Jump to content

7TP - jeszcze jeden :-)


jotes

Recommended Posts

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply
Brak hamulca mógł być rzeczywiście problemem - zwiększony odrzut w ograniczonej przestrzeni wieży, ale niekoniecznie. Podejrzewam, że hamulec był nakręcany na lufę, więc jego brak niekoniecznie musi być oznaką uszkodzenia. Ciekawe czemu go usunięto? Co to za laga" leży pomiędzy nogami pierwszego z lewej Niemca? Na wycior czy korbę chyba za duża?

Link to comment
Share on other sites

Czyste s-f: lufa wydaje mi się trochę cieńka i długa, więc może w ogóle jej nie było, a na potrzeby zdjęcia przytachali różne drągi i jeden z nich użyli, żeby groźnie" wyglądało? Nieprawdopodobne, ale kto wie? Ordnung muss sein, a co to za czołg zdobyty bez lufy/działa? ;-)
Link to comment
Share on other sites

Witam
Nie jestem fachurą,ale mi sie wydaje,że owa lufa jest elementem tej wiejskiej chałupy.Zauważcie,że z boku tej chałupy dwie czarne kreski" (bo nie wiem jak to nazwać) i wydaje mi się,że to jest element chałupy,który tak się wkomponował na zdjęciu,że wygląda jak lufa.Na tym zdjęciu owa lufa wygląda bardzo płasko",jakby nie byłaczęścią czołgu.
Moze fantazjuje ,ale któż wie....
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Przyglądając się efektom waszych powiększeń będę jednak raczej obstawał, że jest to oryginalna lufa - zgadza się mniej więcej na długość, w miejscu nakręcania hamulca można by się spodziewać przewężenia i wreszcie jest pod pewnym kątem do elementów chałupy.
Ostatecznie sprawę wyjaśnić mogłoby inne zdjęcie tego samego wozu - pytanie, czy ktoś takie kojarzy? Albo informacja w jakiś pisanych wspomnieniach o wozie bez hamulca?

Pzdr,

jotes
Link to comment
Share on other sites

He, he, wolałem oszczędzić Wam rozczarowań :-) Jak pierwszy raz zobaczyłem zdjęcie fińskiego Vickersa, to na prawdę mnie zatkało. Wieża na pierwszy rzut oka wygląda jak wzięta od 7TP, choć po dokładnym przyjrzeniu się widać, że różnic jest b. dużo. Obudować go z tyłu dyktą i mógłby występować w Sensacjach XXXV Wieku jako 7TP. Obiło mi się o uszy, że w sprawie Vickersów jest ponoć jakiś ślad polski... Rzeczywiście jarzmo jest prawie identyczne jak w 7TP, ale jak się popatrzy na ówczesne czołgi szwedzkie, to widać, że Bofors stosował wszędzie podobne rozwiązania. Ale wieża w fińskich Vickersach pochodziła od Vickersa, a nie Boforsa... Kto wie jak było dokładnie? Po Wrześniu trochę polskiego sprzętu zostało kupione przez Finów od Niemców np. armaty Boforsa wz.36. W fińskich muzeach armaty te są w lepszym stanie niż w Polsce, bo nie musiały być wyciągane z ziemi.

jotes
Link to comment
Share on other sites

Dodajmy, ze kilka tych armat przyjechalo kilka ladnych lat temudo Polski, przy okazji wyprzedazy,czy tez likwidacji magazynow finskiej armii.Widzialem jedna z nich, piekna,nawet polskie,przedwojenne opony miala..
Link to comment
Share on other sites

W Polsce z tego co wiem jest 8 Boforsow.3 naleza do Muzeum Wojska Polskiego (jeden jest wypozyczony do muzeum w Sochaczewie)i wszystkie byly podniesione" w Warszawie ( jeden z jeziorka na Kamionku, drugi, odkopany z zaloga na Brodnie przy budowie szpitala, a trzeci nie pamietam skad, ale tez z Wawy.Jeden z nich jest niekompletny z tego co pamietam brakuje mu polowy plyty. 5 sztuk natomiast przyjechalo z Finlandii (chyba nawet via Niemcy) i jeden jest w Katowicach, drugi w Bydgoszczy, trzeci w Lipcach Reymontowskich.Dwa pozostale sa w prywatnych rekach, jeden w S. w poludniowo-wschodniej POlsce, drugi w P. w Wielkopolsce Przepraszam, ale nie jestem upowazniony, aby podawc nazwiska i miejsca zamieszkania obu gentelmanow;-)))
Te 5 sztuk przywiozl swojego czasu (jakies 6lat temu) jeden z ludzi z branzy, ktory krotko pozniej zginal tragicznie w wypadku samochodowym...
Link to comment
Share on other sites

W Bydgoszczy jest ogolnie dostepne muzeum na terenie jednostki wojskowej, ale nic blizszego nie powiem bo tam nie bylem.W KAtowicach zas, nawet stosunkowo niedaleko dworca jest Muzeum, bodaj Miasta Katowice, czy jakos tak, rowniez z ekspozycja militarna.Nee wiem jednak czy ow Bofors jest tam eksopnowany, bo powszechnie wiadomo, ze muzea maja problem z powierzchnia do eksopzycji.Mozna jednak tam zadzwonic i zapytac, czy jest mozliwosc obejrzenia tej armaty.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information