Skocz do zawartości

Mundur lotnika II RP


Alexxg

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 169
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Nie w 1937 - konkretnie jest to rozkaz jawny nr 8 z 30 V 1936, poz. 98.

Cały ten rozkaz to jest właściwie samodzielna książka o nowym mundurze, oznakach i odznakach lotnictwa (wprowadza m. in. obowiązującego do dziś Orła z husarskimi skrzydłami). Z tabelami, co kiedy należy założyć, około setką rysunkowych załączników z wymiarami każdego z nowo wprowadzonych elementów, a także kolorowymi tablicami, pokazującymi wzorcową barwę, a nawet splot każdej tkaniny. Są tam także odnośniki do tych oznak, które zatwierdzono wcześniej, a które niniejszy rozkaz utrzymał w mocy, m. in. specjalności lotniczych (rozkaz jawny nr 13/1933 poz. 221).

Alexxg - jeżeli masz w zasięgu Centralną Bibliotekę Wojskową albo Bibliotekę Muzeum Wojska Polskiego, to polecam jednak lekturę oryginału, bo nie sądzę, by Gebhardt dał radę całość przeskanować i tu wstawić :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Kłopot w tym, że nie do Warszawy mam 300 km ;) Zobaczę do Biblioteki Jagiellońskiej - może tam są Dzienniki Rozkazów Min.Spr.Wojsk. Jak nie, to nie mam pojęcia gdzie tego szukać na miejscu,bo do BJ raczej egzemplaża z Warszawy nie ściągnę :(

W razie czego (gdyby ktoś miał dostęp do textu i chęć pomocy), to interesują mnie dane pod kontem rekonstrukcji historycznej. Ponoć da się przerobić współcz. mundur lotniczy na mundur oficerski wz.36. W takim razie potrzebne mi są dane dot. podstawowych różnic (chyba kształt dolnych kieszeni, a co z rozcięciem na plecach?). A także wymiar lampasów" na spodniach i taśmy na mankiecie.
Mam też pytanie co do czapki: w Broń i Barwa WP 1939" red. Królikowski Lublin 1993 jest informacja o galonach oficerskich" - jak one miały wyglądać w stosunku do współczesnych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolas, z tego co widać choćby na zdjęciach z tej strony: http://www.psr.netfriend.org/mysliwcy/ to zdecydowanie były inne mundury dla oficerów. W pracy Broń i barwa wojska polskiego w roku 1939" red. B. Królikowski, Lublin 1993 określono te mundury jako yp angielski". Szeregowcy (co widać na zdjęciach w tym temacie) mieli mudnury kroju jak piechocińcy", ale (o czym pisze też Królikowski) tego samego koloru, co oficerowie.
Mnie chodzi szczególnie o mundury oficerskie, czyli mudnury pilotów i obserwatorów :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilotami i obserwatorami byli nie tylko oficerowie. Latali kaprale i siezanci, a nawet st. szeregowcy. Mundur w kolorze stalowym wprowadzono w 1936 roku i wygladal on bardzo podobnie do dzisiejszych mundurow wyjsciowych. Zastapil on mundury zielone z zoltymi patkami. Zrezygnowano tez z bryczesow i kolnierza w stojke. Charakterystyczne bylo to, ze nosilo sie go z krawatem i polbutami.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pośpiech jest potrzebny tylko przy łapaniu zwierząt obficie zamieszkujących okopy ;) Chcę zrobić porządną konwersję munduru (o ile oczywiście to wogóle jest możliwe), a nie coś co na pierwszy rzut oka się odróżnia. Materiału na poprawki" mam dość, bo mundury z demobilu są dosyć tanie ;)
Jeśli będziesz miał już to xero, to proszę o kontakt na alexglogowski@wp.pl to tam dogadamy szczegóły atury logistycznej" :)
Pozdrawiam i dziękuję za ofertę pomocy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych Kolegów
Nie wiem, jakie jest Wasze zdanie o pozycji H. Wieleckiego Polski mundur wojskowy 1918-1939", ale jest tu sporo opisów i rysunków mundurów m.in. lotniczych.
Jeśli będziecie mieć życzenie, to w miarę możliwości spróbuję je wrzucić po kawałku.
Na razie fotka z książki Wacława Króla Lotnicy spod znaku poznańskiego Kruka".

pozdrawiam krzyhal

P.S.
Czy też mógłbym poprosić o ww ksero - krzysiek@plart.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie jestem ekspertem od kordzików i rapci.
Ponieważ kolega Alexxg myśli o rekonstrukcji, sądzę że kilka reprodukcji z moich skromnych zbiorów może się przydać w odtwarzaniu sylwetki lotnika przedwojennego.
Z książki R. Szubańskiego W obronie polskiego nieba" -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J.w.
Zwrócie, proszę, uwagę na czapki - ponieważ w WP królowała generalnie rogatywka to czapki okrągłe nazywano angielskimi", nosili takie też szwoleżerowie i KOP - ale u lotników można chyba zaobserwować swoisty fason w noszeniu czapki okrągłej. O ile u szwoleżerów i KOP-owców jest ona taka jak ją wytworzono, to u lotników niekoniecznie. Patrząc na zdjęcia, dosyć często widać ingerencje właścicieli w ich kształt - u gen. Rayskiego przybrała ona formę niemal maciejówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie