Skocz do zawartości

Kukliński szpiegiem dla idei czy dolarów?


Rekomendowane odpowiedzi

Ryszard Kukliński miał wpływ na losy świata - oceniają historycy. [...]"

Z tym nikt nie próbuje dyskutować...

Choć jak rozumiem, wyznawcom nie pasują pytani i próby wyjaśnienia kilku" niejasności.

I jak rozumiem, świat im się na głowy zawali, jeśli kiedyś* ujrzą światło dzienne nie tylko kpl dokumenty, które przekazał i wszelkie informacje kiedy i jak** nawiązał współpracę z CIA...



* wątpię niestety, żeby to się stało

** a i tak znajdą się osoby, których ani w Wietnam, ani Legia", ani inne warianty nie przekonają
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 316
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Jednak, podkreśla profesor Paczkowski, pułkownik potrafił się z tego wyzwolić i wypracować własny pomysł na Polskę",znaczy jaki ten pomysł był?, uciec do US i wpaść raz w odwiedziny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pusteral o tym ,że Polska będzie areną walk łącznie z tzw ograniczoną wojna jądrową to uczyli mnie na OC / zajęcia z obrony cywilnej / w latach 70 w liceum i niepotrzebny był do tego zdrajca Kuklinski bo to było w podręcznikach , więc nie rozumiem jakie rewelacje w tym sensie mógł przekazać Kuklinski . No chyba, że rzeczywiście podmienił okładki i rozdział z podręcznika do liceum z OC sprzedał CIA jako tajne dokumenty Układu Warszawskiego- amerykanie łykali w tamtych czasach większe bzdury łącznie z niedźwiedziami na ulicach Warszawy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delmak, ja w LO uczyłem się w latach 1972-1976 w Gliwicach, czyli, tak jak Ty w PRL. Nie miałem przedmiotu OC (domyślam się Obrona Cywilna) tylko PO - Przysposobienie Obronne. Dobrze pamiętam podręczniki do tego przedmiotu i jestem przekonany, że tak jak nie było żadnego OC w LO, to jednak Kukliński mógłby sporo dołożyć do licealnej wiedzy. Np. że moje Gliwice z fabryką czołgów i prawie 200 tys. mieszkańcami (tudzież większa część Polski), wyparowały by, przy pełnej akceptacji, a może i uciesze, Jaruzelskiego, dla którego zajęcie Danii i przekroczenie linii Renu było najważniejsze. Za uśmiech przechodni Breżniewa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Mimir,

telewizję oglądam sporadycznie, nie znałem tego filmu. Dobry na podsumowanie tego wątku. Precyzyjnie pokazuje komu zaszkodził płk. Kukliński i skąd taka reakcja w 10 rocznicę jego śmierci.

Pozdrawiam

p-l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy widział to co chciał,ja widziałem faceta bez j....., przysięga wojskowa to pic, ktoś kto ma powiązania ze służbami obu stron nie jest wiarygodny dla żadnej, no ale to już myślę że każdego indywidualnej ocenie podlega, dla mnie zdrajca i szpieg, dla pusterała bohater.Pożyjemy może zobaczymy,nie takie postacie z cokołów spadały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boer,
Akurat w tym filmie nie ma zbyt wiele do oglądania, kluczowa jest fonia i zrozumienie sensu wypowiedzi osób, które się tam udzielają wywiadów.
Mam jeszcze do ciebie pytanie: Czy i kiedy składałeś przysięgę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boer a co sądzisz o dotrzymaniu przysięgi tej rocie?:
obowiązuję się ochotniczo do walki przeciwko bolszewizmowi w służbie niemieckich sił zbrojnych. Dołożę starań, aby mój naród oraz europejski i cały cywilizowany świat uchronić przed bolszewizmem. Zobowiązuje się wykonywać bezwarunkowo posłusznie rozkazy moich wojskowych przełożonych a także być dobrym kolegą dla innych ..."
lub tej:
Składam wobec Boga tę świętą przysięgę iż wodzowi Niemieckiej Rzeszy i Narodu Adolfowi Hitlerowi, naczelnemu dowódcy sił zbrojnych, bezwzględnie będę posłuszny i jako dzielny żołnierz gotowy będę za tę przysięgę w każdej chwili życie swoje poświęcić."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bjar_1 (20406 / 670) 2014-02-15 09:43:42

Toż wszem i wobec wiadomo, że liczą się tylko ci z prawdziwego styropianu i urodzeni przez rodziców, którzy sami się na świecie pokazali po czerwcu 1989...

To jak z partyzantką i ZBOWiDem- set tysięcy członków, choć przy sprawdzaniu się okazywało, że miał dwa lata i na ziemniaka z kwaśnym mlekiem papu" wołał...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieksniegu,
Nikt nikomu nie zarzuca, iż takową dziwną i pokręconą przysięgę musiał złożyć ale jak widać w tej dyskusji są i tacy co do dziś stoją nieugięcie na straży władzy ludowej, dochowują wierności Rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i stoją nieugięcie na straży pokoju w braterskim przymierzu z Armią Radziecką...":)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz- są tacy, którzy zbierają znaczki, a są tacy, którzy kolekcjonują klej od znaczków...

Pamiętaj tylko, że poza żołnierzami WP składającymi przysięgę w takim brzmieniu, były setki tysięcy milicjantów, innych pracowników służb mundurowych, itp, którzy są wrzucani do jednego worka... Zaczyna się od krwawych ubeków" a kończy na zwykłym krawężniku czy szczawiu, który z jakiś powodów odpękał ZOMO..

A jednocześnie jest spora gromadka ludzi, którym przy ewidentnie szkodliwej służbie, włos z głowy nie spadł... Polecam, choćby ostatni wywiad z ojcem Galińskim...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rence i nogi opadowywują jak się czyta jednego z drugim.I to jest właśnie efekt braku ZSW . Poszdłby taki osyjan na dwa latka do ZSW wybrałby se Rotę którą by złożył , przez rok dostał w dupę" potem by jechał regulaminowo bo na obcinkę raczej by nie miał co liczyć. I w tym czasie by sobie szpiegował" dla hamerykanów i wysyłał by tajne plany działania drużyny roboczej na obieraku. I byłby bohaterem , i stawialibymy mu pomniki. Po prostu brak słów co bezstresowe wychowanie młodzieży potrafi z ludzi robić.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ, owszem Człowieku!
Ogromna większość składała bo musiała, znakomita mniejszość bo chciała i wdrażała a nieliczni się tylko sprzeciwili.
Kol. Boer uchylił się od odpowiedzi na proste pytanie, tłumacząc się jakimiś problemami ortopedycznymi a które to retorycznie przedstawia aspekt moralny: czy wierność formułce czy ideałom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jak się domyślasz, wyłączając idealistów*, nie powinno ich obciążać... A dziś na bohatera wynosimy osobę, co do której były-są-będą wątpliwości ( nie ylko" moralne ) a wbijamy w błoto miliony zwykłych i szarych...
Nie bez powodu, podobno, usłyszeliśmy hasło Oni stoją tam, gdzie stało ZOMO". Czyli wszyscy porównani do ZOMO byli niewolnikami lub służącymi złowrogiego systemu...
A to bzdura i pic na wodę, że się do delikatnych określeń ograniczę.
I, dla jasności, nie jest to wycieczka polityczna, do których nie zachęcam...






* od ideologii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno mnie nurtuje, że w wypowiedziach ludzi, którzy stawiają tezy o podwójnym charakterze działalności Kuklińskiego, również pada słowo zdrada".
Chyba zapętlili się w paradoksie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie