Skocz do zawartości

Mundur lotnika II RP


Alexxg

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 169
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Jeszcze odnośnie czapki -
W przeciwieństwie do innych rodzajów wojsk, na czapkach lotniczych czarny daszek fibrowy nie miał okucia, natomiast galony oficerskie - pojedyńczy dla oficerów młodszych i podwójny dla starszych - naszywane były na daszku wzdłuż jego krawędzi - w przeciwieństwie do rogatywek, gdzie galony były nad otokiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka uwag -
U311 - ci trzej wojacy z kordzikami to chyba podoficerowie piloci - mają gapy, ten z marynarzem raczej nie pilot.
Odnośnie zdjęcia które sam zamieściłem - 2006-08-28 19:37:00 - na drugim planie stoi za porucznikiem kapral mechanik - moim zdaniem ma on rogatywkę polową - czy może jestem ślepy?! Czy w lotnictwie były w ogóle rogatywki polówki?

pozdrawiam krzyhal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oficerowie i chorążowie lotnictwa otrzymali także lekkie wiatrówki z kołnierzem stojąco wykładanym do ubioru ćwiczebnego.
Jako ilustrację pozwalam sobie wkleić fragment zdjęcia zamieszczonego na tym Forum w innym wątku.
Kiedy pierwszy raz oglądałem to zdjęcie (dosyć pobieżnie) pomyślałem, że to nasz lotnik (w battle-dressie)z PSP w GB, zestrzelony gdzieś nad Europą i osadzony w Oflagu razem z oficerami z Września.
Ale teraz zobaczcie i porównajcie sami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji pytanie -
Wg Wieleckiego, dla personelu latającego przysługiwała kurtka skórzana noszona bez oznak stopni, natomiast na zdjęciach widać wyraźnie stopnie. Czy zmieniły się później przepisy czy to błąd autora?

krzyhal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że marynarka jest chyba zapinana wyżej od współczesnej.
Czy koalicyjna do pasa była tylko w przypadku munduru galowego z kordzikiem, czy ogólnie też?
Czy orzeł na czapce był wyszywany u oficerów, a metalowy u podoficerów i szeregowców, czy też metalowy u wszystkich?

Gebhardt, czy wiesz już coś o możliwości wysłania tego xero?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Moją skromną wiedzę, opieram w tej materii, głównie na Wieleckim. Wg niego dla żołnierzy lotnictwa przewidziano siedem typów ubioru. Niestety, autor nie podaje dokładnie zasad noszenia kordzika (u niego nazwanego sztyletem???).
Jeśli chodzi zaś o orła na czapce (lotniczego oczywiście) to dla generałów, oficerów, chorążych i starszych podoficerów był on haftowany nićmi metalowymi, oksydowanymi na stare srebro, na czarnej podkładce. Orzeł szeregowców wykonany był z białego metalu i oksydowany na stare srebro.

Hornet - podoba mi się to rosyjsko-języczne wydawnictwo. Czy tylko dotyczy naszych mundurów lotniczych, czy innych rodzajów wojsk też?
Jeśli możesz, to chętnie obejrzymy twoje skany.

pozdrawiam krzyhal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie