Skocz do zawartości

BARS Łączność troposferyczna


jareks

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 months later...
  • Odpowiedzi 144
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Wydaje mi się że jedna z tego typu stacji troposferycznych znajdowała się w małej radzieckiej jednostce w środkowej polsce tzn w Nowosolnej obok Łodzi. Dzisiaj jest już ona w granicach miasta. Istniała tam jednostka do 1993 roku. Na jej terenie znajdowały się wysokie urządzenia na kształt radarów, dokładnie cztery wystajace poza linie drzew i skierowane (jak pamiętam) w każdą stronę świata. Oprucz nich był tez jeden duży radar, nisko zamocowany o dużej średnicy. Załogę na początku lat 90-tych stanowiło około 30 żołnierzy. Do jednostki biegł światłowód albo inny kabel przez który mieszkańcy nic nie mogli budować w ziemi(mój ojciec kopał szambo to kazali mu zasypać i wybudować gdzie indziej). Mam troche zdjęć. Jak ktoś chce to mogę wstawić. Teraz tam już praktycznie nic nie ma. Wszystko rozebrali specjaliści od surowców.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam,

paweł_s napisał :
„Oto jedna z jednostek łączności BARS. W przyszłości dodam jednostkę k. Gdyni”

Jakoś dużo czasu Ci potrzeba ;-) Postanowiłem zrobić to za Ciebie. Poniżej adres, centralnie na obiekt w Łężycach.

http://maps.google.com/maps?q=Gdansk,+POLAND&t=k&hl=en&ie=UTF8&ll=54.51766,18.354893&spn=0.00142,0.005332&z=18&om=0

Pzdr.
Alkali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję Kolego Alkali" i przepraszam ze sie nie wywiązałem. Czy może znasz lokalizację innych stacji BARS"? Wiem że w Lipiance, k. Torunia i Łężycach k. Gdyni i Przywarach, tak wiec do zlokalizowania zostały jeszcze, o ile się nie mylę trzy płn-zach, zach i płd-zach Polsce. Czy ktos ma jakieś namiary na nie?
Pozdrawiam,
Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
jestem mieszkancem Chocianowa, kolo naszej miejscowosci znajduja sie olbrzmi bunkier, jest on niedaleko wsi Wilkocin. Informacje ktore tutaj przekazuje opieram glownie na wiedzy rdzennych mieszkancow Chocianowa z ktorymi rozmawialem i ktorzy pamietaja jeszcze poprzedni ustroj kiedy stacjonowaly u nas wojska rosyjskie. Nie wiem ile jest w tym prawdy wszak drobnomieszczanska mentalnosc ma sklonnosci do wszelkich przebarwnien :) Jedna osoba napewno brała udzial w rozbiorce sprzetu znajdujacego sie w bunkrze, byl to rok 98-99 i ona pamieta tylko tyle ze powalali olbrzmie radary ktore potem byly wywozone na zlom oraz tony dzialajacego sprzetu nadawco-odbiorczego wewnatrz bunkra. Pewne jest to ze bunkier posiada dwa pietra i ma naprawde ogromna powierzchnie, to po prostu wielki blok wkopany w ziemie - tak wynika z relacji innych osob ktore byly w bunkrze przed jego zamknieciem. Inne osoby twierdza ze byl to jeden z najwazniejszych osrodkow lacznosci ZSRR z racj itego ze punkt ten byl najbardziej wysuniety na zachod oraz ze (w co akurat watpie) znajdowaly sie tam glowice jadrowe. Wiele cennych informacji posiada moj dziadek jednak bede mial z nim kontakt dopiero za kilka miesiecy a posiada on naprawde duza wiedze nt dawnych obiektow militarnych na dolnymslasku. Bunkier w tej chwili jest zamkniety, wejscia pilnuje stroz :) Na szczescie stroz ten jest znajomym znajomego wiec jesli ktos jest chetny zeby po bunkrze pochodzic to moge SPROBOWAC zalatwic kilkugodzinna przechadzke po tym obiekcie. Jesli tylko bede mial wiecej informacji postaram sie je tutaj umiescic. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obiekt 202 spod Chocianowa został opisany dokładnie w ODKRYWCY 7-8 /2003 Jak PANTERA trafiła na złom" autor Artur Manes str.8 do 11.Kupujcie ODKRYWCĘ! Pisał o tym FIKU w czwartym poście - nie spać,nie spać..........
a.k.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie obiektu k. Chocianowa; czy był to na pewno obiekt łączności typu BARS"? Nigdy nie czytalem tego artykułu (może ktoś mógłby podesłać skana?)Dotychczasowe jednostki, które były zlokalizowane w byłym NRD i w Polsce, były z załogami niemieckimi lub polskimi, ewentualnie z jakimiś doradcami radzieckimi. O ile się orienuję, obiekt k. Chocianowa to była jednostka typowo radziecka. Nie tak dawno temu nabyłem trochę wydawnictw po niemiecku o ich jednostkach BARS" wszystkie miały załogi niemieckie to samo było w Czechosłowacji, dlatego trochę kwestionuję że 202 to jednostka k. Chocianowa. Czy ktoś z Was spotkał się z kompletną listą tych jednostek w jakimś artykule? Mam nadzieję, że ktoś może zna lokalizację 203, choć w przybliżeniu.
Pozdrawiam,
Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Postanowiłem wymienić Polskie Jednostki typu BARS" i zpytać forumowiczów czy zgadzają się z ich lokalizacjami.
201-Przywary
202-
203-
204-na płd-zach od Turunia
205-Lipianka k. Łomży
206-Łężyce k. Gdyni
207-Suchowo k. Kalisza Pom.
Według źródeł niemieckich wszystkie jednostki typu BARS" w poszczególnych krajach Układu Warszawskiego były obsługiwane przez wojska danego kraju. Z tego powodu nie należy brać pod uwagę że 203 to Czarna Tarnowska (nigdy jej nie dokończono, a system był w pełni operacyjny w latach 80-tych), a 202 Patera była na 100% jednostką radziecką.
tak jak pisałem poprzednio, przyjmując że zgadzacie się z powyższymi lokalizacjami, to nadal są dwie nie zlokalizowane: 202 i 203. Czy w tym artykule o Paterze pisało że była to polska jednostka? Tylko to mogłoby wytłumaczyć dlaczego wielu z Was podaje lokalizacje 202 jako Patera. Ponawiam prośbę: czy nikt nie posiada kopi tego artykułu?
Pozdrawiam,
Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego na tej mapce powyżej nie ma zaznaczonego obiektu w Przywarach -wprawdzie juz nei działa ten kompleks ale dalej dostanie się tam jest ryzykowne -chyba wojsko musi mieć jakis sens zeby płacić fimmie ochroniarskiej żeby jeżdziła na quadach po lesie i przeganiala ciekawskich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Byłem w Chocianowie
1. Co do klatki Faradaya to prawda ściany wyłożone są blachą, ale tylko tam gdzie były urządzenia nadawcze
2. Drugie piętro było już zalane około 50cm (sierpień br.)
3. Do zwiedzania minimum 2 latarki i dużo rozwagi kanały techniczne w podłodze, niezabezpieczona klatka schodowa i studnia głębinowa
4. Wilkocin koło Przemkowa to dwie duże podziemne bazy w bliskiej odległości, obecnie dostępne ale z rozwagą przy zwiedzaniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I druga tablica. Obiekt musiał przetrwać atomówkę, przynajmniej teoretycznie i miał pracować dalej. Wejście prowadziło przez śluzę i ścieżkę" dezaktywacji. Dopiero wtedy można było w warunkach bojowych wejśc do środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Gregfm, czy to jest pewne że jednostka w Chocianowie była jedną z polskich? Jeżeli tek to miała numer 202. Pozostało by jeszcze zlokalizować tą na wschód od Przywar (203). Czy ktoś wie gdzie się ona znajdowała? Jeszcze jedno, kto zna dokładną lokalizację jednostki z Ciechanowa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię żeby stacjonowali tam polscy żołnierze najlepiej będzie wiedział to kolega z Chocianowa który wypowiadał się na forum.
Według mnie byli tam rosjanie świadczą o tym napisy na ścianach, fragmenty rozdzielni elektrycznych, elementy wyposażenia są wyprodukowane w b. ZSRR. Tablice których zdjęcia zamieściłem też są po rosyjsku. Ostatecznie wątpliwości rozwiewa artykuł z Odkrywcy Jak patera poszła na złom" rok chyba 2002. Obiekt miał potrójne ogrodzenie z drutu kolczastego, wewnętrzny płot był pod napięciem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie