Skocz do zawartości

BARS Łączność troposferyczna


jareks

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 144
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
W Chocianowie obiekt w zargonie wojskowym nazywano Patera nie pantera ,a poza tym mial dwa pietra a nie jak kolega wyzej napisal ze piec w razie watpliwosci mam radziecki przekroj obiektu ! Jezeli ktos potrzebuje informacje na temat tego obiektu mam tone informacji i zdjec !!! Ponizej filmy mojego autorstwa , czesc pierwsza jest z gornego poziomu a czesc druga to zalany dolny poziom

Pierwsza czesc
http://www.youtube.com/watch?v=Ys6P8yvsRrc

Druga czesc nagrana wczoraj
http://www.youtube.com/watch?v=6Re3M_QZnkM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Nexo. O jakiej Zimnej Wodzie mówisz? Pytam, bo ostatnio w rozmowie o różnych ciekawostkach na moim terenie, wypłynął temat co znajduje się w ziemi. Otóż znajomy znajomego jakieś 15 lat temu dostał wreszcie telefon. Mieszkał niedaleko Zimnej Wody. Podczas kładzenia kabla natkneli sie na dziwny kabel (określił go jako kabel do przesyłu danych). A dziwne jest to, ze ten kabel nie występował w żadnej dokumentacji geodezyjnej. A ponieważ doszli do wniosku, ze lepiej o takich sprawach nie wiedzieć, elegancko go zakopali i przyklepali na wierzchu. Mam być umówiony bezpośrednio z osobą wykonującą wtedy wykop celem dokładniejszego zapoznania się z tematem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Wspomniano tu o łączności z OP.Była i jest przeprowadzana na falach nad długich inaczej VLF polecam lekturę GOOGLE oraz artykuł Pierwszy kiloherc" Świat Radio. Proszę o ponowny kontakt kolegę z Nowej Kuźni(brak adresu zwrotnego!)
Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich
z tego co sam wielokrotnie sprawdziłem wojsko często pracuje nieco powyżej pasma 80 metrów tj 4 do 5 mhz .zdarzało się usłyszeć ich na około 11mhz = jak znajdę więcej czasu rozciągnę dipola i sprawdzę jeszcze raz co słychać na KFie.

namiar na mnie hankvonhel@wp.pl
gg8485597

pozdrawiam,
krzysiek n,kuźnia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jednostka Przywary poddana likwidacji ,anten już nie ma ,bunkier ma zostać zasypany ze względów bezpieczeństwa. Wieczorem parę fotek wkleję które udało mi się zrobić jak jeszcze wierze radarowe były na swoim miejscu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Jeśli chodzi o Szprotawę to na okolicznych polach do momentu wybudowania obwodnicy stały dwie, albo trzy potężne górki już nie pamiętam, zwane przez mieszczan radarami. Sam osobiście jestem za młody by pamiętać jakiego rodzaju sprzęt ruscy rozstawiali i dlaczego...może do łączności troposferycznej może ze względu na lotniska w Szprotawie i 15km dalej w Tomaszowie, które można nazwać bliźniaczymi o długości pasa gółwnego 2500m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Do forumowicza areko

Widać, że kolega był tam dopiero po opuszczeniu obiektów przez Sowietów" (ładny dziwoląg językowy), gdyż kolega mija się z prawdą w pewnych kwestiach.

Jako żołnierz zawodowy powinien kolega wiedzieć, że w węzłach łączności radioliniowej (również troposferycznej) nie ma pojęć centrum nadawczego" i centrum odbiorczego", gdyż ze swej zasady węzeł jest jednolitym centrum nadawczo-odbiorczym". To, co zostało nazwane centrum odbiorczym" jest niczym innym, jak końcową stacją radioliniową WŁ SD pod Wilkocinem. W 202 węźle następowało najzwyklejsze odgałęzienie kanałów od osi radioliniowej (linii osiowej nr 2). A to co zostało określone przez podziemną konstrukcję typu Tuman" - to zapasowe SD zupełnie innego związku i nie mające z pierwszym nic wspólnego.

Możliwość działania autonomicznego przez 2 lata - to też fakt" z opowieści z mchu i paproci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Tak w sumie przypadkowo z kolegą mieliśmy okazję zwiedzić bunkier w Szprotawie i troszkę byłego lotniska. Czy ktoś wie do czego służyły takie jakby hangary przy lotnisku i w okolicznym lesie? Jest tam tego mnóstwo, a jakoś szczególnie pancerne" to one nie były.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Granit to określenie na specjalny magazyn-schron. Głównie budowane były do przechowywania ładunków tzw. specjalnych (jądrowych, chemicznych). W Szprotawie też znajdował się Granit dla stacjonującego tam pułku bombowego Su-24. przechowywano w nim spec-bomby (jądrowe).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Granit to miałem okazję zwiedzić (obecnie teren prywatny), a to na foto to hangar / bunkier, których jest pełno w okolicznym lesie koło byłego lotniska. Wewnątrz są napisy cyrylicą, ale mój rosyjski już mi z głowy wywietrzał. To były chyba tylko garaże. Samolot by się tam chyba nie zmieścił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
wczoraj byłem prawie cały dzień na terenie obiektów jak i w samym wilkocinie . rozmawiałem z wieloma mieszkańcami i każdy z nich stwierdził ze bunkier posiada więcej niż 4 piętra pod ziemią a wielokrotnie bywali tam podczas szabrowania kabli (kopali od wilkocina az po sam trzebień).
czyli wychodzi na to że kompleks częściowo tylko można zwiedzić - ma ktoś jakieś info na ten temat?
za tydzień tj 21 kwietnia ,wybieramy się tam większą ekipą na motocyklach . zapraszam wszystkich chętnych na spotkanie

kontakt do mnie na gg 8485597 (zawsze na niewidocznym)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
...To były chyba tylko garaże. Samolot by się tam chyba nie zmieścił...."

To typowy schronohangar. SU-24 mieściłby się w nim, gdyż miał zmienną geometrię skrzydeł. W hangarze był przechowywany ze złożonymi skrzydłami. Mógł też być to hangar po MIG-21, które stacjonowały przed SU-24. Jedynie większe schronohangary budowane były dla SU-27 w Kluczewie i Chojnie. No ale wymagały tego wymiary samolotu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeden wątek, który wsześniej był pominięty w dyskusjach. WŁR sieci BARS miały zapewnić łączność na szczeblu dowodzenia armii, co wiązało te obiekty z konkretnymi Stanowiskami Dowodzenia.

WŁR 201 z SD ZTDW w Szumiradzie
WŁR 202 z SD PGWAR w Wilkocinie
WŁR 206 z SD MW w Gdyni

Lokalizacja części z pozostałych WŁR odpowiada rejonom wymarszu armii WP w razie planowanego ataku na zachód:

WŁR 204 - 1 Armia (Pomorski Okręg Wojskowy)
WŁR 201 - 2 Armia (Śląski Okręg Wojskowy - SD Szumirad)
WŁR 205 - 4 Armia (Warszawski Okręg Wojskowy)

Ale z jakimi konkretnie Stanowiskami Dowodzenia związane były WRŁ nr: 203, 204, 205, 207?

WŁR 205 to być może związany był z SD w Czerwonym Borze?

Czyżby WŁR 207 odpowiadał ówczesnemu SD Sił Powietrznych? Wórczas Dowództwo SP znajdowało się w Poznaniu, więc SD mogło być zlokalizowane w okolicy Mirosławca.

WŁR 203 był w zarządzaniu PGWAR, czyżby tam na wypadek ataku na zachód planowane było SD armii z terenu Białorusi lub Ukrainy? A może ten WŁR nie był wyjątkowo związany z daną armią i odpowiadał za zapewnienie łączności logistyce?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Wraz z polegą Pablix miałem okazję zwiedzić wnętrze kompleksu BARS w Przywarach. Żal się robi, że to wszystko co zostało popada w ruinę. Kilka rzeczy udało się uwiecznić. Sama wielkość obiektu i infrastruktura wewnętrzna robi wielkie wrażenie. Kto chce troszkę pogadać, zapraszam GG: 7969818, lub tlen: ovo@tlen.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 2 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie