Skocz do zawartości

Fotka pancerniaków


krzysiek

Rekomendowane odpowiedzi

„Swój” rysunek znalazłem na rosyjsko języcznej stronie o broni pancernej. Jednak korzeni pochodzenia tego rysunku nie potrafię podać. Trudno mieć nawet pewność, że przedstawia faktycznie WB10. Chyba pan Zarzycki swojego czasu deklarował publikację książki zawierającej informacje o prototypach Ebermana i Czerwińskiego. Pewnie przyjdzie poczekać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • Odpowiedzi 176
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 8 months later...
  • 10 months later...
Oba zdjęcia w zalinkowanym temacie na tzw. szaber-forum przedstawiają faktycznie WB-10. Widoczne na zdjęciach elementy konstrukcyjne - począwszy od zajmującej tylną ścianę kraty chłodnic aż po sponsony, w których miały być umiejscowione karabiny maszynowe - nie pozostawiają wątpliwości. Fakt, że dla jakiegoś nawiedzonego postującego wszystko tam jest od 7TP tego nie zmieni... (biedny człowiek pewnie w ogóle nie słyszał o jakichkolwiek polskich konstrukcjach poza 7TP).
Natomiast rysunki (plany") są już płodem czyjejś wybujałej wyobraźni i z WB-10 nie mają wiele wspólnego (podobnie jak i wiekszość dyskusji – no, ale na podforum, na którym umiejętności najaktywniejszych użytkowników ograniczają się niestety do wklejania a żywca" fotek z allegro i e-bay'a taka sytuacja nie dziwi).


Oczywiście, masz całkowitą rację. Tyle, że po prostu o WB-10 powypisywano kupę głupot – w rzeczywistości nie był to pływający czołg kołowo-gąsienicowy", tylko całkiem niepływający (mógł pokonywać niewielkie brody) czołg, którego zbudowano dwa prototypy – w wersji kołowej i gąsienicowej. I oba je właśnie widać na zdjęciach (z przodu wersja gąsienicowa, z tyłu - kołowa). Ot i cała tajemnica.

Oba cytaty pozwoliłem sobie wkleić stąd:
http://dws.kei.pl/phpbb3/viewtopic.php?f=86&t=126095&p=1511903
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Natomiast rysunki (plany") są już płodem czyjejś wybujałej wyobraźni i z WB-10 nie mają wiele wspólnego ...

:))
rysunki interpretują treści z fotografii...
i pojęcie WB-10" w żadnym wypadku nie wpływało na ich treść...
-------------------------------
w kontekście podwozia mógłby ktoś pociągnąć zapytanie na tym forum:
http://www.practicalmachinist.com/vb/antique-machinery-history/ot-crawler-tractors-196276/index17.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Na to ciekawe zdjęcie trafiłem na zagranicznym forum gdzie wyeksponowano propagandowe zdjęcia 7 TP pochodzące z przedruków prasy międzywojennej. Zdaje się że z prasy hiszpańskiej. Jedno zdjęcie mało przypomina mi 7 TP a jakoś skojarzyło mi się z 10 WP. Rozdzielczość bardzo słaba, mogę się mylić. Co o tym sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Tych „dziwadeł” mieliśmy w latach dwudziestych całe dwie sztuki. Niemniej te „żaby”, bo wielkości tankietki były, z pewnością nie są tymi tajemniczymi pojazdami ze zdjęcia Krzyśka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Czesi twierdzą że stworzono 2 prototypy: WB-3 kołowo-gąsienicowy - i ten był testowany przez wojsko w maju 1927r. oraz WB-10 - gąsienicowy - ten nie został ukończony przed majem i nie mógł się poruszać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie