg i to czołg a że epoka inna?Co do KT w Gdańsku to nie sądzę zeby ktoś z Tobą polemizował bo wiedzy moze zbraknąc.
Mam nadzieję ze ktoś ze zdjęc coś wklei i oby to było jednak na temat.
Pozdrawiam.
P.S.
Gdzieś mi się o oczy obiły zdjecia jakis suczek w niemieckich barwach wykonane podobno w Gdańsku ale nie te z Wita Stwosza bo te były ruskie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>Blitz45.Zdjęcie 2 zrobiono na drodze Trois Ponts - La Gleize (prawdopodobnie miejscowość Coo)w Ardenach . Na zdjęciu 4 jest zniszczony Tygrys najpewniej w Stavelot,parę km wcześniej.Oba należały do Kampfgruppe Peiper z 1 SS Panz.Div.LSSAH.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. beavisto!

O ile się nie mylę, to wątek założył kol. jaca2003 i niestety nie jest to wątek kolegi.
Poza tym, temat brzmi: Czołgi w Gdańsku", a nie KT w Gdańsku w/g beavisto".
Z poważaniem - tomen

ps.

jeżeli chodzi tylko o panzery, lub tylko o rok 45, to wystarczy sprostowanie założyciela wątku

pzdr. t.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie