Skocz do zawartości

BARS Łączność troposferyczna


jareks

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za odpowiedz. Czy posiadasz ten artykuł? Mnie się nigdy nie udało jego zdobyć (o Paterze). Mam parę wydawnictw o stacjach BARS z byłego NRD, są one napisane w języku niemieckim, więc oczywiście wszystkiego nie rozumię. Z tego co się zdążyłem zorientować to raczej wszystkie stacje w Układzie Warszawskim były budowane przez poszczególne kraje według rosyjskiego szablonu i miały swoje załogi z dodatkiem Rosjan. Patera mi nie pasuje do tego szablonu, ale nigdy nie miałem w ręku tego artykułu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 144
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 3 weeks later...
Co do Chocianowa, to chyba nalezy sie jakies sprostowanie... Sam Chocianow nie jest zadna jednostka ani tez takowej nie posiada... Nalezy tu odroznic okolice Chocianowa od samego Chocianowa... Wszystkie zdjecia, ktore zamieszczacie tycza sie bunkra, ktory znajduje sie w pobliskim Wlikocinie i byl jednostka typowo radziecka... Obecnie jest miejscem dogodnym dla zwiedzajacych i dla nietoperzy ;) oczywiscie wszystko z glowa ;) w Wilkocienie sa 2 bunkry - ten najpopularniejszy, ktory zwiedza sie z przewodnikiem i w ktorym hibernuja nietoperze :P i tzw. dziki", w ktorym smierdzi grzybem az sie w glowie kreci... Jesli chodzi o jednostke, o ktorej pisal ddarko, to ona rowniez znajduje sie w OKOLICACH Chocianowa, ale po stronie przeciwpoloznej w kierunku na Boleslawiec... Potocznie nazywa sie ja adary", gdyz takowe sie tu niegdys miescily... Rozebrane byly stosunkowo niedawno, obecnie wejscia sa hmmm zamurowane? lepiej ukryte? osobiscie znalezlismy 3 wejscia i kazde konczylo sie po 3 metrach wielka dziura gleboka na 1,5 m i dluga na 2-3... Dodatkowo obiektu strzeze lesniczy :] z psem :] wiec cos tam musi byc :] z opowiesci wiemy tylko, ze korytarze sa naprawde dlugie, z tejze jednostki kontrolowano podobno lodzie podwodne na baltyku (?) i ze bunkier mial 3 pietra w dol... i wiemy tez tyle, ze jest wiekszym obiektem niz ten w Wilkocinie... no coz... obecnie zamkniety, niedostepny...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Podaję pozycję patery" koło Chocianowa, którą odczytałem z GPS'a będąć tam na wycieczce rowerowej.
51 29 26.47 N
15 46 22.27 E

Zamieszczone na forum zdjęcia są jak najbardziej z patery" nie z Wilkocina. Wilkocin to trochę inna bajka, może niebawem coś zamieszczę ze zdjęć.

Pamiętam czasy gdy sowieci kręcili się w naszych chocianowskich okolicach. Gdy kiedyś zapędziłem się z Ojcem na grzyby w okolice radaru (patery") pogonili nas tam ruscy, nie byli w typowych zielonych mundurach ale w ciapkowatych khaki i koszulkach marynarskich. Był to chyba jednak jakiś wyjątkowy obiekt.

pozdrawiam
Blue
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam pomyłka z tą pozycją GPS ;-) powinno być:
51 25 34.22N
15 52 37.48E
Do obejrzenia w serwisie Google Earth (po wprowadzeniu pozycji)
lub
w zumi.pl (lepsza jakość)
http://www.zumi.pl/namapie.html?qt=&loc=chocianow&Submit=Szukaj&cId=&sId=&x=101&y=20

pzdr
Blue
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam dawno nie zaglądałem na te forum. Oczywiście podając lokalizację Chocianów" chodziło o okolice miasta.
Do kolegi omademonsiflore trafiłeś dobrze to jest słynna patera. Jeśli chodzi o gajowego"- miły gościu za każdym razem meldujemy się u niego przed wejściem i po wyjściu żeby miał spokojną głowę. Te zamurowane wejścia o których piszesz to są przejścia dla kabli nadawczych. Pewnie widziałeś wmurowane w ścianę rury?. Główne wejście jest za niepozornymi blaszanymi drzwiami. Obiekt ma dwa piętra w głąb. Jak już pisałem na dole stoi woda. Jak znajdę płytę przekonwertuję zdjęcia na mniejszą objętość i zamieszczę. Zapraszam do dyskusji!
Pozdrawiam Greg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam, jestem nowy, szukalem informacji, ale nigdzie nie moge znalezc. Pamietam, ze w latach 80-tych staly tam radary, mozecie mi powiedziec co to byla za jednostka? Teraz jest teraz otwarty, bez znakow ostrzegawczych, niedaleko byla JW nie znam oznaczenia, ktora kilka lat temu byla przekazana Monarowi, nie wiem, czy jest ten monar tam do dzisiaj. Maly kompleks jest oddalony jakis Km od terenu przekazanemu monarowi( dawne koszary). Polozony jest przy trasie przasnysz-ciechanow. Wiedzie do niego droga z kocich lbow i miesci sie na otwartym terenie, dookola pola. Wklejam link z danymi z sat. Czy to byla jedna z jednostek BARS?
http://wikimapia.org/#lat=52.9788293&lon=20.7998657&z=14&l=28&m=h&v=2 na terenie sa 4 duze garaze, odnosze wrazenie, ze wieksze niz na zdjeciach w ktoryms z poprzednich postow.

koszary miescily sie tutaj
http://wikimapia.org/#lat=52.9764519&lon=20.8172894&z=14&l=28&m=h&v=2

Dziekuje za pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 months later...
W miejscowości Duninów koło m.Chocianów stacjonował batalion łączności specjalnej /troposferycznej Bars/ który oprócz obiektu o którym już pisaliście obsługiwał również obiekt w m.Trzebień. W większości byli to żołnierze pełniący służbę wartowniczą. Kadra obsługująca urządzenia składała się tylko z żołnierzy radziecki. Po opuszczeniu Polski przez Armię Radziecką obiektami zajmowało się WP. W 1999 roku miałem okazję zobaczyć bunkry od środka. Bunkier koło m. Chocianów jest faktycznie dwu poziomowy, wszystkie elementy wyposażenia włącznie z deską klozetową zostały sprowadzone do budowy z ZSRR. Była tam rostawiona ogromna antena o czaszach skierowanych w dwóch kierunkach, na zachód i południowy-wschód. Wyglądem przypominały radary więc ktoś wcześniej tak o nich pisał. W garażach widocznych na zdjęciach zamieszczonych wyżej stały pojazdy z zapasowymi antenami do rostawienia w razie zniszczenia anten stacjonarnych. Bunkier wcale nie wydawał się duży w porównaniu do tego w m.Wilkocin. Był za to solidny bo załoga musiała tam przeżyć atak jądrowy. Posiadał własny agregat prądotwórczy i stację filtrów. Ciekawostką którą mi pokazano była lampa elektronowa której moc mogła zastępować dzisiejsze mikrofalówki w promieniu 1,5m.
Obiekt w m.Trzebień był jedno poziomowy. W obu obiektach znajdowało się bardzo dużo kanałów na kable. Urządzenia zdemontowało WP, a kable na zewnątrz okoliczni mieszkańcy. Obiekty te zabezpieczały łączność dla dowództwa armii północ z m.Legnica, której to stanowisko na czas wojny mieściło się właśnie w m.Wilkocin a także jednostki radzieckie z NRD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Obiekt w m.Trzebień był jedno poziomowy. i tu się mylisz
jestem z trzebienia i ten obiekt jest dwu poziomowy na drugi poziom wejscie jest ukryte,na drugim poziomie znajduje się bardzo duża hala wielkoscią przypomina boisko do piłki nożnej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
Służyłem jako żołnierz zawodowy 7 lat w 206 WŁR, znam historię powstania węzłów, przeznaczenie strategiczne, wyposażenie, strukturę w PL, a także
miałem okazję poznać dokładnie węzeł Chocianów - Patera wraz ze stanowiskiem dowodzenia działaniami na zachodnim teatrze działań wojennych.
Informacje podawane przez forumowiczów w tym temacie są mało precyzyjne lub wręcz nieprawdziwe.

W okolicach Chocianowa osobno rozlokowane było centrum nadawcze i centrum odbiorcze 202 WŁR (Węzeł Łączności Radioliniowej - poprawna nazwa), węzeł miał kryptonim Patera, jak większość węzłów łączności. Węzeł był w strukturze sieci węzłów mających zapewnić łączność na szczeblu taktycznym UW.
202 zapewniał łączność dla SD (Stanowisko Dowodzenia). Wspomniane SD kierowało ew. zachodnim teatrem działań wojennych.
Centrum odbiorcze było niedaleko Wilkocina w tamtej okolicy znajdowało się też SD w podziemnej konstrukcji typu Tuman.
Centrum nadawcze było blisko trasy Chocianów - Nowa Kuźnia.
Dobrze znam te obiekty, byłem tam miesiąc czasu, zaraz po przekazaniu przez Sowietów.

Dla sprostowania dodam, że WP miało tylko 5 WŁR typu BARS

A teraz komentarze do tego co tutaj napisali niektórzy z Was.

ciupas pisze:
Była tam rostawiona ogromna antena o czaszach skierowanych w dwóch kierunkach, na zachód i południowy-wschód. Wyglądem przypominały radary więc ktoś wcześniej tak o nich pisał. W garażach widocznych na zdjęciach zamieszczonych wyżej stały pojazdy z zapasowymi antenami do rostawienia w razie zniszczenia anten stacjonarnych. Bunkier wcale nie wydawał się duży w porównaniu do tego w m.Wilkocin. Był za to solidny bo załoga musiała tam przeżyć atak jądrowy. Posiadał własny agregat prądotwórczy i stację filtrów. Ciekawostką którą mi pokazano była lampa elektronowa której moc mogła zastępować dzisiejsze mikrofalówki w promieniu 1,5m.

Obiekty te zabezpieczały łączność dla dowództwa armii północ z m.Legnica, której to stanowisko na czas wojny mieściło się właśnie w m.Wilkocin a także jednostki radzieckie z NRD

komentarz:
Obiekt o którym pisze kolega, to węzeł łączności w którego skład wchodziła radiolinia troposferyczna typu Bagiet (cyfrowa) oraz stacja zwielokratniająca łączności przewodowej. Węzeł mógł funkcjonować w pełni autonomicznie. System wentylacyjny uruchamiał się automatycznie, gdyż posiadał czujniki nagłej zmiany ciśnienia, które to zjawisko występuje w przypadku wybuchów (też jądrowych). Węzeł posiadał własne zasilanie, kuchnię, mały szpital, punkt czerpania wody. Autonomia obiektu pozwalała przeżyć załodze 2 lata, bez opuszczania obiektu.
Lampa o której pisze kolega, to tzw.Klistron i te 1,5km to naprawdę gruuba przesada.

Węzły typu BARS zabezpieczały łączność na szczeblu taktycznym dla wojsk całego Układu Warszawskiego.

pawel_s pisze:
Z tego co się zdążyłem zorientować to raczej wszystkie stacje w Układzie Warszawskim były budowane przez poszczególne kraje według rosyjskiego szablonu i miały swoje załogi z dodatkiem Rosjan. Patera mi nie pasuje do tego szablonu, ale nigdy nie miałem w ręku tego artykułu.

komantarz:
Nie prawdą jest, że stacje były budowane wg. rosyjskiego szablonu, jak i to, że miały załogi z dodatkiem rosjan. Rosjanie mogli być przy składaniu i uruchamianiu, ale tylko radiolinii troposferycznej typu Bagiet, która stanowiła kluczowe wyposażenie węzłów.
Tak jak wspomniałem Patera" jest tylko kryptonimem węzła, prawidłowym określeniem jest 202 WŁR.

Alkali pisze:
Jak już napisałem było 7 OŁT ( nr od 201 do 207) obsługiwanych przez personel WP.
PGWAR posiadała kilka swoich, znam takie lokalizacje :
Wólka Kałuska,
Nowosolna,
Czarna Tarnowska,
Krzeszyn Mały,
Chocianów – Patera.

komentarz:
Kolega nie ma racji, w strukturze WP było tylko 5 WŁR BARS.
Zasadniczym błędem większości kolegów jest mylenie sieci radioliniowej BARS i stacji troposferycznej. Węzły typy BARS miały jako kluczowy środek łączności, radiolinię troposferyczną Bagiet, ale pracowały w strukturze łączności taktycznej UW.

Koenig pisze:
Bunkry łączności sys.BARS położone w punktach widocznych na mapce mają obecnie różnych właścicieli,wszystkie są w jakiś sposób dozorowane.Większość uległa totalnej dewastacji,jeśli chodzi o wyposażenie.Na początku weszli zawodowi złomiarze z kwitami.Potem pojawili się chłopi z ciągnikami i wyciągali kable,jako że do każdego bunkra dochodziło nie mniej niż 8 kabli dalekosiężnych(czwórki DM oraz koncentryki),a w kilku przypadkach również kable miejscowe.Łączność tropo była dublowana przez łącza teletransmisyjne.Złomiarze nie znają się na teletransmisji i urządzenia znajdujące się poza bunkrami pozostawili w spokoju,bo nie mieli pojęcia o ich istnieniu.
Warto wspomnieć,że ta wydzielona kablowa sieć teletransmisyjna umożliwiała np. ZDALNE oglądanie na SK obszaru powietrznego nad Budapesztem czy Ankarą albo Hannowerem itd.
Pasjonaci w NRD i na Węgrzech usiłują z dobrze zachowanych bunkrów łączności BARS,jeszcze nie rozszabrowanych,uczynić obiekty przeznaczone do zwiedzania.

Jak również w innym wątku dotyczącym sieci BARS:
Sieć BARS została zbudowana na bazie rozbudowanej przez Niemców w czasie 2w sieci łączności kablowej,tzn. w niektórych węzłach sieci kablowej (dosłownie sieci - w/g siatki w-e / n-s ) dodano stacje łączności troposferycznej na bazie dwupoziomowych bunkrów łączności z załogą średnio 30 osób (tylko w Polsce nie było załóg mieszanych,tzn. u nas obsługiwali je wyłącznie Sowieci - brak zaufania?).Poniemieckie kablowe sieci specjalne zostały rozbudowane.
System miał znaczenie w czasie pokoju.Był łatwo podatny na zakłócenia i atak z powietrza w razie konfliktu.Posiadał jednak pewne unikatowe rozwiązania.
a.k.

Komantarz:
Kolega Koenig pisze kompletne bzdury, to nie są prawdziwe informacje, ani nawet zbliżone!!!

Służyłem jako żołnierz zawodowy wiele lat na 206 WŁR, znam dokładnie strukturę sieci BARS (węzły polskie), przeznaczenie jak i sprzęt który się na nich znajdował.
Byłem także jak już wspomniałem wcześniej na 202 węźle koło Chocianowa, na przejęciu węzła od rosjan.

W razie pytań proszę na priva.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów, jest jeszcze jedno miejsce warte odwiedzenia. Chodzi mi o bunkier w miejscowości Krąpiewo niedaleko Koronowa:
http://www.bunkierkrapiewo.pl/Bunkier_CMK-_historia.html
Krąpiewo leży mniej więcej na linii między obiektami 204 i 207 oraz 202 i 206. Obiekt nr 204 znajduje się w Lipiance, k. Torunia, obiekt 207 znajduje się we wsi Suchowo, okolo 7 km na płn-zach. od Kalisza Pomorskiego. Obiekt 202 znajduje się w okolicach Chocianowa, obiekt 206 znajduje się w Łężycach k. Gdyni. Być może jednostka w Krąpiewie należała do systemu BARS.
Obiekt ma 1100 metrów kwadratowych powierzchni i jest doskonale zamaskowany. Obecnie obiekt jest udostępniony do zwiedzania. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Witam

Czy można prosić kolegę Areko o podanie przybliżonych lokalizacji WŁR lub weryfikację poniższej listy?

Mniej więcej to wyszło z powyższych ustaleń, odpowiada to także mapce prezentowanej na początku niniejszego wątku:

201 - Przywary
202 - Chocianów - Patera
203 - Czarna Tarnowska
204 - Chorągiewka k Torunia
205 - Lipianka k. Ostrołęki
206 - Łężyce k. Gdyni
207 - Suchowo k. Kalisza Pom.

Czy dobrze rozumiem, że oprócz tego była także druga sieć łączności obsługiwana wyłącznie przez Armię Radziecką? Czy ewentualnie część z tych obiektów była WP, a część AR? Kolega wspomina o odbiorze WŁR 202 od Rosjan i powiązaniu tego obiektu z SD PGWAR i SD ZTDW k. Wilkocina, czyli chyba ten obiekt WŁR należał do AR?

Czy każdy WŁR, analogicznie jak 202, składał się z centrum nadawczego i odbiorczego?

Pytanie także o obiekt, który znajdował się w Rembertowie oraz Wólce Kałuskiej. Były one obsadzone wyłącznie Rosjanami, czy miały one coś wspólnego z systemem łączności BARS?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1985 roku weszły na uzbrojenie WP stacje toposferyczne R-412A do łączności na szczeblu operacyjnym. Zasięg między dwoma stacjami wynosił do 150 km, gdy zastosowano 3-4 stacje zasięg wzrastał do 450-500 km. Na zdjęciu stacja R-412A na podwoziu Ural 375

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
Centrum dowodzenia PGWAR legnica
Wilkocin bunkier atomowy centrum dowodzenia
Chocianów pantera centrum dowodzenia BARS stanowiska rakietowe
Pstrąże stanowiska rakietowe (bunkier jest amortyzowany)

w razie w wyżsi rangą dowódcy z legnicy ewakuują się do bunkrów i kierują działaniami wojennymi

http://www.youtube.com/watch?v=Ke6EJt9qlBs&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=-3iI-_SrByo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pardom !!

Amortyzowany bunkier jest Pantera niedaleko chocianowa 5 pięter w dół w tej chwili zalany dostępne jest tylko jedno piętro

zapomniałem też dodać o jednostce z antenami troposferycznymi w krzeczynie małym niedaleko miejscowości lubin

podobno w momencie przejmowania jednostek od WR byli na olgędzinach wysocy urzędnicy z CIA i stwierdzili że łączność troposferyczny przewysza ich technikę o 100%

Nie wiem dokładnie o co w tym chodzi ale słyszałem że działało na falach długich i zasięgiem pokrywał prawie całą kulę ziemską

osobiście objeździłem wszystkie miejsca które wymieniłem i robią naprawdę wrażenie !!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie