Skocz do zawartości

osiągnięcia i porażki naszych muzeów


jacenty2004

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Wiele się mówi na forum o tym gdzie coś robią lub gdzie wszystko rdzewieje,a może by tak powstawiać trochę zdjęć na poparcie argumentów. Nie chodzi mi o rozpętanie jakiejś wojny, ale żeby się zorientować komu w razie czego dać tego Tygrysa " którego odkopałem.
  • Odpowiedzi 66
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Napisano
3 hurikany czy spitfaiery z polskiego dywizjonu walczącego w angli, przekazane chyba w 47 r.do muzeum Wojska Polskiego zostały pzez muzeum przekazane na złom.
Napisano
Burza poszła i Sęp poszedł i Żbik i Ryś (bo Wilka przytargali na sznurku i od razu na żyletki)i odzyski z OW Wisła poszły i wiele wiele innych żeczy tez takie były czasy i taka polityka.Zato mamy pływające muzeum pod nazwa ORP Warszawa i ORP Pulaski(a może Puławski) bo taką mamy teraz politykę.
Pozdrawiam
Napisano
PORĄŻKI:

- ZŁOMOWANIE 2 SPITFIERÓW (HURRICANA NIE PRZYPOMINAM SOBIE NA STANIE ŻADNEGO MUZEUM CHYBA, ŻE BYŁ W JAKIEJS JEDNOSTCE)

- ZŁOMOWANIE JU-188

- ZŁOMOWANIE JU-87 (CZYTAJ OKOLICZNY SZABER)

- ZŁOMOWANIE FI-156 I ME-108 NA WYPOSAŻENIU WP

- P-39 ROZEBRANY NA CZEŚCI PRZEZ POLITECHNIKĘ LUB WAT

- BRAK ZAINTERESOWANIA PRZEJECIA CHOCIAŻ JEDNEGO SHERMANA BEDĄCEGO NA WYPOSAŻENIU WP W LATACH 50-TYCH TO SAMO SIĘ TYCZY M113 i HALFTACKÓW

- MASA SPRZĘTU PONIEMIECKIEGO ZALEGAJACA JESZCZE WYRYWKOWO W NIEKTÓRYCH MIEJSCACH POLSKI

- BOFORS ZALEGAJACY W MAGAZYNACH MWP W WARSZAWIE

- SDFKZ.9 I STURM W OPŁAKAYM STANIE :(

- POCIECIE NA ŻYLETKI ORP SĘPA

SUKCESY

- PRZEJĘCIE EKSPONATÓW Z WFFID W ŁODZI (ARMATY NIEMIECKIE)

- PRZYJECIE DARU CENTRALI HANDLU ZAGRANICZNEGO (SPRZĘT JEDNOSTEK WP NA ZACHODZIE)

- EKSPLORACJA PILICY I REJONU SWIĘTOKRZYSKIEGO (KLIKA EKSPNATÓW)

- 1 SPITFIRE I 1 DE HAVLAND TIGER MONT

- URATOWANIE 11C

- KOLEKCJA PŁATOWCÓW Z I W.S.

- TKSSSSSSSSSSSSSSSS

- PWIEKSZAJACA SIE POWOLI KOLEKCJA SPRZETU NIEMIECKIEGO I POLSKIEGO (CZYTAJ BARDZO POWOLI)
Napisano
CO DO MASY SPRZETU NIMIECKIEGO ZALEGAJACEGO W NIEKTÓRYCH REJONACH KRAJU TO MAM NA MYSLI OKRES POCZATEK LAT 5- A DRUGA POŁOWE LAT 60
Napisano
Nie tylko u nas były takie czasy.
Proponuje przeczytać wpomnienia największego Amerykańskiego kolekcjonera starych samochodów (ma ich 4 tys). Jak pisał w czasie wojny i zaraz po tysiącami do hut szły stare samochody które dużo paliły, czyli takie z przed roku 1935 i wcześniejsze. Jak sam wspomina swój pierwszy wóz dostał w 1947 za 700 dolarów i był to jakiś wozik z 1932 roku w doskonałym stanie, ponoć 10 lat później trzeba było już dać 25 tys za ten sam model w stanie agonalnym. Tony sprzętu w każdym kraju dotknietym wojną szło na złom, bo wszędzie brakowało stali. W Angli stal była reglamentowana i dostawały ją tylko te firmy które produkowały na eksport.
Cóż, tak to już bywa coś czego dziś jest pod dostatkiem a na co uwagi nie zwracamy i czego nie cenimy, za tysiąc lat będzie skarbem narodowym.
Napisano
tym Spitfirem z Krakowa to raczej bym się nie chwalił biorąc pod uwagę ,że jakiś orzeł oddał w zamian jedynego na świecie DH-9a za którego kadłub pewnie można by było wytargać od angoli spitfira razem z Huricanem i to w stanie użytkowym.
Napisano
Za DH-9 bez problemu Spitfire i Hurricane zdatny do lotu.

Porażki dalsze:

MiGi 19 i SIł-28 - ten drugi jeden z niewielu na swiecie, stan słaby.

Łosie - w latach 50 Rumuni oferowali zwrot, ale...

Sprzęt poniemiecki złomowany zaraz po wojnie.

Migi-23, w zasadzie do państwowych muzeów mało co przyszło.

Ił-2 i reszta socprodukcji z MWP :[

Sukcesy inne:

PWS-26 i RWDziaki

Tu-2 z MLP

Kolekcja Hermanna w MLP
Napisano
Sukcesy
Wagon Szturmowy Pociągu Pancernego
Czołg Lekki T-70
Uruchomienie IS-2

Porażki
Brak zainteresowania
Niemieckimi samolotami w Morzu i jeziorach .
Sprawa Ławicy Słupskiej
  • 10 months later...
Napisano

i trzecia Chyba sprzed Muzeum Narodowego, gdzie najpierw pokazano darowane przez RAF dwa Spitfiry.
Samolot nie jest kompletny, a wiec moze jeszcze go nie zmontowano po przwiezieniu z lotniska, albo....to ostatnia fotka przed pocieciem na zlom?
Czy ktos cos moze dodac?

Napisano
Tadek80-w której polskiej jednostce były do przejęcia w latach 50-tych Shermany i M113(w 1960 zaczeły byc wprowadzane do US Army)?
To tak jako dygresja.
Napewno do sukcesów należy zliczyć działania Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie pod dyrekcją dr.Włodzimierza Kwaśniewicza-wymienię tylko kilka:
-całkowity remont i uruchomienie BTR-a 152,a także utrzymywanie go cały czas w stanie sprawności i wykorzystywanie w imprezach których muzeum jest współorganizatorem
-zabezpieczenie i sprowadzenie do siedziby muzeum dwóch z trzech zachowanych na świecie SU-152(nie mylić z ISU-152)
-zgromadzenie drugiej co do wielkości kolekcji lotniczych w Polsce(po Muzeum Lotnictwa w Krakowie)
-pozyskanie,wyremontowanie i wystawienie niemieckiej lekkiej haubicy leFH 18 10,5
pozdrawiam
kruszyna
Napisano
Ja nie mogę... lustrują księży a wzieli by się za takich tłuków co pozwolili zniszczyć te piękne ptaszki:/ W sumie to nie wiem czy z rzeka pilicą jest związane więcej zwycięstw czy porażek. Licząc Panthery i saperskiego Demaga. Co do Spitfire'a z MLP to w tym samym czasie Kanadyjczycy dostali polskiego w dużo lepszym stanie, ale widać kolezeństwo między anglosasami jest silniejsze niż z nami. A tak na marginesie w jakich latach nastąpiła ta wymiana za Spitfire'a, za komuny czy potem??
Pozdrawiam
Napisano
Zasadniczo przecież tego sapera z Pilicy nie ma u nas....


Szkoda że po zezłomowaniu wszystkiego niemieckiego, nie wymieniono jakiejś produkcji ZSRR na jakiś czołg niemiecki.... A te jeszcz walczyły w 60 latach - syryjskie eks-niemieckie czwórki".... Z Arabusami żyliśmy wtedy git.
Od Żabojadów można było wycyganić z dwie chociaż Panthery w świetnym stanie.

Ale to już historia alternatywna.....
Napisano
Wymiana DH-9A na Spitfire LF.XVIE miała miejsce jeszcze w 1977 roku. Była przedstawiana jako nasz sukces, teraz wiemy że była to porażka [jak zawsze w tych naszych wymianach z zachodem], bo ten DH-9 był warty całej eskadry Spitfir'ów. Ale jest i ma się nieźle, a w 2008 roku pewnie będzie eksponowany w nowowybudowanym, z prawdziwego już zdarzenia, gmachu muzeum. Gdyby jeszcze te wraki samolotów z MWP im przekazano, albo wymienili te części Canta jakie podobno dostali na Jak'a-9 z Gdyni, a w ramach offsetu" dostali np. Mustanga...
P.S.
O latach 40-tych czy 50-tych nie ma najmniejszego sensu pisać, bo do hut poszło wtedy kilkanaście muzeów" pełnych samolotów i czołgów, nie tylko niemieckich, amerykańskich czy sowieckich, ale naszych z 39 roku. Lata 90-te to szaber pozostałych resztek no i złomiarze, ale i parę perełek, które udało się uratować.

balans
Napisano
Tak przy okazji coś mi sie przypomniało: czy było może już na Forum o tym Ju 87 uszkodzonym przez naszą plotkę z Helu w 1939 roku, a który przymusowo lądował gdzieś na torfowiskach w okolicy i zachował się w stanie prawie nówka", a którego w zimie w stanie wojennym [sic!] porąbali miejscowi siekierami?
Ależ to byłby teraz eksponat np. w MMW w Gdyni! A może się coś z niego zachowało?
I druga sprawa, pytałem już w innym wątku o niemiecki samolot, którego poszukiwali w jez. Piaseczno na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim płetwonurkowie z klubu Murena" jeszcze w latach 70-tych. Może ktoś wie czy coś wtedy znaleziono? A może warto przespacerować się tej zimy [podobno w lutym ma przyjść] po tafli jeziora z magnetometrem???

Pozdrawiam balans

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie