Skocz do zawartości

Mundur lotnika II RP


Alexxg

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 169
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Toto na zdjeciu TomkaSZ bylo na ogól ciemnobeżowe. Ten lotnik ma pod kombinezonem watowane portki i watowana kurtke z futrzanym kolnierzem. O tej ieliznie" nic blizszego nie wiem i nigdy mi w rece nie wpadly żadne papiery, wiec ci nie pomoge. Ale latano tez w zwykłych kombinezonach brezentowych, tak na oko 2-3 typow rózniacych sie niezbyt miedzy soba - beżowych, oliwkowozielonych i szarych. Przegarne w wolnej chwili fotografki - powinno sie cos znalezc...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taka fotka z czsopisma mini replika" z artykułu T. Kopańskiego Jeszcze jedno uzupełnienie do monografii Karasia". Są kombinezony skórzane i brezentowe, do wyboru.

Kuba - dzięki za propozycję, jasne że z przyjemnością bym się przeleciał, ale nie chciałbym nadużywać Twojej uprzejmości.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że koledzy się na mnie nie pogniewają.
To seria ciekawych zdjęć, które właściwie przeszły bez echa, a lotnicy na nich, mają na głowach kaski lotnicze i są bez kombinezonów, niektórzy mają szaliki na mundurach drelichowych. Samoloty PWS-26, czyli że jakaś szkoła lotnicza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zima i ocieplenie pod kombinezonami, o którym mówił już pan Adam.
Sporo zdjęć jest też w kniżce A. Jońcy - Polscy spadochroniarze w II wojnie światowej - barwa i broń", ale to już chyba sam wklei, co zresztą obiecał.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okaulowi najbardziej by się chyba przydały Warunki Techniczne dla kombinezonu brezentowego i dla hełmofonu, albo Dziennik Rozkazów. Z tym można od razu iść do krawca - wszystko jest idealnie zwymiarowane i opisane z detalami.

Pytanie dla Gebhardta: w tym Dzienniku, który nam wysłałeś, jest tabela materiałów. Czy w tym egzemplażu, z którego masz xero, ta tabela była jakoś barwiona, czy też tu chodzi jedynie o struktrurę materiału, a nie o jego kolory?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki, naprawdę się przydało. Jakby ktoś chciał mi podesłać zdjątka drelichowego kombinezonu w większej rozdzielczości na qbam(małpa)gazeta.pl to byłbym szczerze wdzięczny. To samo jeśli ktos ma starego odkrywcę 9/2004... taki skanik stasznie by mnie ucieszył, a Wy byście sobie za rok pooglądali wrześniowego lotnika szt 1.

Krzyhal - niczego nie nadużyjesz i nie sprawisz kłopotu (nooo może tylko wtedy jak powiesz że ważysz 100kg ;-), stoje w Piotrkowie jeszcze ok miesiąca, jak pogoda pozwoli bede na Serokomli -czyli najbliższy weekend w Lublinie. Kupa ludzi ze mną latała, to naprawde nie jest problem. Skąd jesteś? (ja spod Wa-wki)


pozdrawiam serdecznie

Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba – qurde (sorry, ale nie mogę się powstrzymać)

Pierwsza wiadomość – nie ważę 100 kg (ok. 75), chyba nieźle?
Druga wiadomość – Piotrków to moje rodzinne miasto (moi rodzice tu mieszkają) – rozumiem że parkujesz pojazd na lotnisku piotrkowskim
Trzecia wiadomość – teraz mieszkam w Łodzi ( takie miasto koło Zgierza)
Czwarta wiadomość – kiedyś marzyłem aby zostać pilotem, niestety mam kikrowate ślepia (-6)
Piąta wiadomość - obserwuj skrzynkę emaliową (mam te skany)

Wracając do tematu –
W Dzienniku Rozkazów od Chrisa jest wymienionych 7 (słownie siedem) rodzajów ubiorów żołnierzy lotnictwa.
I wszystko byłoby fajnie gdyby nie to, że ubiór w powietrzu (czyli cały sens życia pilota) jest załatwiony jednym zdaniem – dosłownie - według zestawu osobistego ekwipunku personelu latającego lotnictwa (Departament Aer. Zestaw Zc 22=11 (lub 1) – listopad 1931).
Pozostałe rodzaje ubiorów są opisane b. dokładnie.
Pozostaje tylko dotrzeć do Zestawu Zc 22=11 (lub 1 – w zależności od szarży) Departamentu Aer. z listopada 1931 roku a wszystko będzie wiadomo???

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyhal,
Po prostu umowimy się na priv'ie, ja będę w sobotę od rana na lotnisku - także wal jak w dym. Raczej nie odkładaj - bo jak padnie pogoda, to latańsko się przesunie na tzw. święty Nigdy.
Skoro marzyłeś żeby latać - to pamiętaj że to panie mają marzenia -panowie mają raczej zadania...
Polatasz póki co ze mną, jeśli chcesz latać sam - to pogadamy jak ominąć kikrowate ślepia. Da się.

Skrzynke zaraz zaobserwuję.

Zestawu Zc 22+11 ?!?!??? nie wiem o czym do mnie rozmawiasz ;-) Ktoś może mnie oświecić?

pzdrw i do miłego

K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu Chrisa zaraz zbankrutujemy :) Jak zrozumiałem z informacji, chodzi o Rozporządzenie Departamentu Aeronautyki, wprowadzające wzmiankowany wcześniej zestaw mudnurowy dla służby w powietrzu. Można podejrzewać, że do dnia wydania Rozkazu w kwestii wprowadzenia nowego wzoru mundurów lotniczych (czyli tego, co mamy od Gebhardta), nie było innych wzorów kombinezonów. Czy były później, to tego nie wiem. Tu trzebaby porównać ryciny z tego Rozporządzenia z 1931 ze zdjęciami z 1939.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie