Jump to content

Kierunowskazy miejsc Chwały Oręża Polskiego w II w.ś. - na W-tte


Recommended Posts

Witam. W poniedziałek na roboczym spotkaniu z prezydentem miasta Gdańska dotyczącym sytuacji na Westerplatte, tego co tam należałoby zrobić itp itd, przedstawiliśmy nasz projekt dotyczący ustawienia na Westerplatte słupa z tabliczkami pokazującymi kierunek i odległość do miejsc, gdzie polski żołnierz wykazał się męstwem i walecznością.
Naszym celem jest uświadomienie mieszkańcom Trójmiasta oraz licznym turystom - także tym z zagranicy, wkładu Żołnierza Polskiego w zwycięstwo nad III Rzeszą w czasie II wojny światowej. Bo jak powszechnie wiadomo świadomość o tym jest w zaniku lub wręcz żadna. Poza tym tego typu denkmal" jest chyba bardziej na miejscu niż jakieś żelbetowe monstra-pomniki, których już kilka jest na Wtte nie wiedzieć po co i dlaczego.
Chcemy, aby Kierunowskazy stanęły we wschodniej części półwyspu między miejscem, gdzie niegdyś stała stacja PKP Westerplatte i brama kolejowa (miejsca, gdzie padły pierwsze niemieckie pociski 1 września 1939 r.), a Placówką Wał", z którego polscy obrońcy Westerplatte oddali pierwsze strzały 1 września 1939 r. w stronę atakującego elitanego oddziału niemieckiego.

Przykładowe miejsca, które należałoby naszym skromnym zdaniem wyeksponować na kierunkowskazach:

-Poczta Polska w Gdańsku
-Wizna
-Mużyłowice
-Mława
-Bory Tucholskie
-Bitwa nad Bzura
-Hel
-Oksywie
-Kock
-Narwik
-Montbard
-Bitwa o Anglię
-Arnhem
-Tobruk
-Chambois
-Falaise
-Monte Cassino
-ORP Piorun" vs Bismarck"
-Lasy Janowskie
-Powstanie Warszawskie
-Wilno
-Kołobrzeg
-Budziszyn
-Berlin
-Katyń – wyjątkowo, jako miejsce-symbol dla Polskiego Oręża

Oprócz miejsca kierunkowskaz zawierał by także datę związaną z miejscem, które pokazuje kierunkowskaz oraz dokładną odległość z Westerplatte do danego miejsca.
Konstrukcja drewniana (bo taniej i przede wszystkim: bo metalową z braku jakiejkolwiek ochrony Pomnika Historii jakim jest półwysep Westerplatte zaraz by ukradli), wysokość słupa ok. 2,5-3 m; kolorystyka czarno-biała.
Wniosek o zaopiniowanie został już złożony u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Na rysunku podane na kierunkowskazach zostało tylko jedne miejsce, odległość wzięta z głowy" dla przykładu, proszę nie wytykać niezgodności z atlasem geograficznym :) To jest tylko szkic orientacyjny kierunkowskazów.

Co sądzicie o tym projekcie?
I pytanie: jakie miejsca należałoby jeszcze wyeksponować na kierunowskazach (i dlaczego)? Pozdrawiam. wachmistrz

Link to comment
Share on other sites

Witam.
Mi pomysł się podoba ale jak na słupie umieścić drogowskazy do wszystkich miejsc gdzie w II WŚ walczyli Polacy. Ponadto może powstać niepotrzebna dyskusja typu te miejsca są słuszne ale tamte bardziej słuszne. Celowo nie podaję nazw geograficznych, których tu ewidentnie brakuje.
Pozdrawiam.
Waldek
Link to comment
Share on other sites

Dlaczego",nie dostrzeglem.Iłża, symbolizujaca wlasciwie wszelkie dzialania na kielecczyznie jakkolwiek kleska, to jednak rowniez miejsce chwaly poszczegolnych, czesto malych jednostek WP (batalionow, czy kompanii), przebijajacych sie ku Wisle.
Mokra? Wolynska Brygada Kawalerii + pociag pancerny, powstrzymujaca o wiele silniejsza pancerna dywizje niemiecka, za cene duzych strat, powstrzymala natarcie, niszczac w walce kilkadziesiat czolgow i pojazdow pancernych.
No i moze jeszcze Tomaszow Lubelski (w koncu dwie ciezkie bitwy, konczace zywot duzych polskich jednostek).
Link to comment
Share on other sites

pomysł zacny. wszystkie miejsca walk polskiego żołnierza są godne umieszczenia na takim słupie, jednak czy z taką ilością strzałek kierunkowskaz pozostanie czytelny. osobiście dodałbym: Lenino- krwawa, pierwsza bitwa tych co nie zdążyli do Andersa oraz Wilhelmshaven- baza Kriegsmarine kapitulująca przed WP. obok takiego słupa proponuję umieścić wyjaśnienie że przedstawia on miejsca ważniejszych walk WP, bo ktoś (szczególnie zagranicznik) może sobie pomyśleć ze to tylko zwykły kierunkowskaz.
Link to comment
Share on other sites

Techniczne ograniczenia występuję, bo wiadomo, będzie problem umieścić wszystko, ale zawsze można temu zradzić: może wyższy słup i mniejsze kierunkowskazy?
Oczywiście będzie też potrzebna informacja nie tylk dla zagranicznych turystów co wskazują te miejsca. Bo i w Polsce zdarzają się ludzie (niestety), którzy po przeczytaniu np. słów Narvik + 1940, czy i tak nadal nie będą kojarzyć o co chodzi.
Mr WaldekM: czemu nie podajesz nazw, których wg Ciebie brakuje? Wiadomo, że nie jesteśmy w stanie pokazać wszystkiego, ale można się przynajmniej starać. Nie wiem, czy nie pokazanie miejsca, gdzie polski żołnierz przelewał krew i wsławił się bohaterstwem i męstwem jest słuszne czy nie słuszne. Trzeba pokazać jak najwięcej takich miejsc. Swoją drogą to tylko dla samego 1939 r. mógłby powstać oddzielny kierunkowskaz, no ale chodzi o pokazanie tych miejsc szczególnych.
Powinien też być kierunowskaz: Bitwa o Atlantyk 1939-1945 bez odległości. My wyszczególniliśmy jeden charakterystyczny epizod. Pokazując go może zainteresujemy innych, którzy tym samym dowiedzą się, że takich epizodów było znacznie więcej. I o to w tym wszystkim właśnie chodzi :)
Link to comment
Share on other sites

Dlaczergo nie umieszczacie Forsowania Odry (od Zgorzelca w górę),Lenino (bez żadnych aluzji politycznych).Chodzi o krew POLSKIEGO Żolnierza.Nie mówię o sposobie dowodzenia( sluszności podjęcia walki),a jedynie walce szeregowego żołnierza który walczył bo chciał powócić do domu(bez żadnego podziału na naszych waszych,czerwonych ,londyńczyków ,chodzi jedynie walkę).
A wsumie takich miejsc to jest tysiące ,w zasadzie tam gdzie była walka tam zawsze był polak , lub ktoś o nazwisku polskim.
Pozdrawiam !
Link to comment
Share on other sites

Witam
Proponuje dodać Wyry to tak w ramach walki o cześć żołnierza polskiego, który Górnego Śląska chciał bronić i za niego umierał (a często się niestety o tym zapomina).
Pozdrawiam
Piotr „Duszan” Adamczyk
Pro Fortalicium
Link to comment
Share on other sites

Interesujący pomysł, lecz raczej nie do zrealizowania. Wszystkie tabliczki (nieco uogólniając) będą skierowane na zachód i na południe. Taka konstrukcja będzie wtedy wyglądać jak wskaźnik sztormowych wiatrów.
Poza tym żeby taki drogowskaz nie przypominał totemu powinien mieć max. 2,5 metra, a wtedy robi się dość ciasno z tabliczkami.
Zaś od strony historycznej ryzykujesz, że zawsze jakąś bitwę pominiesz (lub się nie zmieści właśnie) i powód do awantury gotowy..

Najprostszym i bardziej symbolicznym pomysłem byłoby zrobienie drogowskazu Berlin - Warszawa - Moskwa. Ewentualnie możnaby dodać - chcąc okrasić go szczyptą sensacyjnej sanacji - Magadaskar i (na) Kowno :)
Link to comment
Share on other sites

Może trzeba by było przyjąć jakieś kryteria? rzecz poddałem dyskusji, może będą jakieś propozycje jeszcze odnośnie jak zaradzić problemom co umieszczać, a co nie?
Przypomnę, że granitowy fallus, który jest na Westerplatte miał być Pomnikiem Obrońców Westerplatte (tak też figurował i figuruje jeszcze w literaturze; tak był nazywany np. na zaproszeniach na jego odsłonięcie - przy okazji: na odsłonięcie tego Pomnika w 1966 zaproszono także kmdr por. Dąbrowskiego; jakoś nikt z organizatorów się nie zorientował, że oficer ten od 4 lat już nie żył...).
Ktoś w końcu przytomnie też zauważył, że dwóch kolesi na pomniku z pepeszką to jakoś nie pasuje do 1939 r., więc zaczęto nazywać ten monument Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Tyle, że jakiego? Bo tam jest na pomniku i Murmańsk, i Kołobrzeg, i Narwik, i Lenino itd :) Teraz to już pomnik ten nazywa się jakoś inaczej, ale nie pamiętam dokładnie.
Link to comment
Share on other sites

Pomysł z kierunkowskazem chwały polskiego oręża super. Chociaż faktycznie zbyt dużo miejscowości na jednym słupie chyba nie może być.
Ja bym proponował coś innego.
Jako, że mi się pomysł kierunkowskazu podoba, widziałbym tu 4 kierunkowskazy :). Gdzie jak nie na Westerplatte powinny one stanąć? (pytam retorycznie):

1. Kierunkowskaz Września 1939r. upamiętniający miejsca bitew w 1939r. Umieściłbym go w miejscu, które wachmistrz proponuje – tam gdzie padły pierwsze strzały.
2. Kierunkowskaz Chwały Polskiego Oręża na Frontach II W.Ś. – tutaj Monte Cassino, Narwik itd. Miejsce na umieszczenie do ustalenia – może obok Fortu – gdzie ma powstać muzeum
3. Kierunkowskaz przy Koszarach - z miejscowościami, z których pochodzili westerplatczycy, a może z regionami, albo miejscami stacjonowania jednostek, z których przyszli. Miejscowości pochodzenia byłoby chyba za dużo.
4. Kierunkowskaz przy Mewim Szańcu, z miejscowościami-łagrami do których wywieziono załogę po kapitulacji
Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie pomysł Mr KZ jest bombowy. Tym bardziej, że już wiem, że pomysł Kierunkowskazu(ów) mógłby zostać włączony do gdańskiego systemu informacji (nazwy dokładnie nie pamiętam). Prawdopodobnie pieniądze znalazłyby się w tym wypadku na wszystkie 4 Kierunkowskazy!
Link to comment
Share on other sites

Chyba postawię taki drogowskaz w Brochowie - to jest w srodku Polski i będzie pokazywał największe bitwy lub symbole polskiego września:-)
Mokra
Bory Tucholskie
Poczta w Gdańsku
Wizna
Krojanty
Obrona Śląska
Westerplatte
Mława
Hel
Piotrków
Wólka Węglowa
Obrona Lwowa
Obrona Warszawy
Modlin
Tomaszów Lubelski

A drugi słup wskazywać będzie na miejscowości z
cvemantazrami wojennymi 1939 roku z bitwy nad Bzura i ilością poległych.

Posatwimy je koło telebimów, gdzie będą leciały na Bzurze materiały zarówno archiwalne jak i z rekonstrukcji.
Link to comment
Share on other sites

:-) :-) Czuję się więc zainspirowany postem Twoim Kolego i zapraszam do przybicia tabliczki Westerplatte oraz zaprezentowania na telebimach reklamówki Twojej działalności - a także solennie obiecuję, że chwały Twojej nie uszczknę a i gdzie trzeba pochwalę Cię bardzo:-):-) wspominając gdzież to taki wspaniały pomysł się był narodził:-)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information