Skocz do zawartości

Filmy wojenne


sieha

Rekomendowane odpowiedzi

A zapomnieli koledzy o największym twardzielu amerykańskiego kina Humphreyu Bogartcie?

Miał w swoim dorobku pięc filmów wojennych z których trzy pierwsze uważam za naprawdę godne uwagi.

Casablanca" jako Richard Rick Blaine,
Konwój" (Action in the North Atlantic) jako porucznik Joe Rossi,
Sahara" jako sierżant Joe Gunn,
Droga do Marsylii" (Passage to Marseille) jako Jean Matrac,
Mieć i nie mieć" (To Have and Have Not) jako Harry Morgan.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 150
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Eee, nie, mój to była ewidentna komedia, gdzie np. żołnierz, który miał zabrać materiały wybuchowe wysiadł z Kuebelwagena, otworzył z tyłu klapę i oświadczył: Szefie, ktoś ukradł nam dynamit, ale zostawił w zamian silnik!", drugi, który miał odwrócić uwagę niemieckich strażników, przebrał się za Hitlera i zaczął rozdawać autografy... itp.

No to jeszcze Ucieczka z Sobiboru" ode mnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godziny nadziei" - z Mikulskim (jak jeszcze nie byl Jotem 23cim) i walczyl z Wewolfem w jakims mlynie, czy na moscie, nie pamietam...

Pociagi pod specjalnym nadzorem". Co prawda wojna w tle i po czesku", ale na koncu pada jeden strzal i jest wybuch (tez sztuk jeden).

Jeszcze byl taki pol. serial o woj. w Hiszpanii (ciagle mówili adios kaudio" - czy cos w tym stylu - i wystepowal koles o ksywce Adler)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeniec" - najwyrazniej inspirowany powiesciami Karola Maya (sa traperzy, indianie, wyjatkowo zlosliwi rosjanie i bardzo kolezenscy niemcy) (Jest tez jeden madry zyd). Film kuriozalny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laczac uklony dla Siehy (który rozpetal ten watek) spróbowalem przelozyc filmy z jego listy na jezyk cyferek.
Parszywa druzyna"
Osiemdziesieciu braci"
olnierz Ryan"
Front u bram"/ wiazek operac. u bram"
i tu mam problem - bo jesli podstawa w woj.panc. jest czolg to wyjdzie Czolg i pies", a jesli nie, to jakos tak: Pól druzny i pies". Ewentualnie mix pt. Czolg i 1/10ta druzyny pochodzenia zwierzecego".
A ze zrobieniem strony swietny pomysl. Zglaszam sie na ochotnika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post się rozrósł, ale chyba nie było jeszcze:

z filmów polskich
Ogniomistrz Kaleń" - reż. Cz. Petelski
Godzna W" - reż. J.Morgenstern
Potem nastąpi cisza" - reżyser - chyba j.w.
Godziny nadziei" - z Mikulskim, a Stanisław Bareja reżyserował

Na dziś tyle sobie przypomniałem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo, jak wszystko dobrze pójdzie, to skończą mi się egzaminy i będę mógł się zabrać za kompletowanie danych do strony. Mam pomysł żeby strona była w miare dynamiczna, i żeby była na niej wyszukiwarka filmów (wśród własnych danych) i jeszcze kilka bajerów, ale niestety jeszcze nie znam ani php, ani mysql, ani nic podobnego, więc wszelka pomoc mile widziana, bo sam raczej się z tym nie uporam, przynajmniej na razie. No chyba, że na razie zrobił bym wersje html, a później dodało by się jakieś poprawki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Dorzuciłbym do tej listy jeden film, który jest na pewno mało znany, choć akurat nie jest to propozycja dla miłośników I i II WŚ. Chodzi mi o nimiecki film Der Grose Konig z 1942 roku opowiadający o Fryderyku Wielkim. Jest to czarno-biała fabuła, z zacięciem propaganadowym (ale który film historyczny jest tego pozbawiony?). Piszę o tym filmie, bo rozpoczyna go kikunastominutowa sekwencja Bitwy pod Kunersdorf (obecnie Kunowice koło Słubic nad Odrą)z czasów wojny siedmiletniej, r. 1759. Ta sekwencja plus muzyka jej towarzysząca naprawdę zapiera dech w piersiach: tysiące starystów, ujęcia z wielu kamer, wspaniałe sceny batalistyczne. Gdyby kogoś film zaintersował, mam go w wersji elektronicznej w formacie mpg, mogę przegrać (pokrycie kosztów pocztowych+płytka). Przy okazji: poszukuję niemieckiego filmu Festung Kolberg (Twierdza Kołobrzeg) z 1944 r. To był film kolorowy, także opowiadający o bitwie XVIII-wiecznej, do tej pory jest to największa produkcja w historii kinematografii niemieckiej. Brało w nim udział ok. 10 tys. statystów. Film jest zabroniony w Niemczech, podczas produkcji dopuszczano się ludobójstwa. W scenach batalistycznych, gdzie żołnierze byli rozrywani przez pociski armatnie, angażowano rosyjskich jeńców wojennych, ubierano ich w historyczne mundury i rozszarpywano ładunkami wybuchowymi, kręcąc to na potrzeby filmu. To chyba jeden z najstraszniejszych momentów w historii kinematografii.
Pozdrawiam
Artur Boratczuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fiml co prawda niezbyt wojenny, ale akcja jest w czasie wojny i widać tam co nieco wojska, mam na myśli film Malena".

Nie wiem pamiętam czy był już wcześniej wymieniany Życie jest piękne".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było ;-) (najprościej nacisnąć Ctrl+F i sprawdzić)
Poza tem, chciałbym się poprawić, to chyba był Pierwszy dzień wolności"?!.
No i jak mogłem zapomnieć, jeden z moich ulubionych (o ile można tak powiedzieć) - Dziś w nocy umrze miasto" - to o nalocie na Drezno, z Łapickim i Tyszkiewicz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie